سفرنامه تایلند-قسمت سوم

حمل و نقل

 اگر از چراغ‌ قرمزهای ممتد و طولانی بانکوک بگذریم، راحتی رفت و آمد برای ساکنین و توریست‌ها کاملاً مشهود است، چرا که با بهره‌گیری از خط ریلی وسیع، اتوبان‌های چند بانده، تاکسی در حجمی غیر قابل باور و ... جابجایی را به راحتی در داخل کلان شهر بانکوک انجام  می‌دهند.

توک توک: موتوری که یک اتاقک برای جابجایی 2 تا 3 مسافر بر روی آن سوار شده و هر راننده با توجه به سلیقه خود آن را آراسته است، به دلیل ارزانی، سرعت مناسب، عبور از ترافیک به خاطر عرض کمتر و از همه مهمتر هیجانی که برای خارجی‌ها به همراه دارد بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد و یکی از اصلی‌ترین وسایل جابجایی توریستها در بانکوک است. 

 تاکسی‌های رنگی: تاکسی در بانکوک به رنگهای بسیار زیبا و شاد و در تعداد بسیار زیاد، در تردد هستند که در عمده موارد به درخواست مسافر تاکسی‌متر خود را روشن می‌کنند و به لحاظ هزینه‌ای مقرون به صرفه می‌باشند، چراکه در هنگام سوار شدن مسافر 35 بَت (1150 تومان) و پس از آن به ازای هر کیلومتر نزدیک 2 بَت هزینه در بر دارند.

 در هرشرایطی توصیه می‌شود به جای توافق بر سر نرخ کرایه، از راننده بخواهید تاکسی‌متر را روشن کند و اگر امتناع کرد، که خیلی غیر محتمل است نگران نباشید، چون به تعداد هر توریست فکر کنم 10 تاکسی خالی در بانکوک پیدا می‌شود.

 مترو: ما که در بانکوک عمده ترددهایمان با استفاده از مترو بود، که بسیار عالی و مقرون به صرفه است، ضمن اینکه بودن با مردم بومی، خنکی دلچسب مترو در فصل گرم تایلند، دسترسی سریع و راحت، وصل شدن راحت به ایستگاه مونوریل از دیگر مزایای متروی بسیار زیبا و شیک بانکوک است.

مونوریل: جایی که بهترین نقطه برای دیدن برجهای عظیم و مناظر زیبای شهری است و سرعت و دسترسی راحت، در کنار هزینه مناسب اشتیاق به استفاده از این وسیله را دو چندان می‌کند.

قایق: برای رفتن به قسمتهای مختلف رودخانه موجود در داخل شهر بانکوک، می‌توان از قایق‌های اسکله ریور سیتی و سایر نقاط شهر استفاده کرد. در خصوص توریستها قایقهای اجاره‌ای زیادی هم وجود دارند، که با رفتن به قسمت‌های مختلف آبی شهر جاذبه‌های بی‌نظیری را در پیش روی مسافران قرار می‌دهند.(هزینه اجاره اختصاصی یکی از این قایقها 33 هزار تومان درآمد که براستی نسبت به جاهایی که رفت و مناظری که دیدیم، خیلی ارزان بود)

 تاکسی وانت(پاتایا): در پاتایا همه تاکسی‌ها وانت هستند و در قسمت سقف وانت زنگهایی را برای اطلاع راننده از محل پیاده شدن مسافر تعبیه کرده‌اند. هیجان،شکل و شمایل خاص، ارزانی و نسیم خنک پشت وانت از مهمترین ویژگی‌های استفاده از این وسیله در شهر ساحلی پاتایاست.

 تعهد و وجدان کاری:

 یکی از مهمترین مسائلی که در تمامی مدت ذهن من را به خودش مشغول کرده بود، تعهد و اعتقاد راستین مردم به کاری بود که انجام می‌دادند، که در همه موارد مشتری مداری حرف اول را می‌زد. از ایستادن‌ها و لبخندهای متمادی پرسنل هتلها و اماکن عمومی، لباسهای فرم در تمامی صنف‌ها و تمیز بودن عجیب آن لباسها، نگاه‌های دقیق و حساس نظافتچی‌ها و خدماتی‌ها به تمیزی و نظافت از سر تعهد، نه رفع تکلیف در جای جای شهرها، تعهد راننده‌ها به ارائه اطلاعات درست و منتظر ماندن‌های زیاد بدون هیچ چشم‌داشتی در ارائه سرویس به مسافران، احترام و تبسم همیشگی فروشندگان علیرغم خرید نکردن و اذیت کردنهایشان، راهنمایی و آدرس دهی‌هایی که گاهاً با همراهی توأم بود و از همه مهمتر با یک نگرش سیستماتیک، اعتقاد به اینکه حضور توریست برکت و نفع عمومی را برای همه آن جامعه به دنبال دارد.

 چند مثال ساده:

 1)  خاطره اجاره قایقی که بی اعتنا به راهنمایی‌های یک نفر و تصور اینکه در یک قضیه دلال بازی می‌خواهد نفعی ببرد، بعداً متوجه شدم که بدون هیچ چشم‌داشتی بخش زیادی از زمان خودش را صرف راهنمایی، همراهی و ارائه اطلاعات به ما کرده بود.

 2) راننده‌ای که در Safari world قریب 6 ساعت بدون هیچ کرایه اضافه‌ای منتظر ما مانده بود تا مجدداً به هتل برگرداند.

 3) راننده ونی که برای در امان ماندن ما از باران و اینکه مسیری را پیاده طی نکنیم، ما را تا بند آمدن باران، که زمان کمی هم نبود،‌ در ماشین با محبت و تبسم از ما پذیرایی کرد.

 و البته رفتارهای زیادی از این دست که به کرات در لبخند دوستانه تک تک تایلندی‌ها قابل مشاهده بود.

/ 5 نظر / 12 بازدید
نشمیل

عزیزم خیلی عالیه ولی به یه مورد در مورد مردم خون گرم تایلند اشاره نکردی که جا داره یاداوری کنم اونم اعتمادی که اون راننده تاکسی به ما کرد وبرای اطمینان از اینکه منتظر ما میمونه سویچ ماشینش به ما داد که واقعا چیز جدیدی بود وما این موارد را در ایران نمیبینیم .

حسین

واقعا مطالب جالبی نوشتی، يعني حتي از سوغاتي كه آوردي هم جالب تر بور [نیشخند]

محمد

متشکرم از توضیحات زیبایی که دادی من قصددارم که به تایلند برم و اطلاعات خوبی در این زمینه به من دادی هرجند که تاحدی تصور میکردم که کشورهای توریستی برای ما ایرانی ها واقعا لذت بخش هستند رفتارهایی رو می بینیم که تا حدی غرور خاص بودن ایران رو ازمون دور میکنه و تازه میفهمیم مهمان نوازی یعنی چی.