آماری تکان دهنده از مهاجرت نخبگان ایرانی

روزنامه شرق در گزارش اول امروز خود با تیتر "المپیاد مهاجرت"، آماری تکان دهنده از مهاجرت نخبگان علمی کشور به دانشگاه های غربی منتشر کرده است. بنا بر این گزارش، 62 درصد از دانش‌آموزان مدال‌آور المپیادی کشور طی 14 سال گذشته به کشور‌های توسعه‌یافته دنیا اعم از آمریکا و کانادا مهاجرت کرده‌اند.

طی بررسی صورت گرفته در «روزنامه شرق» از مجموع 225 دانش‌آموز ایرانی که طی سال‌های 1372 (م1993) تا 1386 (م2007) در 53 المپیاد جهانی شرکت کردند بیش از140 نفر معادل 62/2 درصد آنها هم‌اکنون در یکی از دانشگاه‌های مطرح دنیا در آمریکا و کانادا تحصیل می‌کنند.

هم‌اکنون 69/2 ‌درصد مدال‌آوران در المپیاد فیزیک، 76/6 ‌درصد ریاضی، 50‌درصد کامپیوتر و 50‌درصد شیمی خارج از مرز جغرافیایی کشور و اکثرا عضو دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی برتر و تاثیر‌گذاری در دنیا همچون دانشگاه هاروارد، استنفورد، ام‌آی‌تی، کالیفرنیا، کمبریج، جان هاپکینز و پرینستون در آمریکا و دانشگاه تورنتو و سایمون فریز در کانادا هستند.

مبدا 94‌درصد آنها سکوی پرتابی به‌نام «دانشگاه صنعتی‌شریف است» و مقصد 66/4 ‌درصد آنها آمریکا.

هم‌اکنون چهار تا پنج ‌میلیون مهاجر ایرانی در 32 کشور جهان حضور دارند. بیش از 500 پروفسور ایرانی (معادل با یک پنجم کل استادان ما در داخل کشور) در ایالات متحده وجود دارند. همچنین براساس پژوهشی سه‌ تا چهارنمره از میانگین ضریب هوش ایرانیان در اثر مهاجرت نخبگان کاسته شده است و غم‌انگیز‌تر آنکه براساس پژوهش صورت گرفته در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران بیش از 70‌درصد دانشجویان دکترای آن دانشگاه که موفق به دریافت مدرک دکترای خود شده‌اند به فکر مهاجرت هستند.

/ 3 نظر / 10 بازدید
اسلامی

جناب اسماعیلی عزیز زمانی که برنامه ای برای نگهداری و ارج نهادن به نخبگی آنها نباشد، آمارها نیز تکان دهنده خواهد بود.

افشین

به نظرم تفکر ما یونیورسال است. این جماعت می روند تا موجب پیشرفت بشریت شوند. وقتی در اینجا زمینه و امکانش نیست همان بهتر که بروند. آنها هم که می مانند به خود و بشریت خیانت می کنند.

احسان

دوست گرامي ممنون از اطلاعات ، با خوندن اين متن ياد مستندي افتادم كه چند روز پيش ديدمش در مورد مهاجرت دانشجو هاي دانشگاه شريف به كشور هاي اروپايي بود. مستند زيبايي بود ... اميدوارم كه ديده باشيد ... موفق و پايدار ... [گل]