برگزاری دوره مدیریت انتخاب و مصاحبه

در این اندک زمان باقیمانده تا پایان سال، روزها عجیب پرشتاب شده‌اند و زمان‌ها بیش از گذشته صرف بی‌جهت ماندن در ترافیک و لنگ ماندن برای اینترنت پرسرعت می‌شود. روزهایی که تا چشم باز می‌کنی گذشته‌اند و تو مانده‌ای با برنامه‌هایی نیمه تمام و اندک زمانی برای طراحی برنامه‌های سال بعد، که اگر مجال آن را نیز به خودت ندهی سال شروع می‌شود و تو در روزمرگی‌ها غرق خواهی شد.

این دور روز را به تدریس مدیریت انتخاب و مصاحبه گذرانده‌ام، با مخاطبانی مشتاق که برای چالش‌هایشان در فکر یافتن پاسخ بودند، مسائلی و پرسش‌هایی فراگیر از این دست:

  • بازار کاری که برای یافتن نیروی متخصص و توانمند در آن راه‌های زیاد و متنوعی را باید پیش‌ گرفت.
  • نیروی کاری که پرتوقع و کم‌مهارت روانه این بازار شده است.
  • رفتن و مهاجرت نیروهای توانمندی که با سرمایه این مملکت و همین سازمان‌های ایرانی رشد کرده‌اند و در گوشه دیگری از دنیا، به بهره‌برداری داشته‌هایشان مشغولند.
  • کارفرمایانی که زیر بار فشار اقتصادی و نوسانات آن، فرصتی برای پرداختن به سرمایه‌های انسانی‌شان ندارند.
  • بی‌تعهدی افراد به ماندگاری در سازمان‌ها و عطش جابجایی‌ها به امید یافتن منبع درآمد بیشتر و جایگاه اجتماعی بالاتر.
  • سوء مدیریت در سازمان‌هایی که وقت و زمان کافی برای انتخاب افراد متناسب با سازمان نمی‌گذارند و در اندکی بعد قید این آدم‌ها را به بهانه بی‌کفایتی و نداشتن شایستگی می‌زنند.
  • آدم‌هایی که این روزها اعتماد زیادی به کارفرما‌ها ندارند و کارفرماهایی که همچون گذشته نمی‌توانند با اطمینان خاطر آن‌ها را به‌کار گیرند.

همه این‌ها و مواردی از این قبیل، کار انتخاب و به کار گماری را برای سازمان‌ها از یک سو و انتخاب کارفرمای مناسب را برای متقاضیان از سوی دیگر، دشوارتر از همیشه کرده است.

بهرحال روند کلاس‌هایی از این دست که در آن تلاش مدرس اینست تا با تکنیک‌های همچون ایفای نقش،‌ مطالعه موردی و ... افراد را به ارائه راهکارها و تسلط بیشتر بر مطالب راغب سازد، آبستن اتفاقات و  مباحثی است که هر یک در نوع خود درس‌ها و کارکردهای مناسبی را برای سازمان‌ها و مدیران آن به همراه دارد.

/ 0 نظر / 9 بازدید