سفرنامه بلاروس (9) - ناگفته‌ها از سفر

در میان مشغله‌های متعدد این روزها، تصمیم گرفتم تا زمانی که هنوز دچار روزمرگی‌های معمول نشده‌ام، آخرین جمع‌بندی‌های سفر را نیز به نگارش درآورم. امید که مقبول افتد و این آخرین ره‌توشه‌ها مورد استفاده مسافران و سایر علاقه‌مندان آن بلاد واقع شود.

 

استفاده از مشروبات الکلی با درصد بالا در اماکن عمومی ممنوع می‌باشد. همچنین سیگار در مراکز فروش به سهولت قابل دستیابی نیست و تنها در قفسه‌های قفل شده‌ای، بالای سر صندوق‌داران قابل رویت است و فروش آن تنها به افراد بالای 18 سال امکان‌پذیر است.

 

احترام زیاد به کودکان و مسن‌ترها در کلیه اماکن عمومی، بخصوص مترو به وضوح دیده می‌شود و جالب است که به محض مشاهده کودکان در مترو، سریع افراد جایشان را به آنان می‌دهند.

قانون و پایبندی به آن در تمامی فرایندهای این کشور جاری است و مشاهدات و روایت‌های زیادی در این مدت فراهم شد که نمونه بارز آن خاطره نسبتاً تلخی‌ست که برای نگارنده اتفاق افتاد.

در شهر برست سوار اتوبوس شدم اما پس از مدتی متوجه شدم که کسی برای تهیه بلیط در داخل اتوبوس حضور ندارد. به دلیل اینکه در اتوبوس‌های شهر مینسک یا کسی بلیط را ارائه می‌دهد و یا باید آن را از راننده دریافت کرد، پس از توقف در ایستگاه بعدی، دو سه تن از خانم‌ها را با کاور مخصوص (مشابه بلیط‌فروش‌های مینسک) مشاهده کردم که برای دریافت بلیط پیاده شده و از آن‌ها درخواست بلیط کردم. اما به محض درخواست کاغذی را نشانم‌ دادند که در آن، تنها موفق به تشخیص عدد 20000 شدم و دریافتم که هرچه هست، به این میزان روبل بلاروسی مربوط می‌شود.

پس از کلی سر و کله زدن متوجه شدم که آ‌ن‌ها قصد جریمه بنده را به دلیل عدم تهیه بلیط، قبل از سوار شدن به اتوبوس آن‌هم به مبلغ 20000 روبل دارند. هر چه برایشان انگلیسی توضیح دادم که من به دلیل عدم آشنایی با فرایند تهیه بلیط، می‌خواستم آن را از شما و یا دکه مقابل خریداری کنم، متوجه نشدند. لذا به یکی از دوستان که روسی بلد بود زنگ زدم تا منظور بنده و خواسته آنان را متقابلاً منتقل کند. اما در کمال تعجب شنیدم که آنان گفته‌اند "بالاخره منبع درآمد ما نیز تخلف‌هایی اینچنین است و به صرف توریست بودن فرد نمی‌توانیم از آن صرفنظر کنیم". خلاصه ما نیز به هیچ شکلی از پس قانون‌شان برنیامدیم، جریمه را دادیم و بابت آن رسیدی که بی‌شباهت به کتیبه‌های ارزشمند قدیمی‌نیست،دریافت کردیم. (نا گفته نماند که حیف از آن همه انگلیسی صحبت کردن، چرا که اگر فارسی هم با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کردم همان کارکرد را داشت.)

عمده آپارتمان‌ها از درهای فلزی و تا حدودی یکسان بهره‌مند هستند که برای ورود به آنها کلیدی مغناطیسی(آهنربایی) وجود دارد و برای زنگ واحدها نیز باید کد واحد و علامت ستاره را شماره‌گیری کرد.

 

بطری‌های پلاستیکی در کنار آپارتمان‌ها و در سطل‌های مخصوصی جمع‌آوری می‌شوند و در این خصوص از بابت تفکیک زباله‌ها، قدم‌های موثری برداشته شده است.

