شایستگی

شاید بارها برای شما هم اتفاق افتاده است که از اینکه راننده آژانسی که قرار است شما را از نزدیک‌ترین،‌کم ترافیک‌ترین و بهترین مسیر به مقصد برساند، مدام از شما سئوال می‌پرسد، که چگونه و از کجا به سمت مقصدی که خیلی از آنهم اطلاع ندارد، حرکت کند.در عمده این موارد به راننده ‌می‌گویید، که از او انتظار دارید به کارش مشرف باشد و به اطلاعاتی را که از شما می‌پرسد، تسلط کافی داشته باشد.

بدیهی است که در انتخاب هر شغل و گماردن شاغل به انجام آن مدل شایستگی از ارکان غیر قابل انکار برای انتخاب است. علاقه و تمایل فرد به حرفه‌گزینی و اطمینان از متولیان کسب و کار به احراز شرایط توسط فرد، برای جایگاه شغلی، از اهمیت بالایی برخوردار است.

هدف از این یادداشت پرداختن به مبانی نظری و تئوری این وضعیت نیست، بلکه اشاره به مورد مناسبی از شایسته گزینی در یکی از مشاغل کشور انگلیس است.

علاوه بر باجه‌های تلفن قرمز رنگ(London red telephone)، اتوبوس‌های دوطبقه(Double-decker bus)، تاکسی‌های مشکی رنگ(Black cabs) لندن هم یکی از مهمترین نمادهای این شهر توریستی است که در سالیان اخیر رانندگان آن عنوان بهترین رانندگان تاکسی دنیا لقب گرفته‌اند.

گواه این مدعا گزارش خبرگزاری رویترز از نظرخواهی وب‌سایت مسافرتی hotels.com است که نتیجه آن از این قرار است: تاکسی‌های لندن علیرغم این که گران‌قیمت‌ترین تاکسی‌های جهان هستند، رقبای‌شان را در سراسر جهان برای سومین سال متوالی پشت سر گذاشتند، و 59 درصد رای‌های مسافران را در چندین رده به خود جلب کردند.

اما به دنبال کسب اطلاع از دلیل کسب این رتبه و مرور مطالبی در خصوص راننده‌های این تاکسی‌های سیاه رنگ، به آزمونی برخوردم به نام The Knowledge که برای این رانندگان پیش بینی شده است و تنها در صورت گذراندن این آزمون، که حدود 2 تا 4 سال زمان صرف مطالب و مباحث مربوط به آن می‌شود،‌ مجوز رانندگی در لندن با این تاکسی‌ها، در اختیار آنان قرار می‌گیرد.

با یک بررسی ساده در محتوی اینترنت در این رابطه، مشخص می‌شود که یکی از سیلابس‌های این آزمون، تسلط به 320 مسیر در شهر لندن و شناسایی تمامی اماکن، ساختمانها و فضاهای مشهور و پر بازدید شهر است. تصور کنید که معادل زمان لیسانس در کشور ما، صرف آموزش رانندگی در شهر لندن برای تاکسیرانهایی می‌شود، که اگر اشتیاق و علاقه وافری به این کار نداشته باشند، تصور این دوره طولانی مدت آموزش، برایشان چقدر دشوار و طاقت فرساست.

/ 2 نظر / 7 بازدید
نشمیل

کشور اروپاییه دیگه [تایید]

حسین

ما برای لیسانسش هم این همه آموزش حساب شده و دقیق نداریم [نیشخند]