کارخانه در زندان

در خبرها خواندم دولت انگلیس در تلاش برای تشویق شرکتهای خصوصی برای ساختن کارخانه در زندانهای این کشور است.

بر اساس گزارشی که در سایت تابناک منتشر شده است، کریسپین بلونت، وزیر زندانهای بریتانیا گفته بود، وی خواستار این است تا دهها هزار زندانی زندانهای این کشور کار مفید انجام دهند تا هزینه‌های ارتکاب جرم پایین بیاید.

بخشی از دستمزد ناشی از کار آنها به قربانی و خانواده خودشان داده شده و بخشی هزینه نگهداری آنها خواهد شد.

وی بیان کرده که این کار باید به گونه‌ای انجام شود تا مانع ایجاد این احساس شود، که کارهای مشروع سایرین از آنها دزدیده شده است.

دولت بریتانیا خود را متعهد به کاهش جمعیت کیفری زندانهای این کشور از طریق کاهش مدت زمان مجازاتها و بهبود اصلاح مجرمان از طریق ایجاد مراکز بهتر می داند.

وزارت دادگستری بریتانیا قصد دارد تا قانون از یاد رفته سال 1996 در مورد درآمدهای زندان را اجرایی کند و به این ترتیب به زندانیان اجازه دهد تا درآمد زندانیان بیشتر از 8 پوند در هفته شود. درآمد زندانیان نیز تا به حال از مالیات معاف بوده است.
بلونت همچنین اشاره کرده بود که طرح دیگری که در دست بررسی است، این است که بخشی از دستمزد اضافی آنها در جایی ذخیره شود و در صورتیکه دو سال بعد از ترک زندان هیچ مشکلی توسط آنها ایجاد نشود امکان دسترسی به این پول را داشته باشند.

به گفته وی در حالی که هزاران زندانی بریتانیایی مشغول به کارهایی از چاپ گرفته تا ساختن مبلمان بوده اند، اما باز هم تعداد زیادی از زندانیان بیکار هستند و همچنین عادت دادن زندانیان به کار اگر بخواهند در دنیای خارج کار کنند امری ضروری و حیاتی است.

وزیر زندانهای بریتانیا اعلام کرده که قصد دارد کشورش را به نخستین کشور جهان در امر آوردن تجارتخانه ها به زندان تبدیل کند و از مزیتهای کار موثر رایگان برخوردار شود: بسیاری کشورهای دیگر در تلاش بوده اند تا تجارت را در مشارکت با زندانها و نیروی کار آنها انجام دهند اما رسیدن به بازده اقتصادی در این زمینه بسیار سخت خواهد بود.

وی معتقد است که در مرحله کنونی بسیار مهم است که طرحهای دولت به عنوان دزدیدن شغلهای مشروع مردم قلمداد نشود و بیان کرده که زندانیان برای تولید محصولاتی به کار گرفته می شوند که هم اکنون به اتحادیه اروپا وارد می شوند.

گفتنی است، استفاده از نیروی کار در زندان‌ها که بتواند کمک خرجی برای خانواده خود در بیرون از زندان باشند، امر مهمی است که در همه کشورها به ویژه ایران در حال انجام است و هم اکنون بسیاری از کارگاه‌های نجاری، خیاطی و ... در داخل زندان ها وجود داشته و زندانیان در آن مشغول به کار هستند که این مسئله موجب می شود نه تنها این اوقات زندانیان در زندان تلف نشده و هرز نرود، بلکه این افراد پس از آزادی از زندان نیز یک حرفه و تخصصی را آموخته و آماده به کار می باشند.

/ 2 نظر / 10 بازدید
نشمیل

پروردگارا اینا دیگه کین مخشون واقعا کار میکنه[متفکر]

احسان

به حرف چیز های نشنیده....[خرخون][خرخون]