بی‌تدبیری در توجه بیش از حد به فرزندان

انرژی و زمان زیاد این روزهای بسیاری از والدین، صرف برنامه‌ریزی برای کلاس‌های متنوع فرزندانشان می‌شود که در پی شناسایی و سافتن استعداد فرزندان، باعث مشغله‌ها، نگرانی‌ها و استرس‌های بیشماری است.

در جوامع مختلف وقتی که صحبت از افراد با استعداد و موفق می‌شود، در بیشتر ایام عامل موفقیت‌شان دنبال کردن هدف مشخص و حرکت در راستای آن بوده است، اما در جامعه ما به وفور مشاهده می‌شود که افراد در رشته‌های متفاوت و گاها متناقض، با صرف انرژی‌های مضاعفی مشغول یادگیری هستند که هر وادی نیازمند توجه و هدفگذاری ویژه‌ای است. برای مثال افرادی که فرزندان خود را جدای از مشقات و چالش‌های درسی، در کلاس‌ سازهای مختلف، نقاشی، سفالگری، رشته‌های ورزشی متنوع، کلاس‌های زبان و ... ثبت نام می‌کنند و در اندیشه این به سر می‌برند که فرزندشان در تمامی این رشته‌ها به استعداد برجسته‌ای تبدیل شود. اما نتیجه این تمرکز و توجه آنان در بیشتر موارد فشارهای والدین از یک‌طرف و استهلاک تدریجی فرزندان از سوی دیگر است که باعث ناکامی در دستیابی به اهداف شده و در نهایت آنان را تبدیل به افرادی از آنجا مانده و از اینجا رانده می‌کند.

این آفت در بسیاری از موارد چنان زندگی فرزندان را تحت تاثیر قرار می‌دهد که پیامدهای ناگواری را برای آینده و مسیر تحصیلی و حرفه‌ای آنان به بار می‌آورد و عمده این مشکل برای فرزندانی است که کشش و توانایی بیشتری را برای یادگیری از خود بروز می‌دهند.

بهرحال واقعیت این است که مصرف گرایی و چشم‌ و هم‌چشمی‌های معمول جامعه ما، دامنگیر این موارد نیز شده و گاها همین توجه بیش از حد که با بی‌تدبیری در شناخت بسترها و پتانسیل‌های فرزندان همراه است، منجر به مشکلات و ضربه‌های روحی و روانی ناگواری برای آنان می‌شود.

/ 1 نظر / 9 بازدید
ناصح

100 درصد می پسندم