سفرنامه بلاروس (4) - مشاهدات

مقدمه‌ای بر بلاروس

 بلاروس از لحاظ وسعت، سیزدهمین کشور اروپا و از لحاظ جمعیّت، پس از روسیه، اوکراین، ازبکستان و قزاقستان، در میان کشورهای مستقل مشترک المنافع در جایگاه پنجم قرار دارد. رشد جمعیت در این کشور منفی است و علیرغم امتیازات متعددی که دولت در راستای افزایش جمعیت در اختیار مردم قرار می‌دهد این وضعیت همچنان ادامه دارد. (این کشور در میان همتایان خود بیشترین امکانات را در اختیار بچه‌ها اعم از بهداشت، آموزش و تفریح قرار داده است.)

درصد جمعیت زنان (آمار را در آینده به درستی استخراج و قرار خواهم داد) بسیار بیشتر از مردان است از این رو در بیشتر مشاغل عمومی از جمله راننگی وسایل حمل و نقل و ... حضور آنان به مراتب پررنگ‌تر است.

نکته جالب در خصوص این کشور نرخ بیکاری بسیار پایین و نزدیک به صفر است که این عدد برای سال 2010 بر اساس منابع کتابخانه ملی، برابر 0.7 درصد است. ناگفته نماند که در این کشور افراد از 17 سالگی به استقلال از خانواده رسیده و برای خود زندگی مجزایی را شروع می‌کنند که اشتغال و مسکن لازمه اصلی آن است و گویا در این میان برای این دو الزام اصلی به دلیل تمهیدات خاص دولت دغدغه‌ای ندارند.

جمله اصلی در خصوص معرفی مردم این کشور، مردمی به دنبال رفاه اقتصادی است و شعار دولت لوکاشنکو هم در این راستا "مبارزه با فساد اقتصادی" می‌باشد.

عمده مردم با زبان انگلیسی آشنایی ندارند و در این اواخر جوانان به یادگیری این زبان پرداخته و تا حدودی می‌توانند در محاورات از آن استفاده کنند.

هوای این کشور به شدت غیرقابل پیش بینی است به گونه‌ای که در این مدت اندک از هوای بسیار گرم تا روزهای بارانی و هوایی به شدت سرد را شاهد بوده‌ام که گاهاً ترکیب آنها در یک روز اتفاق می‌افتد.

لبنیات و مشتقات بسیار متنوع آن، به دلیل برخورداری از دامداری وسیع در سطح کشور جایگاه ویژه‌ای دارد.

 

واحد پول و نرخ برابری به همراه مقایسه هزینه‌ها

 واحد پول این کشور روبل بلاروسی بوده که در زمان نگارش این مطالب هر دلار برابر 8340 روبل و هر یورو معادل 10420 روبل می‌باشد که با حسابی سرانگشتی و احتساب قیمت هر دلار 2150 تومان هر 1000 تومان معادل 3850 روبل است.

در بررسی‌های میدانی هزینه‌ها را در این کشور بسیار گزاف دیدم به شکلی که به جز کریستال و لوازم برقی که نسبت به کشور ما قیمت‌های پاییین‌تری دارند در سایر موارد هزینه‌ها بسیار زیاد است برای مثال:

یک بسته نان لواش، محتوای دو قرص نان البته بزرگتر از لواش‌های ما 5900 روبل معادل 1532 تومان

مرغ هر کیلو 7000 تومان

گوشت حدود 25000 تومان

(دو مورد بالا نسبت به قیمت‌های قبلی در ایران گران است در غیر اینصورت می‌توان گفت مشابه هستند.)

بنزین لیتری 1500 تومان

بزرگترین اسکناس موجود این کشور 200 هزار روبلی و کوچکترین آن 10 روبلی است.(نکته جالب در خصوص پول در بلاروس عدم ضرب سکه است که به هیچ عنوان سکه وجود ندارد و تمامی پول‌ها اسکناس است.)

اجاره منزل در بلاروس در تمامی نقاط شهر مینسک تقریباً وضعیت مشابهی دارد، به شکلی که اجاره یک واحد مسکونی 90 متری مبله با کلیه امکانات(چند مورد از امکانات مشاهده شده در منازل مبله تلویزیون LED 42"، ماشین لباسشویی بوش، مبلمان چوبی فوق‌العاده با کیفیت، کلیه ظرف و ظروف مورد نیاز و ...)، در محله‌ای مرفه و مناسب(نزدیک کتابخانه ملی) معادل 500 دلار است.

