بازار کار این روزها

هفته قبل کلاسی در خصوص شیوه‌های موثر جذب و استخدام برای مدیران فروش یکی از شرکت‌های تولیدی برگزار کردم که چون طراحی دوره در جلسات مشترک و بر اساس نیازهای واقعی این طیف از مخاطبان و همچنین با پیش‌بینی سئوالات و ابهامات آنها در حوزه جذب و استخدام انجام شده بود، خوشبختانه با اشتیاق و استقبال خوبی از سوی آنان مواجه شد.

در لابه‌لای مباحث مطرح شده، چالش‌های این روزهای بازار کار، مطرح شد که از تغییرات عجیبی در خصوص عرضه و تقاضای نیروی کار حکایت داشت. بخشی از این مسائل که به دلیل نبود آمارهای دقیق و بررسی‌های میدانی، تنها متکی بر نگاه دست اندرکاران حوزه جذب و استخدام و متخصصان منابع انسانی است، از قرار زیر است:

  • این روزها با توجه به پایین بودن سطح درآمدها و بالا رفتن جهشی هزینه‌ها، بیش از هر دوره‌ای درخواست‌های استفاده از بیمه بیکاری مطرح می‌شود. این درخواست‌ها نه برای بیکار ماندن، بلکه برای تسهیل در یافتن چند کار همزمان در کنار استفاده از مستمری بیکاری صورت می‌گیرد.
  • در چند سال اخیر عمده خانم‌ها پس از سپری کردن دوره استراحت زایمان، ترجیح می‌دهند مقدمات استفاده از بیمه بیکاری را فراهم کنند و به جای پرداخت هزینه‌های سرسام آور پرستار و مهد، خود در کنار فرزندانشان باشند.
  • کمبود نیروهای توانمند و متخصص، بواسطه مهاجرت گروه وسیعی از این نیروها در بازار کار کاملا مشهود است.
  • تعهد نیروی‌انسانی به سازمان‌ها، همچون گذشته نیست و در این حوزه نیز به مانند سایر عرصه‌های جامعه، منافع شخصی وجه غالب شده و نقش سازمان‌ها در اولویت‌های افراد، کمرنگ‌تر از گذشته است.
  • مهارت‌های افراد در بدو ورود به سازمان‌ها، بسیار اغراق آمیز عنوان می‌شود، اما در مواجهه با شرایط واقعی و چالش‌های کاری، عملا کاربرد چندانی نمی‌یابند و ردی از آن ادعاها یافت نمی‌شود.
  • اعتماد دو سویه سازمان و پرسنل، بواسطه عدم همراهی یکدیگر در بحران‌های اخیر، فروکش کرده و نیاز به ترمیم جدی دارد.

در این کلاس همچون سایر مباحث منابع‌انسانی، به ناچار مطالب زیادی هم در خصوص سایر زیرسیستم‌های منابع‌انسانی بویژه نگهداشت و توسعه مطرح شد که با بهره‌مندی از یک سری فعالیت‌های گروهی، بازخوردهای جالب و آموزنده‌ای از سوی مخاطبان ارائه شد. 

/ 2 نظر / 142 بازدید
fariba aghaee

با سلام . اگر تمایل به تبادل لینک دارید مرا با نام گالری هنری آثار فریبا آقائی به آدرس زیر لینک کنید و اطلاع دهید . ممنون artcolection.persianblog.ir

رضا شهبازی

خیلی جامع و کامل دیدید ، دقیقا این تغییرات در بازار کار احساس میشه