 

فرآورده‌های گوشتی به دلیل شکوفایی اقتصادی در زمینه دامپروری از تنوع زیادی برخوردار است و محصولات آن در شکل وسیعی توزیع می‌شود.

 

کتابخانه ملی بلاروس یکی از معتبرترین کتابخانه‌های اروپا با گنجینه‌ای ارزشمند از کتب در حوزه‌های مختلف علمی‌ست. ساختمان این کتابخانه که به شکل الماس طراحی شده است زیبایی خاصی دارد و شب‌ها نورپردازی بی‌نظیری را تجربه می‌کند که سایت یوتیوب مملو از فیلم‌های رقص نور این ساختمان در شب است. بازدید از کتابخانه و آشنایی با نحوه دسته‌بندی و نگهداری کتاب‌ها، در توری 20000 روبلی ممکن است و در آن با تمامی فضاها و منابع کتابخانه آشنا می‌شوید.

همچنین با پرداخت 8000 روبل می‌توانید به طبقه 24 این بنای عظیم رفته و از آنجا به پشت بام سری بزنید تا شاهد مناظر زیبای مینسک باشید. تجربه‌ای بسیار دیدنی و ارزنده که زیبایی‌های بصری شهر را در به دو شیوه عادی و یا با استفاده از دوربین‌های استقرار یافته، در اختیار شما می‌گذارد.

توالت‌های عمومی در تمامی فضاهای شهر تعبیه شده و هزینه‌ای معادل 1500 روبل دارد.

 

البته در بسیاری از اماکن پر تردد امکان دسترسی به سرویس‌های رایگان نیز وجود دارد.

به منظور ادای احترام به فضای کلیساها و اماکن مذهبی همچون مساجد استانبول، روسری در اختیار مراجعین قرار می‌گیرد.

یکی از بهترین و پرآوازه‌ترین فست‌فودهای شهر، مترادف با اکثر شهرهای به‌نام دنیا، "مک دونالد" است که تمامی استانداردهای سایر شعبات خود را در سراسر دنیا داراست. برای مثال دریافت سفارش از مشتری، زمانی که به دلیل تعدد مشتریان فرد در صف قرار دارد، اخذ شده و کدی در اختیار مشتری قرار می‌گیرد. این سفارش پس از دریافت به محض رسیدن پای صندوق و ارائه کد، آماده و غذاهای درخواستی ارائه می‌شود. در این مورد با توجه به توضیح قبلی شما مبنی بر سرو یا بردن غذا، از طریق همان کد مقدمات سرو و یا گذاشتن غذا در پاکت‌های مخصوص متفاوت است.

در 28 ژوئن سال 1941 یعنی ششمین روز جنگ، آلمان نازی میسنک را اشغال کرد و در مدت 1100 روز نزدیک به 80% بناهای شهر را تخریب کرد. سرانجام مینسک در 3 جولای 1944 آزاد شده و از آن زمان جشن ملی یا روز استقلال بلاروس در این تاریخ جشن گرفته می‌شود. اما در این میان فاجعه‌ای ناخوشایند هم  پس از این جنگ خونبار برای مردم این سرزمین اتفاق افتاده است. در 30می 1999 زمانی که یک شرکت آبجوسازی مجموعه برنامه‌های شاد و سرگرم کننده‌ای را برای جوانان، با دعوت از گروه‌های موسیقی مطرح کشور تدارک دیده بود، ناگهان رعد و برق و بارش شدیدی شروع می‌شود که به دلیل ازدحام و هجوم مردم به سمت در ورودی متروی نمیگا، افراد زیادی زیر و دست و پا می‌مانند. در این حادثه تلخ 53 نفر جان خود را از دست می‌دهند که به یاد آنان یادبودی در همان محل ایجاد شده است.

دست فروش‌ها در فضای شهر کمتر دیده می‌شوند و تنها در مواردی شاهد حضور افرادی مسن بودم که برای فروش سبزیجات و میوه‌های تازه، در مسیری مشخص اقدام به فروش محصولات خود می‌کردند.

