انسان دوستی خصمانه

پنجشنبه روزنامه شرق را ورق می‌زدم که چشمم به خبری تأسف برانگیز خورد، گویا یکی از شرکتهای تولید کننده مواد آرایشی و بهداشتی، محموله عظیمی از محصولات خود را برای کمک به سیل زدگان پاکستان ارسال می‌کنند، که در همان بدو ورود و انجام بازرسی، مشخص می‌شود که این محصولات تماماً تاریخ گذشته بوده و مدت زیادی هم از زمان انقضاء آنها سپری شده است.

با خودم فکر می‌کردم، که این چه نوع کمک کردنی است؟ آیا صرف جنبه‌های تبلیغی و ژست‌های رسانه ای ملاک همنوع دوستی سازمانها است؟ آیا سازمانها هم همچون آدمیان، نباید هر از گاهی تلنگری بر وجدان‌های خفته خود بزنند؟

اگر نگاهی به کمپانی‌های بزرگ دنیا بیندازیم، هر ساله بودجه های هنگفتی را برای مصارف رفاه عمومی، مبارزه با آسیب‌ها و مشکلات جوامع و کمک به همنوعان در بلایا و مخاطرات پیش آمده اختصاص می‌دهند. اگر کمک ها و تلاش های آنان نیز به همین منوال بود، تکلیف مصرف کننده های این تلاشها چه می‌شد؟

آیا تنها کسب امتیاز در نتایج جامعه معیارهای EFQM و انجام مصاحبه‌های رسانه ای، برای مقبولیت بیشتر در بازار، هدف از انجام این گونه حرکتهاست؟

براستی اهداف این کمکهای ضد انسانی، که در شرایط فعلی پاکستان می‌تواند آسیب‌های بیشتری را در صورت استفاده سیل زدگان از این محصولات، به همراه داشته باشد، بر چه پایه و اساسی شکل گرفته است؟

اگر انبارهای این شرکت باید از محصولات تاریخ گذشته و فاسد شده اش خالی می‌شد، می توانست آن محصولات را به طریق دیگری امحاء کند، نه اینکه جان هزاران مصیبت زده بی گناه پاکستانی را به خطر اندازد.

اگر این خبر انتشار وسیعی می‌یافت و نام آن شرکت فاش می‌شد(صد البته کاش اینگونه بود)، سایر جوامع در خصوص انسان دوستی، مهربانی و سایر خصایصی که ما را در جهان شهره کرده، چه تصوری پیدا می‌کردند؟

کاش دوستان مسئول در آن شرکت، نگاهی مجدد به تصاویر و اخبار این سیل وحشتناک، که جانهای بیشماری را گرفته و مردمان زیادی را آواره کرده است، می‌انداختند، شاید که نگاه‌های کودکان معصوم آن دیار وجدان خفته آنان را دیگرباره بیدار کند.

قصه نیستم که بگویی

نغمه نیستم که بخوانی

صدا نیستم که بشنوی

یا چیزی چنان که ببینی

یا چیزی چنان که بدانی...

من درد مشترکم

مرا فریاد کن

/ 3 نظر / 20 بازدید
نشمیل

خبر جالبی بود ای کاش اسمشون فاش شه[وحشتناک]

Saber_n4

به راستي خبر قابل تاملي است، خيلي متاسفم گاه افرادي پيدا مي‌شوند كه مفاهيم عالي انساني از قبيل نوع دوستي و كمك به همنوع را به بهاي پست و ناچيزي(شهرت و تبليغات و...) مي فروشند و چه معامله‌اي زيان‌باري؟ ضمنا مي‌خواستم بگم كه وبلاگتونو مطالعه مي كنم، شما مرد واقعا خوبي هستي.

یه دوست

همراه شو عزیز / همراه شو عزیز تنها نمان به درد /کاین درد مشترک هرگز جدا جدا / درمان نمیشود