هزینه‌های اینترنت نیز از 10 دلار تا 25 دلار در ماه است که در مورد اینترنت 10 دلاری سرعت آن در زمان درج مطالب معدل 130Mbps می‌باشد.

یک نکته جال در مورد خرید هزینه نایلکس‌ها برای مردم به صورت جداگانه می‌باشد که به دلیل این کار فروشگاه‌ها مردم به استفاده مجدد از نایلکس‌ها ترغیب شده‌اند و برای خرید معمولاً با خود نایلکس می‌برند تا هزینه‌ای برای آن پرداخت نکنند. این موضوع در توجه به محیط زیست و ممانعت از تخریب آن اقدامی درخور ستایش است. (هزینه هر نایلکس معادل هزینه استفاده از مترو یا اتوبوس است)

 

بیمه و خدمات درمانی

 برای تمامی افراد در سطح وسیعی امکانات بیمه درمان فراهم است، این مسئله برای مسافران در بدو ورود به این کشور هم الزامی است. برای مثال من برای حدود 20 روز اقامت مبلغ 10 دلار پرداخت کردم. نکته جالب این مسئله رایگان بودن تمامی خدمات بیمه‌ای مربوط به حوادث و شرایط اضطراری برای افراد است که به محض بروز مشکل آمبولانس و پزشک رایگان به محل فرد اعزام می‌شوند.

 

ترافیک، حمل و نقل، شهرسازی

 فرهنگ ترافیک در این کشور با بسترسازی‌های انجام شده در سطح بسیار بالایی است به شکلی که در تمامی معابر اولویت تردد با عابرین است و به محض عبور فرد (در صورت نبودن چراغ‌ها و علایم ترافیکی) خودروها توقف می‌کنند. در کنار این مسئله در تمامی خط‌کشی‌های عابر پیاده مسیر ویژه‌ای نیز برای دوچرخه‌ها در نظر گرفته شده است که در پیاده‌روها نیز این خطوط ویژه امتداد دارد.

نکته‌ای ظریف در رابطه با موضوع عنوان شده شیب انتهایی محل تقاطع پیاده‌رو با خیابان است که به تسهیل تردد دوچرخه‌ها، عابرین کالسکه‌های کودک و ... می‌انجامد و اصولاً در امتداد مسیرها، پستی و بلندی‌های مختلف آنگونه که در تهران به وفور قابل مشاهده است، وجود ندارد.

در کنار این موضوعات رایگان بودن استفاده از خدمات حمل‌و نقل عمومی برای کودکان، دانش‌آموزان و دانشجویان از دیگر نکات قابل مشاهده است.

کلیه وسایل حمل و نقل عمومی برای تردد هزینه‌ای معادل 1500 روبل دارند که به عبارتی و بر اساس دلار 2150 تومانی چیزی در حدود 390 تومان می‌شود. در بعضی از مسیرهای اتوبوس این مبلغ به 1700 روبل می‌رسد(440 تومان). البته در این میان همچون کارت‌های مدت دار و اعتباری متروی تهران، تمهیداتی اندیدشیده شده است تا با استفاده از بلیط‌های یک ماهه هر تعداد سفر با هزینه‌ای مناسب را انجام دهند.

ساعات کاری مترو و اتوبوس 5 صبح تا 1:30 بامداد است.

حمل و نقل ریلی در این کشور جایگاهی حیاتی دارد و شاهراه ارتباطی یا سایر کشورهای اروپا محسوب می‌شود، به شکلی که به راحتی می‌توان از ایستگاه مرکزی مینسک به هر نقطه‌ای از اروپا از جمله پاریس، برلین، کیف، ورشو و ... رفت.

خودروها از برندهای معروف دنیا همه‌جا وجود دارند که در این میان پژو نیز با ماشین‌های 206 و 207 خود نیز سهم ویژه‌ای دارد، در این میان چندین مورد سمند ایرانی نیز در سطح خیابان‌ها مشاهده شد.