گالری‌ها و نمایشگاه‌های هنری، در فضاهای باز شهر گاهاً دیده می‌شوند. در یکی از موارد، تابلوهای نقاشی بسیار زیبایی در کنار پارک گل‌ها به نمایش درآمده بود. همچنین تابلوهای نصب شده در معابر در نوع خود زیبایی‌های منحصر به فردی دارد.

بر روی شیشه‌ها و یا دیوارهای ساختمان فروشگاه‌ها و مراکز مختلف شهر ساعات کاری به دقت درج شده و بر اساس آن فعالیت می‌کنند. این موضوع برای تمامی صنوف به وضوح قابل مشاهده بود.

Book Crossing یا کتاب در گردش در این شهر نیز دیده می‌شود. در این نهضت کتاب پس از خوانده شدن در گوشه‌ای رها شده و فرد دیگری آن را پس از خواندن، در مسیر دیگری برای استفاده سایرین رها می‌کند.

شهر مینسک که از سال 1871 به بقیه راه‌های ارتباطی شوروی سابق متصل شد. در سال 1892 صاحب سیستم تراموا با بهره‌گیری از اسب شد تا اینکه در 2 سال بعد، اولین تراموای برقی در این شهر آغاز به کار کرد. این شهر هم‌اکنون دارای متروی قدیمی اما در عین حال بسیار منظم است که زمانبندی‌ دقیق آن درخور تحسین است. در کنار ساعت رسمی کشور در هر ایستگاه، کرنومتری نیز از زمان عبور قطار شروع به شمارش لحضات می‌کند تا لحظه ورود قطار بعدی که کمترین و بیشترین زمان معطلی مشاهده شده برای ورود قطار، در ساعات مختلف شبانه روز از 1:20 تا 6 دقیقه متفاوت بوده ‌است.

معماری منازل با معماری متداول ما تفاوتی بارز دارد و آن عدم استفاده از پذیرایی به شیوه معمول است که ظاهراً بر اساس مشاهدات نگارنده از حداقل 4 فضای مسکونی و گفتگو با ساکنین این شهر، عمده پذیرایی از مهمانان در آشپزخانه‌ها صورت می‌گیرد. ضمن آنکه آشپزخانه که در اکثر ساختمان‌های ما در کنج و گوشه قرار دارد، عمدتا در وسط اتاق خواب‌ها قرار گرفته است.

ترغیب به زاد و ولد و سه فرزندی در اکثر موارد مشاهده می‌شود و بخش زیادی از آن بواسطه ترمیم ساختار جمعیتی است که بعد از جنگ جهانی دوم ترکیب آن تغییر زیادی نیافته است.

ارائه پاسپورت و مدارک شناسایی به منظور استفاده از اینترنت در کافی‌نت ها ضروری است!!!

یکی از مهم‌ترین ضعف‌های فرهنگی (از نظر بنده) انداختن آب دهان در معابر و خیابان‌هاست که این مسئله به صورت امری عادی تلقی و انجام می‌شود.

در حالی که مواد مخدر و مصرف آن در این جامعه جایگاهی ندارد و در صورت کشف آن بیشترین مجازات‌ها وضع می‌شود اما مصرف بالای سیگار که البته عمدتاً در فضاهای باز و خارج از ساختمان‌ها اتفاق می‌افتد، بسیار جلب توجه می‌کند. در این میان هرازگاهی الکلی‌های افراطی یا دائم الخمرها را نیز بخصوص در یکشنبه شب‌ها می‌توان مشاهده کرد.

برای فراهم ساختن فضاهایی شاد و مفرح از هر بهانه‌ای استفاده می‌شود که نمونه بارز آن روز شهر مینسک بود که گروه‌های رقص و آواز زیادی به اجرای برنامه در یک فضای آزاد و مملو از جمعیت پرداختند. همچنین در اکثر شب‌ها گروه‌های مختلف موسیقی در نقاط مختلف شهر به مشغول سرگرم کردن مردم بودند.

