مدیریت جلسات


بخش زیادی از زمان افراد در سازمانها به برگزاری جلسات کاری سپری می‌شود که در اثربخشی این جلسات بین شرکت کنندگان تردیدهای زیادی وجود دارد. این مهم حاضرین در جلسات را بر آن می‌دارد،‌ که به دنبال پرسش‌هایی باشند تا منجر به کسب راه‌حل‌هایی برای اثربخش‌ ساختن جلسات‌شان گردد. در جایی با نحوه تشکیل جلسات در شرکت نیسان مواجه شدم که گویا بوسیله متد خاصی برنامه‌ریزی جلسات خود را به شکل زیر انجام می‌دادند:

§         در 5 دقیقه اول جلسه به بررسی نتیج کیفی محصولات می‌پردازند.

§         در 10 دقیقه به بررسی مسائل روز و بحث‌های داغ در این زمینه مشغول می‌شوند.

§         در 10 دقیقه مسائل و موارد رخ داده روز قبل را مرور می‌کنند.

§         در 5 دقیقه پایانی زمان را برای نتیجه گیری و بستن بحث اختصاص می‌دهند.

کل پروسه فوق، زمانی 30 دقیقه ای را در پی دارد، که به منظور آماده سازی مباحث آن، فرد یا افرادی یک روز قبل از جلسه را اختصاص می‌دهند و سپس همان افراد و یا سایر درگیر شدگان تصمیمات جلسه، روز پس از آن را صرف فعالیت‌های مشخص شده می‌کنند.

با توجه به ویژگی‌های خاص افراد جامعه ما، که عمدتاً شفاهی بوده و تمایل به بحث‌های طولانی در جلسات دارند، بهتر است متولیان برگزاری جلسات، با دانش و درایت بیشتری عهده دار مدیریت جلسات، در سازمانها و ادارات شوند.

در بررسی‌های مربوط به مباحث برگزاری جلسات موثر با سایت مفیدی مواجه شده که به موضوعاتی از قبیل: اصول تشکیل جلسه، برنامه ریزی جلسه، گروه‌های کاری، ارائه مطالب، طراحی جلسات، بهره‌وری جلسات و تکنولوژی‌های برگزاری جلسه می‌پردازد.

برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق لینک زیر به این سایت سر بزنید:

http://www.effectivemeetings.com

/ 1 نظر / 8 بازدید
عليزاده

سلام به شما دوست عزيز و گرامي از وبلاگ زيباي شما ديدن كردم و كارتون واقعا تحسين برانگيزه، براي من افتخاريست كه از وبلاگ من ديدن فرماييد و من را با نظرات سازنده خود راهنمايي بفرماييد.في امان الله ((علوم آزمايشگاهي برتر)) www.toplab.blogfa.com