مصاحبه شغلی

چگونه در مصاحبه به سوالات مربوط به اخراجتان پاسخ دهید.

آیا شما از کار قبلی خود اخراج شده‌اید؟ در‌این صورت خیلی سخت است که بدانید چگونه به سوالات مربوط به اخراجتان، در مصاحبه شغلی دیگری پاسخ دهید.

اگر به دلایلی غیر از تعدیل نیرو از شغل قبلی خود اخراج شده‌اید،بهترین راه آن است که واضح و صادقانه دلایل اخراجتان را توضیح دهید.

 ‌این احتمال وجود دارد که کارفرمای جدید اطلاعات و سابقه کاری شما را با بررسی مدارک شغلی قبلی‌تان یا مشورت با یک منبع آگاه به دست آورد. بنابراین در مصاحبه برای استخدام، اطلاعاتتان را بدون هیچ شبهه‌ای ارائه دهید و سعی کنید دلایل اخراجتان را بی‌طرفانه توضیح دهید.

در‌اینجا تکنیک‌هایی را در مدیریت صحیح پاسخگویی به‌این سوال بسیار مهم (دلایل اخراج از کار قبلی) ارائه می‌دهیم.

به عنوان مثال اگر مشکل شما درگیری با مدیرتان بود، در بحث خود از ضمیر «ما» استفاده کنید و در گفت‌وگوی خود نشان دهید، شما و کارفرمایتان مشترکا مسوول مشکل پیش آمده بوده‌اید. به عنوان مثال می‌توانید از‌این نوع عبارات استفاده کنید:

«ما برای انجام موثر کارها در کنار یکدیگر مناسب نبودیم.»

نشان دهید که می‌توانید در زمان محدودی و با ارزیابی انتقادی بیان کنید که چه اتفاقی افتاده ‌است. شما باید طوری رفتار کنید که مصاحبه‌کننده شما را به عنوان فردی در نظر بگیرد که یاد گرفته است از اشتباهاتش در جهت رشد خود استفاده کند، در نظر بگیرد. به عنوان مثال بهتر است، وضعیت خود را به‌این شکل بیان کنید:

«من به مشکلی که پیش آمده بود، فکر کردم و تازه متوجه شدم که چه اشتباهی کرده‌ام. من هیچ پیش زمینه روشنی در مورد وظایف آن شغل نداشتم. من باید از ابتدا سوالاتی را در‌این زمینه، برای آشنایی بیشتر می‌پرسیدم. من از‌این موضوع تجربیات زیادی بدست آوردم و حال آماده هستم که با‌این سازمان همکاری بالقوه‌ای را آغاز کنم.»

بهتر است به دنبال مقصر نباشید. دادن صفاتی ناشایست به کارفرما یا مدیر قبلی، شما را به عنوان یک کارمند ناتوان به تصویر می‌کشد که توانایی پیشرفت و حرکت رو به جلو ندارد. معمولا مصاحبه کنندگان در داوطلبین به دنبال صفاتی چون توانایی در پاسخگویی، انطباق و سازگاری، بلوغ و دانش حرفه‌ای موفق برای یک شغل هستند.

وقتی تصمیم گرفتید چگونه به سوالات مصاحبه در مورد اخراجتان پاسخ دهید، موضوعی را که با آن احساس راحتی بیشتری دارید، برای شروع انتخاب کنید. تمرین کنید به آرامی ‌و با اعتماد به نفس آن را بیان کنید و توانایی بازنویسی آن را در صورت لزوم داشته باشید.

نسبت به لحن گفتاری و زبان بدن خود دقت لازم را داشته باشید. از مواردی چون دست به سینه نشستن، قوزکردن، لم دادن، به پایین نگاه کردن و نداشتن ارتباط چشمی‌با فرد مصاحبه کننده اجتناب کنید.‌اینها همه پیام‌های دفاعی و کوتاهی است که به مصاحبه‌کننده منتقل می‌کنید.

بنابراین سعی کنید زمان مناسبی را در طول مصاحبه برای توضیح دلایل اخراجتان اختصاص دهید و اطمینان حاصل کنید که آن را به طور شفاف برای مصاحبه‌کننده توضیح دهید. بعد از تکمیل توضیحات خود، صحبت‌های خود را با ‌این جمله به پایان برسانید:

«امیدوارم که توضیحات من نگرانی‌های شما را برطرف کرده باشد.»

اذعان داریم که مصاحبه یک نگرانی واقعی است، اما با کمک پیشنهادهایی که در‌اینجا شد، به شما‌این اجازه را می‌دهد که در یک مسیر صحیح به سوالات پاسخ دهید.

تلاش برای دفاع از خود معمولا نتیجه‌ای جز یک بحث طولانی و بی‌نتیجه نخواهد داشت و ‌این موضوع منفی می‌تواند تمام مصاحبه شما را تحت‌الشعاع خود قرار دهد. برای مقابله با چنین وضعیتی مصاحبه خود را در یک مسیرصادقانه و صحیح پیش ببرید. زمانبندی مناسب برای بحث‌های مصاحبه به موفقیت شما و موقعیت‌تان کمک خواهد کرد. هرکس به نحوی می‌تواند وضعیت خود را بهبود بخشد. برخی افراد بسیار موفق نیز در طول دوره حرفه‌ای کار خود اخراج شده اند. دانستن ‌اینکه چگونه به سوالات مربوط به‌این معضل پاسخ دهید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. شما با تاکید بر‌اینکه از تجربیات خود درس‌های زیادی آموخته‌اید و با باور ‌اینکه داوطلبی مناسب برای‌این کار هستید، فرد مصاحبه‌کننده را نیز متقاعد به باور توانایی‌های خود برای دریافت‌این شغل کنید.

منبع: best-job-interview.com

مترجم: پریسا حبیبی

/ 3 نظر / 38 بازدید
درانتظاريوسف زهرا

خدایا رمضان آمد رحمتت را بر من ببار مگر نه این است که عاشق باید رنگ معشوق بگیرد مرا خدایی کن

اسپمر فوق العاده ارزان

فروش اسپمر وبلاگها با قيمت استثنايي فقط تا آخر ماه رمضان فوق العاده كارايي و ارزان به سايت بياييد و شرايط را بخوانيد نظر دهي سريع و آسان به 4 وبلاگ معروف فقط در يك نسخه امكان جديد : دور زدن كد نظر در وبلاگها و اخذ نمايندگي فروش را هم ميتوانيد از ما بگيريد عجله كنيد..........