 

دانشگاه‌های خوب و معتبری در بلاروس مشغول فعالیت هستند که در مواردی پذیرای دانشجوهای ایرانی هستند و در این سفر از نکات و موارد مطرح شده تعدادی از این عزیزان بهره‌مند شدم. از عمده‌ترین این دانشگاه‌ها می‌توان از دانشگاه فنی ملی دولتی بلاروس (bntu)، دانشگاه ملی دولتی بلاروس (bgu) و دانشگاه دولتی فنی مهندسی کشاورزی بلاروس (bgau) نام برد.

شب‌های مینسک با اجرای نورپردازی‌ بر روی ساختمان‌ها و بناهای مختلف، بسیار دیدنی و درخشان هستند.

سبزیجات و میوه‌های این سرزمین از تنوع بسیار بالایی همچون ایران عزیز برخوردار هستند و سیب زمینی به عنوان محصولی استراتژیک و صادراتی نقش زیادی در اقتصاد این کشور ایفا می‌کند.

در بازگشت به فرودگاه امام، آخرین تیم پارالمپیکی ایران نیز وارد میهن شده بودند و شلوغی و ازدحام فرودگاه، خبر از استقبالی شایسته می‌داد.

/ 9 نظر / 144 بازدید
نشمیل

لذت بردم فوق العاده بود

افشین

ایوب جان سلام چهار پنج هفته ای بدجور گرفتار بودم. چه کردی آقا! احسنت. در یک نگاه لذت بردم. حتماً دقیق این سفرنامه ها را خواهم خواند و دید. ارادت

احســـــــان

سفرت زيبا ... خاطراتت ماندگار ... [گل] قوانين در مورد مصرف سيگار و مشروبات الكلي برايم جالب بود. در مورد طريقه گرفتن بليط گرفتن در اتوبوس جالب بود اما فقط حواشي اين موضوع رو نوشته بودي، ممنون ميشم بيشتر در مورد طريقه بليط گرفتن اتوبوس هاي بلاروس ... ! ممنون ايده شهرداري در مورد توالت هاي عمومي جالب بود ايده "كتاب در گردش" هم ايده اي خوبـي بود. ـــــــــــــــــــــــــــــ خيلي مفيد بود آقاي اسماعيلي عزيز اميد ست هميشه در شادي باشيد ... ! [گل]

علي

به نظر كشور خوبي مياد. ممنون از توضيحات.

اصغر

خوب نوشتي.لذت بردم.

مانی

عالی بود.

Mohamad

Khob neveshtie. good luck

فرید

با عرض سلام و خسته نباشید از ظاهر وبلاگتان این طور به نظر می رسد که برای آن زحمت کشیده اید ما هم می خواهیم شما را در این زمینه یاری برسانیم شما یقینا محدودیت هایی که یک وبلاگ دارد را به خوبی می دانید با این حال بد نیست مجددا آنها را با هم مرور کنیم: وجود یک تبلیغ ناخواسته و نامربوط با محتوای وبلاگ محدودیت در قالب های وبلاگ نداشتن فضای مناسب برای قرار دادن فیلم و عکس و فایل و ... سخت بودن افزودن یک امکان ساده، مانند نظرسنجی،آمارگیر جدید و ... عدم پشتیبانی از امکانات پیشرفته تر با این حال راهی ساده برای حل تمامی این مشکلات وجود دارد تبدیل وبلاگ به سایت به آدرس سایت مراجعه کنید و مراحل را دنبال نمایید و ظرف 24 ساعت از تمامی این مشکلات برای همیشه خلاصی پیدا کنید موفق باشید 1245581084

ماهی

سلام والا من دو سفر چهل روزه داشتم مینسک .. واقعا نظم و شعور مردم اونجا و هنر رعایت قوانین اونجا قابل تحسین هست.... خصوصا رعایت چراغ راهنماییواسه عبور از خیابان ... یا سیگار نکشیدن تو ایستگاه اتوبوس ... یا صندلی دادن به افراد مسن توی اتوبوس و مترو..... و از همه زیباتر اینکه نیازمندترین ادمها اونجا گدایی نمیکنن ... بلکه گلهای باغچه ی خونشون رو واسه فروش میارن در مترو.....