تعهد حرفه ای

دوستی برای راهنمایی و مشورت در خصوص انتخاب مسیر آینده اش تماس گرفت، لابه لای توضیحاتم از خودم و ادمه راهم پرسید.

بی درنگ پاسخ دادم، عاشق کارم هستم و سالهاست به اتکای این عشق فراز و نشیب‌های راهم را در نوردیده‌ام و به پاسخ سئوالاتم در این مسیر اندیشیده‌ام.

در طول این سالها سئوالی که اکثر موارد مطرح بوده و هست، اینست که: براستی متولیان منابع انسانی باید جانب سازمان را بگیرند و یا اینکه با توجه به ماهیت شغل و رسالت حرفه‌شان، اندکی هم به منابع انسانی و نیازها و خواسته‌های وی بیاندیشند؟

در اکثر موارد چسبیدن صرف به نیاز و خواسته‌های سازمان و مافوق، باعث دور شدن مدیران منابع انسانی از رسالت حرفه‌ای و تعهدات شغلی‌شان می‌شود، هر چند کالبد شکافی این موضوع نیاز به ساعت‌ها وقت و صفحات بیشمار درج مطلب دارد. اما از نگاه نگارنده مهمترین وظیفه مدیران و متولیان منابع انسانی حرکت معتدل و اندیشمند در راستای نزدیک کردن دو سر پیوستار و ایجاد منافع مشترک بین آنهاست.

واقعیت امر اینست که حرفه منابع انسانی با توجه به حساسیتها و ویژگیهای مورد انتظار نیاز به مهارت، تحصیلات و شایستگی‌‌های بسیاری دارد، که در جامعه امروز ما داشتن این موارد برای شاغلین این حوزه کمتر مشاهده می‌شود. شاید ضرورت بهره‌مندی از سوگندنامه همراه با تعهد و الزام به عمل، بیش از هر زمان دیگری برای این حرفه احساس می‌شود، ‌مشروط به آنکه سازمانها هم در بکارگیری متولیان این حوزه به شایستگی‌ها و نیازهای مورد نیاز این افراد توجه کرده و پست‌های منابع انسانی را همچون امانتی در اختیار هر رهگذری قرار ندهند. البته ناگفته نماند که انجمن مدیریت منابع انسانی در این راستا در سالهای اخیر حرکتهایی را شروع کرده است که از آن جمله می‌توان به مدل شایستگی مدیران منابع انسانی اشاره کرد.

بهر حال اکنون که به گذشته نگاه می‌کنم، می‌بینم در کنار این علاقه وافر به کار، همیشه با چالش درک و تفسیر متولیان از مفهوم و اهمیت منابع انسانی در سازمانها دست به گریبان بوده‌ام و همواره تلاش کرده‌ام تا برای آنان مفهوم این سرمایه‌های بنیادین را به تصویر بکشم.

خیلی از اوقات نبود درک مشترک از این واژه در بین آنان به شکل عجیبی آزده خاطرم کرده است، ولی هیچگاه گامهایم سست نشده، چرا که اعتقاد و ایمان بسیاری به تلاش در این زمینه دارم و در تلاشم تا کاری ولو اندک برای اثبات تعهدم به این حرفه به انجام برسانم.

/ 0 نظر / 12 بازدید