چگونه می‌توان از سرخوردگی ناشی از کار جلوگیری کرد؟

مترجم: هوتسا عسکری نسب

خستگی و سرخوردگی ناشی از کار زمانی اتفاق می‌افتد که فرد از نظر روانی و احساسی دیگر به کار خود علاقه‌ای نشان نمی‌دهد و تجارب شغلی هم انگیزه و رضایتی در او به وجود نمی‌آورند و به تدریج اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهد. در این مقاله به راه‌های غلبه بر این سرخوردگی اشاره می‌کنیم:

 افراد کمال‌گرا دائما به دنبال ایده آل‌ها هستند، اما به علت عدم دستیابی به اهداف ایده‌آل خود سرخورده می‌شوند. هر چند اندکی کمال‌گرایی محرک قدرتمندی در کار به حساب می‌آید ولی با داشتن اهداف غیرواقعی و دست نیافتنی خطر سرخوردگی همیشه در کمین است. فکر این که تافته جدا بافته‌اید و به دنیای دیگری تعلق دارید را از سر بیرون کنید. سرخوردگی را فراموش کرده و تصور نکنید در بازاری که سرشار از افسردگی‌ها است فعالیت می‌کنید. با انتخاب اهدافی معقول و دست یافتنی خود را درگیر کار کنید که همین حس باعث دور شدن حس افسردگی از شما می‌شود.

روی استعداد‌های خود سرمایه‌گذاری کنید

بسیاری از بزرگان صنایع بر این باور هستند که «من انجام می‌دهم پس هستم.» اما در واقع چه اتفاقی می‌افتد تجارتی که آغاز می‌کنید موفق می‌شود و دیگر به حضور و تلاش شما احتیاجی ندارد؟ تجارتی که بدون هیچ تلاشی ادامه می‌یابد خستگی مزمن به همراه دارد که با هیچ گونه سرگرمی ‌درمان نمی‌شود. به جای توجه به داشتن مارک تجاری انحصاری برای کالای خود، تمرکز را کنار بگذارید. به عنوان مثال می‌توان از سر آشپز مشهور ماریو باتالی نام برد که به یک کار آفرین تبدیل شد. به جای اینکه صرفا آشپزی کند، کتاب‌های آشپزی متعددی منتشر کرد و در ساخت برنامه‌های آشپزی تلویزیونی دست داشت و به تولید لوازم آشپزخانه سفارشی روی آورد. همواره به دنبال فرصت‌هایی جهت تقویت توانایی‌های خود باشید. تنها در این صورت است که از کارکردن دلزده نخواهید شد.

درگیر کارشوید

به یاد دارید در ابتدای شروع حرفه خود 20 ساعت در شبانه روز کار می‌کردید ؟ تمام کارهای شرکت از جمع آوری پول گرفته تا پرداخت قبوض، به عهده شما بود. با وجود احساس خستگی شدید از هیجان و اشتیاق راه‌اندازی کارجدید حاضر بودید همه مشکلات و خستگی‌ها را به جان بخرید. با رشد و پیشرفت شرکت به تدریج و بیشتر از کار خود فاصله گرفتید و در نهایت احساس یکنواختی جای آن همه شور و هیجان را گرفت.

چطور است دوباره آن دوران خوش را تجربه کنید. مثل یک کارآموز مدیریت، زمانی را در بخش‌های مختلف شرکت مشغول به کار شوید. حداقل فایده‌ای که دارد، متوجه نقاط ضعف و قوت کسب و کار خود می‌شوید. فرصتی پیش آمده تا مجددا از تمام مواردی قدردانی کنید که به مدت طولانی در اوایل کار الهام بخش حرفه شما بوده‌اند.

پابلو پیکاسو (نقاش) روش خوبی به منظور مبارزه با خستگی ناشی از کار یافت. کارگاهش مملو از پروژه‌های ناتمام بود از تابلوهای رنگ و روغن گرفته تا مجسمه و کلاژ. زمانی که این هنرمند معروف از دست پروژه‌های ناتمام خود خسته می‌شد، فقط کافی بود کمی‌به اطراف خود نگاهی بیاندازد و کار جدیدی را برای انجام دادن پیدا کند. به هر حال زمانی که احساس می‌کنید از نظر ذهنی گرفتارید و انگیزه‌ای ندارید، بهتر است به جای انجام کارهای روزمره و خسته کننده، دست به انجام کارهای جالبی بزنید.

از حضور افراد شوخ طبع استفاده کنید

کارآفرینان به دلیل بی‌میلی، نظارتی بر تجارت خود ندارند، اما برخی از کارآفرینان که مدیریت همه امور را در دست دارند، حق اداره کارهای روزمره را به وکلای خود می‌دهند، اما هرگز از کمک آنها در اتخاذ تصمیمات مهم در مسائل استراتژی استفاده نمی‌کنند. در صورت عدم پیشرفت در کار، ناامیدی و فرسودگی آغاز می‌شود و اما راه‌حل: هیات مشاوره مطمئنی تشکیل دهید، افراد شوخ طبع شما را سرذوق آورده و باعث تجدید قوا و انرژی شما می‌شوند. پیش از دیر شدن و هدر رفتن وقت، به استخدام چنین افرادی فکر کنید.

منبع: Forbes

/ 7 نظر / 18 بازدید
admin

درود پایگاه تخصصی بهداشت عمومی از افراد علاقه مند و فعال برای نوسندگی در این پایگاه دعوت به عضوت مینماید

مهیار (شهر تجارت)

پولدار شوید!!! چند روش خیلی عالی برای پولدار شدن بدون درد سر پیدا کردم. یه سر به این آدرس بزن میفهمی. من خودم هم اونا رو اجرا کردم.

اسماعيلي

سلام:http://www.yonesrasoldasht.blogfa.com/ اين وبلاگ را ملاحظه فرماييد.

admin

درود دوست تارنمای بهداشت عمومی بروز شد از باشندگی شما سپاسگذارم

درامد

سلام درامد زایی اینترنتی مطمئن و تضمینی بروش بازاریابی اینترنتی فقط کافیه توی این سایت ثبت نام کنی و کد تبلیغشو بزاری توی وبلاگت به ازای هر فروش پورسانت خودتو میگیری اگه خوب تبلیغ کنی تا ماهی 150 هزار یا حتی بیشتر در میاری حتما ثبت نام کن موفق باشی

بزرگترین مشکل سازمانهای بزرگ همین موضوع است