برگزاری دوره نگرش سیستمی

آخرین روز از بهمن ماه را با برگزاری دوره آموزشی نگرش سیستمی برای مدیران پرتلاش و توانمند جهان مجد به پایان رساندم. دوره‌ای که با مشارکت خوب و موثر مخاطبان، به بکی از خاطره‌انگیزترین کلاس‌های این مجموعه تبدیل شد. در این دوره قوانین و اصول نگرش سیستمی، با مثالهای مختلفی از فضای کسب و کار عجین شده و تلاش شد تا با شکستن چارچوب‌ها و کلیشه‌های ذهنی حاضرین راهی جدید در مورد تفکر و تصمیم‌گیری‌های آتی پیش‌روی آنان قرار گیرد.

نگرش و تفکر سیستمی در شرایط پویا و متغیر امروز یک ضرورت اساسی برای سازمان‌هاست و این نگرش با اتکاء درست به اخذ اطلاعات و پیش‌بینی‌های لازم، می‌تواند مزیت‌های رقابتی زیادی را در مواجهه با تهدیدهای متعدد محیط خارجی، برای سازمان‌ها به همراه داشته باشد.

در سالهای اخیر و با اوج گرفتن تنش‌ها و بی‌ثباتی‌های محیطی سازمان‌ها، فقدان این طرز نگرش موجب واکنش‌های آنی و بدون تفکر مدیران در سازمان‌ها شده و مخاطرات زیادی را برای آنها در پی داشته است، به گونه‌ای که در تصمیات سازمانی، نگاه استراتژی‌محور مدیران رنگ باخته و بدون تامل و بررسی در مورد متغیرهای موثر در تصمیمات، کارکردها و نقش تصمیمات در سازمان و همچنین روابط بین عناصر و اجرای تاثیرپذیر از اینگونه تصمیمات، آنچه بدست می‌آید فاصله زیادی با اهداف کلان سازمان داشته و آرام آرام سازمان‌ها در مسیرهایی صعب العبور و دشوار قدم می‌گذارند.

/ 1 نظر / 8 بازدید
افشین دبیری

ایوب عزیز خدا قوت! دوره های ارزشمندی رو این روزا برگزار کردی که کار هرکسی نیست. من در نگرش سیستمی شیفته ای کاف هستم و نمی دانم شما چقدر از اندیشه ایشان متأثرید. امیدوارم فرصتی برای گپ و گفت در این زمینه داشته باشیم.