اخلاق مهندسی

در وبلاگ قبلی و با الهام از صحبت های دکتر مهدی بهادری نژاد (بنیانگذار درس اخلاق مهندسی در دانشگاه شریف) در جریان چهارمین کنفرانس توسعه منابع انسانی، مطلب زیر را درج کرده بودم، که به سبب حفظ ضرورت پرداختن مجدد، آن مطالب را در زیر می‌آورم:

 

فعالیت های مهندسی از یک سو باعث تامین رفاه و آسایش مردم و از سوی دیگر باعث کشتار انسان های بیشتر و آلوده سازی بیش از حد محیط زیست و هدر رفتن منابع و ذخایر روی زمین شده است.

در حالی که مهندسان می توانند همچنان از قدرت خلاقیت و ابتکار خود استفاده نموده، مسائل مختلف را حل کرده و رفاه و آسایش بیشتری را برای خود و مردم فراهم کنند، ولی برخورداری از اخلاق مهندسی است که باعث می شود مهندسان، خود کنترل کننده ی فعالیت های خود شده و در نهایت حافظ منافع جامعه انسانی و سلامت محیط زیست باشند.

برخورداری از ارزش های انسانی و اخلاق مهندسی می تواند برای مهندسان آرامش خاطر، رضایت باطن و در نهایت شادی وافر بیافریند که هدف نهایی زندگی انسان در روی زمین است.

 

پرورش اخلاق مهندسی بر باورهای زیر استوار است:

 

1-      برای هر کاری که انجام می دهم، روش بهتری نیز وجود دارد، لازم است این روش بهتر را بیابم. این بهینه سازی یک فرایند دینامیکی بوده و باید در تمام مراحل انجام آن فعالیت ادامه داشته باشد.

2-      برای روش زندگی یی که دارم روش بهتری نیز وجود دارد، لازم است این روش بهتر را بیایم. این بهینه سازی نیز یک فرایند دینامیکی بوده و باید در تمام دوران زندگی ادامه داشته باشد.

3-      روشهای بهتر در انجام کار و یا زندگی در جهت بیشینه شدن شادی واقعی طول عمر می باشد که خداوند ما را برای آن آفریده است.

4-      بیشترین شادی درازمدت انسان، در ارائه موثرترین خدمت بی ریا به کسانی است که بیشترین نیاز را دارند.

5-      برای ارائه موثرترین خدمت لازم است سطح آگاهی و معلومات خود را در حرفه ای که انتخاب کرده ام، بالا برده و دانش خود را همیشه بروز نگه دارم.

6-      خدمتگزاری بی ریا به کسانی که بیشترین نیاز را دارند را یک عبادت دانسته و خداوند را به خاطر چنین فرصتی که برایم فراهم نموده، همیشه سپاسگزاری می نمایم.

7-      با ایمان و اعتقاد به آیات قرآن، اضطرابی برای تامین زندگی خود ندارم و با پیشه گرفتن تقوا (برخورداری از ارزشهای انسانی و اخلاق مهندسی) فقط برای خدمتگزاری بی ریا به کسانی که بیشترین نیاز را دارند، تلاش می نمایم و باور دارم که خداوند از طریق نظام دقیق و ظریف آفرینشش به فعالیت و حرفه من برکت و در زندگی من شادی می آفریند.

8-      اخلاق را برترین و عالیترین سرمایه بشری می دانم.

9-      پیشرفت اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی کشور را مرهون برخورداری وافر مردم از اخلاق و ارزشهای انسانی می دانم.

در مثالهایی که ایشان ارائه دادند بیان شد که اگر یک مهندس ناظر شهرداری مجوز ساختمانی را که بر مبنای استانداردهای مهندسی طرحریزی نشده است تایید نکند و گاها فریب رشوه های کلان را برای بهبود کیفیت زندگی خود نخورد، شاهد از دست دادن جان عزیزان هم میهنمان در فرو ریختن ساختمانها نخواهیم بود.

از مهمترین مصادیق صحبت ایشان حادثه فرو ریختن ساختمان 7 طبقه بلوار فرهنگ سعادت آباد و گرفتار شدن 19 نفر از هموطنانمان در زیر آوار (دوشنبه 10 تیر ماه 87)، بدلیل رعایت نکردن اخلاق مهندسی بود.

/ 0 نظر / 10 بازدید