چرخ زندگی

این اواخر و به بهانه روزهای زن و مرد (مادر و پدر)، هدیه‌ی سازمان‌های متنوع و متفاوتی را از نظر گذراندم و پی بردم که رای غالب متولیان رفاه منابع انسانی، جبران بخشی از هزینه‌های زندگی پرسنل، در بهانه‌هایی اینچنین است.
به عبارتی کارت‌های هدیه در مبالغ قلیل اما اندکی کارگشاتر از سایر هدایا، نقش اصلی این مناسبت‌ها را ایفا می‌کردند. در نگاه اجمالی به هزینه‌کرد این کارت‌ها دریافتم، اگر که قبلا به بهانه خرید هدیه همسر، پدر یا مادر از آن‌ها استفاده می‌شد، این روزها کارت‌های هدیه عمدتا سر از قصابی‌ها، مرغ‌فروشی‌ها و فروشگاه‌های مواد غذایی درمی‌آورد و در تصمیمی مشترک، بیشتر خانواده‌ها سیری شکم و جبران پروتئین‌های مورد نیاز خود و فرزندان‌شان را ارجح‌تر از بدست آوردن‌ دل و ابراز محبت و ... می‌دانند.

چند وقت قبل بواسطه مطالعه در خصوص رازهای موفقیت انسان‌ و عناصر تاثیرگذار در احساس خوشبختی و رضایت،‌ به مدل چرخ زندگی برخوردم. در این مدل که بصورت مدور ترسیم می‌شود عناصر 8 گانه‌ "محیط خانه و محل‌کار"، "مسیر شغلی"، "پول"، "سلامتی"، "دوستان و خانواده"، "همسر و عشق زندگی"، "رشد شخصی" و در نهایت "تفریح و سرگرمی" حضور دارند و تاکید شده بود که در جوامع مختلف، زمانی که انسان‌ها حد بهینه‌ای از توجه و تمرکز، بر این پارامترها داشته باشند، بیش از سایرین احساس موفقیت و خوشبختی می‌کنند.
در آن مطالعات به صراحت اشاره شده بود که افراد باید وضعیت خود را در خصوص هریک از موارد مشخص کنند و برای رسیدن به حد مطلوب، شکاف‌های موجود را به ترتیب اولویت پر کنند.

بیراه نیست اگر که در تمامی جوامع بخصوص جامعه امروز ما، شاید به نوعی تمامی این موارد، تحت‌الشعاع وضعیت معیشتی و اقتصادی انسان‌هاست. دو مثال ساده به ارتباط بهتر این مدل با مسئله عنوان شده کمک می‌کند:

دوست بازنشسته‌ای می‌گفت: یکی از مهم‌ترین خواسته‌ها و علایق افراد در سنین کهنسالی سر زدن فرزندان‌شان به آنان است و این دور هم بودن‌‌هاست که اندکی از تنهایی و یاس‌های احتمالی در این سنین می‌کاهد، اما این روزها آخر هفته که می‌شود از بیم مخارج سنگین گوشت، مرغ، برنج و ... علیرغم میل باطنی دعا می‌کنیم بچه‌ها گرفتار مشغله‌های خودشان باشند و نتوانند به ما سر بزنند!

در موارد متعددی اگر به ماشین‌های پشت چراغ قرمز دقت کنید، شاهد جر و بحث و دعوای همسران خواهید بود که بخش زیادی از آن، به سبب برآورده نشدن توقعات و مشکلات اقتصادی است. این مسئله در بررسی اجمالی آمارهای طلاق و دعاوی خانوادگی، نشان می‌دهد که رابطه عاشقانه زندگی به شدت متاثر از وضعیت اقتصادی خانواده‌هاست.

موارد فوق تنها بخشی از مثال‌هایی بود که به وفور در سطح جامعه قابل مشاهده است.

در مورد سازمان‌ها هم همانگونه که در بخش اول اشاره شد، عمده تصمیم‌ها در حوزه منابع انسانی متاثر از چرخ زندگی شکل دیگری یافته و متمرکز بر وضعیت معیشتی شده است. در رابطه این عناصر طبیعی است اگر وضعیت مالی مناسب نباشد تفریح و سرگرمی نیز جای کمتری در زندگی خواهد یافت یا فرصت‌های سرمایه‌گذاری برای سلامت و رشد شخصی، کمرنگ‌تر خواهد شد.

بهرحال امید که چرخ زندگی از دست‌انداز‌های کنونی به سلامت عبور کند و در مسیری هموار، به سوی مقصد روان شود.

/ 4 نظر / 79 بازدید
نشمیل

واقعا درد مردم ما این روزها سر به فلک میزنه فقط به امید گرونترترترترنشدن اجناس آدما میتونن زنده بمونن وگرنه وای به حال خانواده های پرجمعیت با حداقل دستمزد{ اگه این حقوق ناچیز رو هم سر وقت بدن } خیلی زندگی سخت شده بازم به امید بهتر شدن زندگی یا حداقل برگردیم به 8 سال قبل به خدا کشورهای پیشرفته هر روزشون بهتر از دیروزه اما بیچاره جهان سومی ها

ناصح

قالب قشنگیه - ایشالا چرخ زندگی همینطور شما رو به سمت قالب های قشنگ تر هدایت کنه

حسین

گوش اگر گوش چی توز و ناله اگر ناله ماست آنچه به جایی نرسد، چرخ زندگی است!