روانشناسی ترافیک و استعاره سازمانی

تصاویری که در این پست درج شده‌اند، مربوط به چهارراه مسجد قدس در سعادت‌آباد است، در طی سال جاری چراغ‌های راهنمایی این چهارراه هراز گاهی دچار اختلال شده و عبور و مرور را همانگونه که در تصاویر مشاهده می‌کنید، دچار اختلال می‌کرد.

اما آنچه در میان این تصاویر دیده نمی‌شود، حالات روحی و روانی رانندگانی‌است که در چنین شرایطی گرفتار آمده و هر یک به طریقی به دنبال رهایی از وضعیت پیش‌رو هستند. معطلی و کندی ترافیک‌هایی از این قبیل که برنامه‌ای (پلیسی، رفع اشکال چراغی، مرام جمعی از رانندگان لاین‌های دیگر و ...) نیز برای روانی آن متصور نیست، باعث برخاستن صداهای ممتد بوق، جاری شدن الفاظ ... و گاهاً درگیری‌های فیزیکی میان رانندگان می‌شود. آنهم در شرایطی که بر اساس شاخص‌ها و مشاهدات اخیر، صبر و حوصله مردم به شکل عجیبی کم شده است.

چراغ‌های نصب شده در معابر، می‌توانند با ذهنیتی که از زمان‌بندی و برنامه‌ریزی به‌عمل‌آمده برای پشت‌سر گذاشتن ترافیک، در اختیار راننده قرار می‌دهند از تنش‌ها و مشکلاتی اینچنینی به شکل موثری جلوگیری کنند. حال این پدیده را به سازمان‌ها تسری دهید که نیازمند برنامه‌ریزی و کنترل‌های موثری در طول فعالیت و از سوی لایه‌های مختلف آن هستند.

بودن چراغ راهنما را استعاره از اهداف روشن و تدوین شده قلمداد کنیم، در این حالت مسیر حرکت اعضای سازمان‌ توسط همین چراغ‌ها (اهداف) به روشنی آشکار شده و همه حول محور دستیابی به آن و در مسیرهای مشخص خود، مشغول حرکت و تلاش هستند. در این میان اختلالات و بحران‌های محیطی، موجب کدر و مبهم شدن مسیر و دستیابی به اهداف می‌شوند. در چنین فضایی رسیدن به آن اهداف برای اعضا به سهولت متصور نیست. لذا همچون تصاویر درج شده همه در معابر خود، حیران مانده و به جای همگرایی و دنبال کردن دورنمای پیش‌رو، در تلاش برای سبقت و پیشی گرفتن از بقیه برمی‌آیند، آنهم به شیوه‌هایی که تا قبل از آن رایج نبوده است. در چنین شرایطی، مشاهده پیامدها و عوارض زیر کاملاً طبیعی می‌نمایاند:

  • نعره کشیدن در سازمان و از دست دادن کنترل‌ اعصاب
  • تلاش برای خراب کردن عملکرد سایرین و جار زدن موفقیت‌های خود
  • به رخ کشیدن نقاط قابل بهبود همکاران، بیش از نقاط قوت
  • از دست دادن انسجام و وحدت در دنبال کردن هدف و متوسل شدن به عملکردهای شتابزده برای عبور از بحران‌
  • تعدیل شتابزده نیروهایی که به نظر می‌رسد، سهمی در پیشبرد اهداف سازمان ندارند
  • استفاده از شیوه‌های ناصحیح و غیراخلاقی در رقابت
  • دور زدن ضابطه‌ها و مقرراتی که می‌تواند به ادامه حیات سازمان کمک کند
  • چشم‌پوشی از کیفیت و کمیت متناسب محصول و خدمات
  • دور شدن از اصول مشتری‌مداری (در داخل و خارج سازمان)
  • ...

در سال‌های اخیر با توجه به شتاب سریع تورم، کاهش ارزش پول ملی، مشکلات عرضه و تقاضای نیروی کار، مشکل تامین نقدینگی سازمان‌ها، معضلات گشایش اعتبار، چالش‌های ورود مواد اولیه و ... بیش از هر زمانی شاهد نابسامانی‌های عنوان شده در سازمان‌ها هستیم. در چنین شرایطی یکی از مهمترین رسالت‌های متولیان منابع انسانی، ترویج و یادآوری اخلاق در میان همه اعضای سازمان و تلاش برای آموزش مدیریت و نحوه مواجهه با بحران به شیوه‌ای موثر و کارآمد در سازمان‌هاست. هر چند که طراحی و تدوین چنین استراتژی‌ها و سیلابس‌هایی، خود بحران تلقی شده و کاری بسیار دشوار است.

/ 3 نظر / 36 بازدید
افشین دبیری

احسنت عالی بود ایوب جان. کشف و تحلیل خوبی داشتین. تبریک می گم. ای کاش کبر و غرور کاذب آدمها می گذاشت تا پی به نادانسته های خود ببرند...

اسلامی

ایوب عزیز با سلام ابن یمین هیچ گاه تصور نمی کرد که این ابیات قرنها بعد نمود مدیریت دانش میشود. این ابیات واقعاً حیرت انگیز و شگفت آور است. از طرفی اقرار به ندانستن در خیلی از مواقع پلکان ورودی سازمان به معرفت اندوزی و کسب دانش است. همچنین خیلی از سازمانها دچار توهم دانائی شده اند در حالی که حداقل این را باید بپذیرند که دانش نیز چرخه عمری دارد و هیچ وقت نمی توانند به تازگی و نو بودن دانش خود اکتفا کنند. مولوی معتقد است که در جهان تنها یک فضیلت وجود دارد و آن آگاهی است و تنها یک گناه، و آن جهل است و در این بین، باز بودن و بسته بودن چشم‌ها، تنها تفاوت میان انسان‌های آگاه و ناآگاه است. در این خصوص مدلهایی وجود دارند که سازمانها را به دو دسته آگاه و ناآگاه تقسیم می کنند و از دل آنها استراتژی هایی برای موقعیت های مختلف پیشنهاد میکنند.

احسان آریا

به نکتـۀ جـالبـی اشـاره کـردیـد ... خیـلی جالـب بـود ... موفــق بـاشیـد آقـای اسمـاعیـلی عَزیـز [گل]