تعدیل نیرو

هرسال در این ایام یکی از مهم‌ترین چالش‌ها و مشکلات پیش‌روی دست‌اندرکاران منابع انسانی، فراهم کردن زمینه‌های جدایی نیروی مازادی است که به دلایلی سازمان چاره‌ای جز وداع با آنان ندارد، اما امسال این پدیده ناخوشایند سایه فزون‌تری بر صنایع انداخته و عمده فشارها و مشکلات‌ بخش‌های دیگر اقتصاد، به بهانه کاهش هزینه‌ها دامنگیر نیروی انسانی شده است.

پرمخاطره‌ترین کار این روزهای مدیران دست‌کشیدن از کارکنانی لایقی‌ست که از سر ناچاری و با مطرح کردن دلایل خلق‌الساعه سعی در تعدیل آنها دارند، کارکنانی که روزگاری همه توان و انرژی‌شان را در طبق اخلاص و برای عشق و علاقه به کار و سازمان‌شان خرج کرده‌اند، این روزها همه نگاهشان به لیست‌های بلندبالای تعدیل و گوش‌هایشان به آهنگ فراخوانده شدن به اتاق مدیران است.

اما در این میان اندک سازمان‌ها موفق و بلند نظری‌ هم وجود دارند که راهکارهای کاهش هزینه را در تسهیل و تسریع فرایندهای کاری و تفوق بر موانع و مشکلات اثربخشی و راندمان کارها جستجو کرده و با تمام توان برای حفظ و توسعه سرمایه‌های انسانی‌شان مبارزه می‌کنند، به گونه‌ای که حتی در سیاست‌های منابع انسانی خود رویکرد جذب و بکارگیری نیروهای مستعد و توانمند مجموعه‌های در حال تعدیل نیرو را اتخاذ کرده و در این ایام پرچالش اقتصاد رشد و بالندگی خود را انسان محور و متفکرانه پیش می‌برند.

بدیهی است که کارشناسان و متخصصان حوزه منابع انسانی در چنین شرکت‌هایی پرتلاش‌تر و با انگیزه‌تر از هر زمانی و با عشق و علاقه‌ای وصف ناشدنی به دنبال خلق فرصت‌ها و ارتقاء توانمندی‌های نیروهای انسانی موجود از یک سو و عنوان کردن مزیت‌های رقابتی برای جذب نیروهای موثر و فعال بازار کار، از سوی دیگر هستند.

بهرحال این ایام به سختی و با فراز و نشیب‌های زیادی در حال گذر است و در این میان برگ برنده ازآن سازمان‌هایی است که با هوشمندی از تهدیدهایی اینچنین، فرصت‌هایی ارزش افزا خلق کرده و تعالی را نه‌ فقط در پوشش کلمات و لوح‌های تقدیر، بلکه در عمل و باورهای کلان‌شان گنجانده‌اند.

/ 1 نظر / 6 بازدید
وحید اسلامی

جناب اسماعیلی عزیز موضوع مطرح شده، یکی از بحث های پرچالش روزهای اخیر در بسیاری از شرکتهاست و از گوشه و کنار، اطلاعاتی مبنی بر همین موضوع و اخراج یا تعدیل نیروها به گوش می رسد، حتی بسیاری از شرکتهای بزرگ و پرادعا نیز با مشکلات اصلی در این حوزه مواجهند. در نهایت ممنون از موضوع و تحلیلی که در این خصوص مطرح کردید. با تشکر