خبر آمد...

باید به تغییر روال‌های معمول و مرسوم و خبرهای پیامد آن عادت کنیم، حتی اگر این تغییر روال، سبک زندگی و الگو‌های مرگ و میر آدم‌ها باشد. این اواخر نشریه پزشکی لان‌ست گزارشی از مطالعه وسیع و جهانی‌اش در خصوص الگوهای مرگ و میر در 20 سال اخیر را منتشر کرده که نشان می‌دهد میزان مرگ و میر آدم‌هایی که از عوارض چاقی می‌میرند سه برابر آدم هایی است که مرگ ناشی از سوء تغذیه را تجربه می‌کنند.

در گزارش این نشریه خبر از افزایش 82 درصدی چاقی در دنیا است که براستی فاجعه‌بار است و بیانگر این واقعیت است که تا چه اندازه سلامت انسان‌ها از یک سو با وفور نعمت و از سوی دیگر با تغییرات سبک زندگی تهدید می‌شود. نمی‌خواهم وارد مبحث کارشناسی دلایل افزایش چاقی وبی‌تحرکی آدم‌ها و استرس‌ها و فشارهای ناشی از این پدیده‌ها شوم اما تا همینجا، فکر می‌کنم این خبر تلنگری بود تا شاید باعث تغییر در سبک و سیاق زندگی آدم‌های این عصر شود و نتایج این مطالعات، حساسیت‌های بیشتری را برای حفظ و ارتقاء سلامت انسان‌ها به بار آورد.

/ 2 نظر / 7 بازدید
ناصح

سلامتی همه چیز نیست ولی بدون سلامتی همه چیز هیچ است.

نشمیل

گفته معروفی از کارل مارکس وجود دارد که می دانم همه شما می دانید. وی می گوید "وظیفه ما فقط درک دنیا نیست بلکه عوض کردن آن هم هست". اما باید دانست که اگر می خواهی دنیا را به شکل موثر و مثبتی عوض کنی باید اول آن را خوب بشناسی! و برای شناخت دنیا الزامن نیازی نیست که به سخنرانی دانشمندی گوش کنی یا کتابی بخوانی، هرچند چنین کارهایی کمک به درک دنیا می کند. اما شناخت دنیا مستلزم آموختن در عمل است. و تو آن وقت می آموزی که در تغییر دنیا شرکت کرده ای! از دیگرانی که شرکت کرده اند یاد خواهی گرفت. آن وقت تو تجربه ها و حکمت هایی می آموزی که می توانی برای تغییر جهان به کار بندی.