سفرنامه تایلند-قسمت دوم

شگفتی‌های طبیعت

تایلند در قلب جنوب شرق آسیا، بین کشورهای هند و چین و در شمال خلیج تایلند و شرق دریای آندامان واقع شده است. تایلند با مالزی در جنوب، با میانمار (برمه) در شمال غرب، با لائوس در شمال شرق و با کامبوج در جنوب شرق هم مرز است. تنها راه ارتباط زمینی میان دو کشور مالزی و سنگاپور با سایر کشورهای آسیا نیز از طریق تایلند است، بنابراین مسیر پروازی از تهران به بانکوک به این قرار است، از مرز زاهدان وارد کشور پاکستان شده سپس وارد هندوستان و با عبور از دهلی و جمشیدپور، وارد میانمار می‌شود، سپس با طی کردن خلیج بنگال (توام با تکانهای شدید به دلیل شرایط خاص جوی این خلیج) به بانکوک می‌رسد.

آنچه در بدو ورود به بانکوک و از داخل هواپیما جلب توجه می‌کند سرسبزی عجیب مزارع و کشتزارها و اشکال هندسی منظم و زیبای آنهاست که در کنار طراحی و نظم راه‌ها تصویر جالبی را پیش‌رو قرار می‌دهد. یکی از مهم‌ترین منابع رشد اقتصادی در این کشور شالیزارهای عظیم برنج است که تایلند را به بزرگترین صادر کننده برنج در جهان تبدیل کرده است، از همین رو اصلی ترین شغل مردم در این کشور کشاورزی است. وجود جنگل‌های بسیار وسیع با حیوانات بومی متنوع یکی از جاذبه‌های دیگر طبیعی تایلند است.

در تمامی مسیرهای بین شهری تایلند طبیعت زیبا و سبز آن با درختهای نارگیل و میوه‌های خاص آن کشور نوید طراوت و حیات را می‌دهد.

اگر از فضای بالا به بانکوک بنگریم دو موضوع دیگر بسیار به چشم می‌آید، یکی حجم عظیم محموله‌های ترانزیتی است که با استناد به آمار و ارقام بیانگر صادرات وسیع محصولات این کشور به خارج می‌باشد و دیگری شیروانی‌های متعدد خانه‌ها به دلیل باران‌های موسمی و رگباری این دیار است، که در نوع خود فضایی بسیار رویایی و بی‌نظیر را تداعی می‌کند.

فرهنگ و زندگی

شاید بارزترین ویژگی فرهنگی این مردمان لبخند و احترام به همدیگر در رفتارهاست،‌ دو دست را به هم چسبانده و مدام به معابد، بزرگترها، ‌توریست‌ها و ... احترام می‌گذارند و پس از هر برخورد با استفاده از کلمه کاپونتا (متشکرم)، مراتب قدردانی خود را به عمل می‌آورند.

به اماکن مذهبی بودایی‌شان احترام زیادی گذاشته و مدام با رایحه گلهای خوشبو، انجام مراسم‌های خاص مذهبی، درآوردن کفش‌ها و پوشش مناسب برای ورود به بعضی از این اماکن، سعی در حفظ و بسط این روال دارند.

تایلندی ها همگی علاوه بر نام اصلی خود، دارای نام غیررسمی و معمولا کوتاهی نیز هستند که با آن یکدیگر را صدا می زنند. در این کشور پیش از نام بزرگترها عنوان Pee و برای کوچکترها عنوان Nong را به کار می برند.

سکوت در خیابان‌ها و بوق نزدن یکی از عجایب زندگی در کلان شهر بانکوک و دیگر شهرهای تایلند است، صبر عجیب راننده‌ها در مراعات عابرین و خودروهای دیگر، یکی از بارزترین ویژگی‌های زندگی در این کشور است که از چشم کمتر کسی پنهان می‌ماند.

در مورد موتورسواران نیز، همه (چیزی که من دیدم) از کلاه ایمنی استفاده می‌کنند و جالب اینکه درصد بالایی از موتورسواران را نیز خانم‌ها تشکیل می‌دهند.

سیگار کشیدن در مکان‌های عمومی و حتی در اتاق‌های هتل‌ها مقدور نیست و برای این قضیه در بسیاری از جاها اتاق‌های مخصوصی برای کشیدن سیگار تعبیه شده است.

/ 2 نظر / 14 بازدید
پریسا

سلام امروز چند تا مطلب گذاشتم يكيش طنزه.خيلي جالبه البته اگه جنبه داشته باشيد

حسین

بسیار مفید و جالب بود با اشتیاق منتظر خواندن مابقی هستم