تلخی های نمایشگاه شیرینی

به دلیل علاقه‌ای که به مبحث غذاها و محصولات رژیمی داشتم، راهی اولین نمایشگاه و جشنواره شیرینی، بستنی و محصولات رژیمی در سالن حجاب شدم. جایی که در خبرها آمده بود قرار است 80 شرکت داخلی و 20 شرکت خارجی از کشورهای اروپایی و کشور چین، در این نمایشگاه حضور داشته باشند.

جناب دبیر جشنواره نیز چند روز قبل وعده داده بود، که "در این نمایشگاه اتاق‌های ویژه‌ای برای عقد قراردادها بین شرکت‌های داخلی و خارجی در نظر گرفته شده است، همچنین این نمایشگاه می تواند یک طرح پایلوت برای سایر نمایشگاه هایی باشد که برای اولین بار در ایران برگزار می‌شود."

این آقای مرادی عزیز گفته بود، "در کنار این نمایشگاه کارگاه‌های آموزشی، هنری و سرگرمی، سمینارهای علمی در زمینه سلامت و رژیم درمانی نیز برگزار می‌شود."

خوب همه اطلاعات و اظهار نظرهای فوق کافی بود تا نگارنده، ادله کافی برای بازدیدی توأم با یادگیری و لذت بردن از دنیای محصولات خوردنی و نوشیدنی، آنهم از نوع رژیمی داشته باشد.

در بدو ورود، غرفه‌ای که چیپس با سس فراوان به مشتریان می‌فروخت در کنار غرفه‌ شیرینی‌های محلی روغنی و سرشار از شکر، تضاد عجیبی با مبحث رژیم و غذاهای مرتبط با آن داشت.

درون سالن خبر از جمعیت زیادی می‌داد که امکان حرکت در راهروها را بسیار کند می‌کرد. تهویه‌ای ناقص و فضایی گرم و ناخوشایند، در کنار صف‌های عریض و طویل مردم، برای دریافت یک قاشق کوچک قاووت، یک ته لیوان شربت آبلیمو، اندکی نسکافه و ... بسیار جلب توجه می‌کرد و نوع استقبال برای دریافت این اندک خوردنی‌ها، در نوع خود بی سابقه بود.

اما همه این موارد تنها به 6 یا 7 غرفه ختم می‌شد. چرا که بقیه غرفه‌ها عبارت بودند از: صنایع دستی، شال و روسری، قاب عکس و پوستر، آژانس جهانگردی و تعداد زیادی غرفه خالی، که هیچ ارتباطی با موضوع نمایشگاه نداشتند. غرفه‌های خارجی هم که اصلاً در کار نبود.

تنها دو غرفه فروش بستنی (البته به دلیل فشار جمعیت، امکان سئوال در مورد رژیمی بودن آنها مهیا نشد)، غرفه ای برای سوهان و شکر رژیمی!!!، و سوغات اصفهان(گز) و ارومیه(نقل‌های بیدمشک،‌ مربای انگور و ...) مرتبط با موضوع نمایشگاه مشغول فعالیت بودند.

بهرطریق آنچه در مورد این نمایشگاه در خاطرم ماند، شلوغی، بی‌برنامگی، اشتیاق وصف ناشدنی عده‌ای برای اندک خوردنی‌های رایگان، گرما و کمبود اکسیژن، شکاف وسیع اجرا از اهداف اعلام شده و خستگی و بی‌میلی برای حضور در نمایشگاه‌هایی از این دست است.

/ 1 نظر / 7 بازدید
حسین

ما که کلا نمیتونیم یه نمايشگاه يا مراسم خوب و آبرومند برگزار کنیم كه هيچ مشكلي نداشته باشه، پس لااقل بذار در موردش حرف بزنيم ... آخه از قديم گفتن: وصف العيش، نصف العيش [نیشخند]