متروی شهر مینسک قدیمی و با ساختاری به جا مانده از دوران شوروی سابق مساحت زیادی دارد از این رو افراد در هنگام ورود به مترو در میان دو مسیر تردد قطار قرار می‌گیرند(یعنی بر خلاف متروی تهران، قطار از سمت چپ و راست افراد تردد می‌کنند.) این مسئله باعث تسهیل آمد و شد مسافران و در اختیار بودن فضای زیادی برای آن‌ها شده است. همچنین گودال زیر ریل قطار، بر اساس توضیحات افراد بومی به گونه‌ای مهیا شده است که در صورت سقوط افراد مست و یا حوادث احتمالی امکان زنده ماندن را بیشتر کند.

نکته دیگر در خصوص متروی مینسک باز شدن درهای ورودی ایستگاه‌ها توسط مسافران است که به دلیل فصل‌های سرد این کشور و جلوگیری ازنفوذ سرما به محض ورود افراد بسته می‌شوند. این مسئله در تمامی ساختمان‌ها و آپارتمان‌ها نیز مشاهده می‌شود که در ورودی ساختمان و هر آپارتمان دو در وجود دارد و پنجره‌های جدید تماماً دو جداره و قدیمی‌ها دو پنجره‌ای می‌باشند تا از اتلاف انرژی جلوگیری شود.

بر اساس اصول شهرسازی مینسک و اطلاعات موثق شهرداری، به ازای هر 20 درصد بنای موثر برای سکونت، الزام به تخصیص 80 درصد فضای مشترک جهت محل بازی، فضای سبز، پارکینگ و پیاده‌رو در اطراف محل‌های مسکونی وجود دارد.

در سطح شهر پل عابر پیاده به هیچ عنوان مشاهده نمی‌شود و تردد عابرین به ندرت از طریق خط‌کشی‌های انجام شده و در اکثر موارد از طریق زیرگذرها صورت می‌پذیرد. این زیرگذرها به وفور در دسترس و گاهاً محل مناسبی برای امرار معاش تعدادی از صنوف مختلف از جمله گل‌فروش‌ها شده است.

همچنین اکثر پیاده روها به صورت سنگفرش و بر اساس چیدمان قطعات بتونی به صورت خشکه چین و بدون سیمان در اطراف آن‌هاست که این مسئله مانع از کنده شدن و استهلاک این قطعات در طول زمان می‌شود و همچنین به جذب آب باران کمک زیادی می‌کند. فضای سبز اطاف پیاده‌روها نیز با گرانیت محصور شده است که این سنگ‌های گرانیتی نمایی‌ بی‌نهایت زیباتر از جداول سیمانی (آنگونه که در شهرسازی ما مرسوم است) را برای شهر به همراه داشته است.

در سطح شهر مغازه، سوپرمارکت و ... آنچنان که در شهرهای ایران مرسوم است مشاهده نشده و تمامی خریدها از طریق بازارهای متمرکز و مشخص انجام می‌شود که البته دسترسی به آنها برای همه به سهولت و در هر منطقه‌ای مهیاست. این مسئله به نظارت موثرتر بر قیمت‌ها و نحوه فروش‌ هم انجامیده است.

سرگرمی

این کشور سرشار از سرگرمی و تفریحات مختلف بخصوص برای کودکان و جوانان است که این روزها بصورت ویژه تفریحات مینسک، تحت الشعاع کنسرت 25 سپتامبر جنیفر لوپز است و تمامی معابر و اماکن عمومی مینسک،حاوی پوسترهای تبلیغاتی این خواننده مشهور است. بلیط کنسرت از 120 هزار تومان تا 320 هزار تومان بر اساس جایگاه سالن متغییر است.

 

/ 6 نظر / 84 بازدید
امیر

سلام مطالب بسیار جالب ،مفید و جامع بود با تشکر

حسین

چه سفرنامه خوب و کاملی نوشتی ... احسنت بر کاک ایوب خودمون [لبخند]

یوسف

زیبا و روان نوشتی آفرین بر شما

مانی

بسیار عالی بود.

احسان

عالي بود ... منتظر سفرنامه قلعه برست هستم ... [گل]

مسعود

بسیار زیبا و روان نوشتید. با سپاس از شما. در ضمن تصاویر مربوط به هر پاراگراف مطالب شما را بسیار خواندنی کرده است و در ضمن خسته کننده هم نیست. پایدار باشید. آیا شما ساکن بلاروس هستید. (منتظر پاسخ شما هستم- ایمیل- من هم مدتی کیف بودم - امیدوارم که دوستان خوبی باشیم.)