کاش‌های بی‌پایان

روز تلخ دانش آموزان این دیار تمامی ندارد. ۱۳ آذر سال ۸۵ هنوز از خاطر ایرانیان محو نشده است، روزی که دانش آموزان روستای درودزن فارس طعمه حریق شدند و ۵ دختر و ۲ پسر برای نیم ساعت در میان شعله‌های آتش گرفتار شدند و در این سالها بارها زیر تیغ جراحان رفتند. پس از آن بوده که سیل وعده‌ها در خصوص تجهیز مدارس، جمع‌آوری چراغ‌ها و بخاری‌های نفتی مدارس و نوسازی کلاس‌های درس و تامین بودجه‌های لازم از سوی مسئولان روانه خبرگزاری‌ها شد و با اندک اعتمادی مکه به این صحبت‌ها بود امید می‌رفت که دیگر تلخی‌هایی از این دست برای هموطنانمان پیش نیاید تا اینکه دور روز پس از سالگرد این فاجعه، دیروز مدرسه شین‌آباد در پیرانشهر، طعمه حریق شد و 33 نفر از دخترکان معصوم این کلاس در میان شعله‌ها، لحظات جانکاهی را تجربه کردند و بدون شک، همچون همدردان خود در درودزن، تا واپسین روزهای حیات، تلخی چنین روزی را از یاد نخواهند برد.

عکس‌ها و تصاویر این واقعه به قدری تلخ و تکان دهنده است که نمی‌توان بی‌تفاوت از کنار آن گذشت، کاری که مسئولان به سادگی و بارها در حوادثی اینچنین انجام داده‌ و هزار وعده‌شان ثمره‌ای جز تکرار این حوادث در پی نداشته است. ناگوارتر آن است که در این مدرسه بر اساس گفته‌های دانش اموزان کپسول آتش نشانی خالی بوده و راه گریز به دلیل نرده‌های مستحکم پنجره‌ها، بر رویشان مسدود.

نمی‌دانم بی‌تفاوتی‌ها بواسطه تصدلی صندلی‌هایی سست و بی‌بنیان، تا به کی استمرار دارد و تنها امیدوارم روزی جان‌های بی‌مایه آدم‌ها در این دیار، ارزش یابد و شاهد چنین رویدادهایی نباشیم و در آخر هم چند ایکاش به رسم واژه‌های متداول جامعه ما:

  • کاش این کلاس کم‌جمعیت تر بود. (از 36 نفر دانش‌آموز کلاس در آنروز یک نفر غایب و دو نفر در حیاط مدرسه بوده‌اند.)
  • کاش به قول وزیر آموزش و پرورش هیچ کلاسی نداشتیم که از بخاری نفتی استفاده کند.
  • کاش تنها کپسول آتش‌نشانی مدرسه شارژ شده بود.
  • کاش ولخرجی‌های کشور سر از نوسازی و تجهیز مدارس و بهبود سیستم‌های گرمایشی درمی‌آورد تا ...
  • کاش از بیم سرقت وسایل کلاس، آن همه نرده به پنجره‌های کلاس نمی‌زدند و می‌شد از آن خارج شد.
  • کاش معلم و مستخدم مدرسه، کلاس‌های کمک‌های اولیه یا لااقل اطفای حریق را گذرانده بودند.
  • کاش هوای آنروز پیرانشهر هم آلوده بود و بچه‌ها در خانه‌هایشان می‌ماندند چرا که مهر والدین‌شان مانع از قصور مسئولان می‌شد.
  • کاش جنس نیمکت‌های کلاس چوب نبود و آنقدر مشتعل نمی‌شد.
  • کاش ...
/ 8 نظر / 18 بازدید
ناصح

دلمون[وحشتناک] خون شد

دانشجو

سلام فوق العاده بود متن شما و البته جای بسی تعصف بر ای این سرزمین که چطور جان انسان ها تو این مقطع زمانی با بی فکری و با منافع شخصی ......... خدا کنه همه روزی از این سایه مرگ مصنوعی که برامون ساختن رها بشیم

رضا

نمي توانم تصور كنم براي كودك كلاس اولي من اين اتفاق بيفتد. نمي دانم مادر و پدر اين آينده هاي ايران عزيز چه مي كشند. مي دانم كه خواب و خوراك ندارند. آنهايي كه حتي نمي توانستند تصور كنند يك خار به پاي دلبندشان برود...اما حالا.. آه كه چه سخت است با آنها در درونم بغض مي كنم دوست دارم بلند بلند گريه كنم...

سیامک

هر از چند گاهی ما ایرانیان متاسفانه باید به خودمان بلرزیم آن هم بخاطر بی مسولیتی مسولان که در این میان نقش نمایندگان مجلس هم بماند. نمایندگان ما اگر خروس لاری برادران در سوریه و لبنان و فلان و بهمان (که خودشان بهتر می دانند) صبح نخواند دویست و خرده ای امضا جمع می شود. از همه بدتر خنده جناب وزیر گستاخ در بیمارستان آزار دهنده است شرم بادش که استعفا ننوشت .

ياسمين

و هزاران اي كاش ديگر متن فوق العاده و تكاندهنده اي بود اقاي اسماعيلي واقعا اميد وارم اين حادثه دوباره تكرار نشود ولي تنها با اميدوار بودن چيزي حل نمي شود ، شايد بايد كاري كرد به جاي گفتن اي كاشها ..........موفق باشيد

نشمیل

خدا میدونه الانم تو شهرستان وروستا های زیادی از کشورمون اوضاع مدرسه ها از این مدرسه بدتر هم هست! واقعا افسوس میخوریم و امیدواریم مسئولان محترم آگاه باشن که متاسفانه از این حوادث کم ندیدیم . سپاس فراوران از نوشته زیباواحساس قشنگتون

یار مهربان

سلام خیلی تاسف برانگیزه!!!! اما فقط روستاها نیستند که وضعیت نابسامان دارند . در شهر ری تهران مدرسه ای است خیلی بزرگ که همت کردند و جزو آثار ملی به حساب آمده اما همین مدرسه ی دولتی بودجه نداره تا یک دیگ برای موتورخانه اش تهیه کنه تا بچه ها از سوز سرما در امان باشند . آن هم بچه هایی که اکثرشان وضع نامناسبی از لحاظ مالی دارند. شاید بخاری یکی از راههای گرم کردن باشه............... و خدا نکنه که باز هم تکرار بشه.

افشین

و ما هنوز در فقر خواهیم ماند. و این حقمان است. مادام که نسخه علاج را در دویدن از پی خودروی مصعولان می جوییم. ××× دوست دانشجوی مان که تاسف را چنان نوشت مرا به فکر برد که مسئولان را این گونه خطاب کنم.