مهاجرت نیروی انسانی

در سه سال اخیر هر جا صحبتی از دلایل خروج و ترک خدمت نیروهای سازمان‌ها بوده، پای ثابت و پارامتر تاثیرگذاری به نام مهاجرت قد علم کرده است، خود من هم در سال‌های اخیر به شکل نامتعارفی شاهد خروج نیروهای کارآمد و موثری بوده‌ام که هم‌اکنون در شبکه‌های اجتماعی، تماس‌های تلفنی و یا ایمیل‌های گاه‌ و بی‌گاه، خبر حضورشان را در سایر کشورها می‌شنوم.

بهرحال این موضوع ابعاد وسیعی داشته و اثرات آن، بازار کار را بخصوص در مورد نیروهای تخصصی به شدت تحت تاثیر قرار داده‌ و اخیراً همواره یکی از دغدغه‌های اصلی متولیان منابع انسانی در سازمان‌هاست.

چند وقت قبل با یکی از مدیران منابع انسانی یک شرکت عظیم که نیروهای آن بر روی سکو‌های نفتی و دکل‌های حفاری فعالیت می‌کنند، گفتگویی داشتم که با تاثر بیان می‌کردند "در بسیاری از موارد شرکت‌های قطری در حوزه‌های مشترک نفتی، فاصله‌های اندک بین سکوها را طی می‌کنند و با پیشنهاداتی چشمگیر نیروهای ما را به سهولت جذب می‌کنند به شکلی که در این کارزار ما هیچ توانی برای رقابت نداریم". همچنین در یکی از همایش‌ها، یکی از شرکت‌های توانمند کشور در بررسی دلایل ترک خدمت کارکنان خود نمودار زیر را ارائه کرد که جای بسی تامل دارد:

با توجه به آمارهایی که این روزها منتشر می‌شود +، کاش مسئولین برای ماندن نیروهای پرورش یافته‌ی این آب و خاک، اندک همتی به خرج می‌دادند تا شاید سرمایه‌های انسانی عظیم ما، براحتی قید وطن را نزنند و زمینه‌های به فعل رساندن قابلیت‌ها و کاستن از دغدغه‌هایشان، را در این دیار مهیا ببینند.

به امید آن روز

/ 4 نظر / 9 بازدید
احسان

ممنون ! به امید آن روز ... ولی باید بگم در مورد مهاجرت من چند وقت پیش یه مستند به اسم میراث آلبرتا رو دیدم داستان در مورد : تعدادی زیادی از دانشجویان نخبه‌ی دانشگاه شریف و دیگر دانشگاه‌های برتر کشور است، که برای ادامه‌ی تحصیل، مهاجرت کرده و راهی کشورهایی نظیر امریکا می‌شوند. حسین، راوی مستند، که خود از دانشجویان مقطع ارشد دانشگاه شریف است، به بررسی این پدیده می‌پردازد ... تا حدودی باید بگم که جالب بود ! اگه وقت کردید ببینید ! [گل]

افشین

ایوب عزیز موضع خودم رو در این رابطه در یکی از کامنتهای قبلی ام نوشته ام. باز هم تکرار می کنم! کسی که بتواند و نرود در حق خود جفا کرده است! اینجا هوا برای نفس کشیدن کافی نیست! تازه نور هم نیست. امثال مجتبا کاشانی که زندگی خود را وقف کردند، به آسانی فراموش شدند. کسی برای آن هنرمند نقاش کاری نکرد تا دو هفته حسدش در خانه گندید. اینجا هوا برای زندگی کافی نیست. رود باید شد و رفت...

اسلامی

با نوشته دوست عزیزم؛ افشین خان موافقم. شاید در گذشته نیز گفته باشم، زمانی که برنامه ای جهت نگهداری متخصصین نداشته باشیم چنین اتفاقاتی پیش خواهد آمد که متاسفانه بسیاری از سازمانها بسیار سطحی به آن نگاه می کنند و از این ضرب المثل قدیمی که می گوید " تا زمانی که می توان کارمند پیدا کرد، جابه جایی و رفتن کارکنان هیچ عیبی ندارد" استفاده می کنند ولی نمی دانند و یا خود را به نداستن می زنند؛ اگر قرار باشد شایسته ترین افراد سازمان را ترک کنند و جاهای دیگر مشغول شوند آن وقت چه خواهد شد؟

آريا از ايران

من چشامو روی خودم و آرزوهام و تمام برآوردهام هم حتی اگه ببندم،حداقل حداقل حداقلش اینه که دوست ندارم فرزندی اگه داشته باشم پیش خودش یه بار حتی بخواد سوال کنه که چرا توی کشوری به دنیا اومده و شناسنامه و پاسپورتشو داره که توی دنیا از همه نوع آزادی،مبادلات و معادلات مثبت به دوره! همه ما اگه خوشی زیر دلمون نزده باشه همیشه توی دلمون حداقل یه بار توی زندگیمون دلمون خواسته کاش بچه یه جای دیگه بودیم وقتی با رفقامون از اموری حرف میزنیم که دست خودمون نیس،مثال که میخوایم بزنیم میگیم "...مثلا یکی بچه ناف نیویورکه یکی بچه تهرون..." خوب من این شانسو برای فرزندانم هم که شده از دست نمیدم،حتی اگه قرار باشه سالهای سال سختی دوری و حتی بی پولی رو پیش رو داشته باشم به علاوه! خودم عاشق تحصیل و کارای تحقیقاتی و مخصوصا رشته خودمم مهاجرت برای من به معنای باز شدن درهای قفلشده ای هست که توی مملکتم پیدا کردن کلیدشونو توی خوابم نمیتونم ببینم! اینا یه قطره از دریای دلایل من!