سازمان‌های فراموشکار

مطمئناً برای شما هم اتفاق افتاده که در موقعیت‌های مختلف با مرور اشیاء، عکس‌، کتاب و ... دچار حس نوستالژیکی می‌شوید و غرق در خاطرات گذشته، در اندیشه رویاهای آینده‌تان فرو می‌روید. این احساس توام با آرامش و اطمینان خاطر خاصی‌است که در بسیاری از مواقع، موجب تلنگرهایی اساسی شده و باعث می‌شود تا انسان سهم و نقش خود را در موفقیت‌ها و شکست‌های زندگی، بیشتر لمس کند و بر اساس آن برای آینده خود نقشه روشنی را ترسیم نماید. هرچند احتمال مقطعی بودن این نقشه‌ها زیاد است اما در بسیاری از موارد، به تداوم حرکت و پویایی انجامیده و اراده و پشتکار الهام شده از این لحظه‌ها، موجب موفقیت‌ها و دست‌آوردهای ارزشمندی برای آینده شده است.

در استعاره سازمان به مثابه انسان، می‌توان این تعابیر را برای سازمان نیز در نظر گرفت و از منظر نگارنده، بعضی از خلأهای امروز سازمان‌ها، ریشه در عدم ثبت و یادآوری دست‌آوردها و موفقیت‌های گذشته دارد. در این میان حلقه گم شده و حیاتی نپرداختن به دست‌آوردهای گذشته، کمرنگ تلقی شدن نقش و سهم نیروهای انسانی در کسب این موفقیت‌هاست.

اگر سازمان‌ها برای تثبیت و بازخوانی مجدد موفقیت‌های خود که مستلزم تلاش و فعالیت موثر نیروهایشان بوده است، گامی برمی‌داشتند و در این میان به طریقی از ارزش‌ها و نقش‌های آنان، تقدیری به عمل می‌آوردند، شاید تعهد و اشتیاق منابع انسانی برای حمایت از سازمان نیز به مراتب افزایش می‌یافت.

آنچه این روزها بسیار به گوش‌ می‌رسد، تلخکامی نیروهایی است که زمانی موثرترین نقش‌ها را در اعتلا و رشد سازمان خود داشته‌اند اما با تغییرات این روزهای سازمان‌ها، دیگر نقش و جایگاهی برای خود متصور نیستند و دچار بحران هویت شده‌اند. افرادی که اگر سازمان می‌توانست همه موفقیت‌هایش را به باد فراموشی نسپرد، به راحتی از یاد نمی‌رفتند و با مرور اندک خاطرات گذشته و تبلور نقش مجدد خود در موفقیت‌های آن روزها، به مراتب موثرتر ظاهر می‌شدند.

قدرشناسی در این ایام سخت، بیش از همیشه لازم به نظر می‌رسد و برنده بازی تلخ این روزها، سازمان‌هایی هستند که به راحتی در تندباد حوادث، ملوانان طوفان‌های گذشته را به دریا نمی‌ریزند، چرا که بادبان‌ها همیشه برافراشته نمی‌مانند.

/ 4 نظر / 9 بازدید
علی

ممنون مطلب زیبایی بود، کاش سازمان ها اندکی قدرشناس بودند.

نشمیل

واقعا جالب بود" برای خودم زیاد اتفاق افتاده " مرسی از مطالب زیبا تون

بهروز صمدی

سلام آن چه می فرمائید کاملاً درست و بدیهی به نظر می رسد.ما از بچگی بارها تشویق و انگیزه متاثر از آن را تجربه کرده ایم و آن چه در ذهن ما باقی مانده خاطرات آن است ولی متاسفانه این راهکار بدیهی نادیده گرفته می شود و تبدیل به برگ برنده سرپرستان و مدیران باهوش برای بهبود اوضاع است.تقدیر و تشکر همواره دو عامل محرک انگیزش است که برای اینکه ارتباطی با موضوع قبلی تان نیز برقرار نمایم نمونه آن را در بازی فوتبال و زمانی که بازیکنی توسط تماشاگران مورد تشویق قرار می گیرد و اثرات بعد از آن قابل مشاهده است.منتهی فرق سازمان های ما این است چنانچه امروز کار خوبی انجام دهی امکان دارد چند ماه بعد تشویق شوی که دیگر اثری ندارد و یا شاید هیچ وقت. سلامت باشید.

وحید

ایوب جان عزیز آن چیزی که نوشتی متاسفانه در این ایام سخت به فراخور دیده می شود، من هم داستان های مختلفی در این مورد شنیده و دیده ام.