خرافات

مطلبی را در خصوص خرافات در جوامع و ملل مختلف می‌خواندم، که مهمترین نکته در مورد آنها، وجود شباهتهای زیاد و عجیبی است که علیرغم بعد زیاد مسافت در نقاط مختلف دنیا خرافات از آن بهره‌مندند و عمده آنها ریشه در تاریخ آن جوامع دارند.

برای مثال، در خصوص شکستن آیینه و اینکه در گذشته اعتقاد بر این بوده است که، به سبب رخ دادن چنین اتفاقی روح انسان عذاب می‌بیند.

عدد 13 که در بسیاری از جوامع نماد نحسی و بدبیاری تلقی می‌شود و هنوز هم بسیاری از هتلهای معروف دنیا اتاقی با شماره 13 ندارند و در اکثر ساختمانهای بلند مرتبه دنیا، بعد از طبقه دوازدهم، کلید آسانسور طبقه 14 را به شما نشان می‌دهد.(که ظاهراً شکل گیری آن به اساطیر اسکاندیناوی برمی‌گردد و مربوط به لوکی خدای سیزدم آنهاست، که مظهر شر بوده و مردم از دست وی مدام در عذاب بوده‌اند.)

بر اساس یک رسم قرون وسطایی اگر گربه سیاهی از سمت چب به راست شما در حرکت باشد،‌ آن روز شما باید در انتظار پیامدهای شوم و بد این اتفاق باشید، چرا که به تعبیری گربه سیاه، زن ساحره‌ای است، که با لباس مبدل در برابر چشمان شما ظاهر می‌شود.

در خصوص چیزهای مختلفی هم که بر سر تازه عروس و دامادها می‌ریزند، روایات و داستان‌های مختلفی وجود دارد. از جمله آن برنج است که حکایت از باروری و افزایش فرزندان دارد و یا پولی که ظاهراً برای افزایش برکت و روزی بر سر آنان ریخته می‌شود.

به تخته زدن و یا کشیدن دست بر چوب هم از رسومی است، که بر اساس آنچه جستجو کردم، از زمان به صلیب کشیده شدن حضرت عیسی، رواج یافته و نمایانگر محافظت و دوری انسان از بلا و آفات زندگی است.

چشم بد و یا سق‌سیاه هم که از دیرباز برای ما واضح و مبرهن است و در خیلی از موارد توصیه شده، برای پرهیز از آن، به ذکر و بیان موفقیتها و سلامتی خود نزد افرادی که گمان می‌رود سق‌سیاه‌اند نپردازیم.

در جامعه ما همچون دیگر جوامع مثالهای متعددی از خرافات با زندگی روزمره مردم عجین شده‌اند، بدون آنکه شناخت درستی از دلایل پیدایش آن داشته باشند و یا به تاثیر آنها در زندگی خود پی برده باشند.

شخصاْ اعتقاد دارم که تمامی این خرافات، زمانی ساخته ذهن و افکار عده‌ای بوده و به دلیل احساس عجز و ناتوانی انسان در مواجهه با شرایط مختلف، به مرور رواج یافته اند، به نوعی که اعتقاد به خرافات در طول زمان برای عده‌ای دکانهای پر سود کسب و کار به راه انداخته و برای تعدادی دیگر همیشه زندگی‌ را تواْم با شرایط تقدیر شده‌ای ساخته است که انسانها کمترین دخل و تصرف را بر روی آن دارند.

/ 2 نظر / 11 بازدید
نشمیل

[قلب]برای ما که 13شانس میاره[قلب]13/6/1386 [ گل][گل][گل][گل][گل] خیلی ریبا بود[تایید]

احسان

ممنون خیلی جالب بود ممنون [بغل][نیشخند][دلقک][قهقهه][هورا]