زیست آهنگ (Biorhythm)

در اولین کنفرانس بین المللی مدیران آموزش بود که با مبحث جالب بیوریتم آشنا شدم و از آن زمان در هرجایی مطلبی در این رابطه ارائه شود، مشتاقانه منتظر مطالعه و بررسی آن می‌مانم. در همین ششمین کنفرانس توسعه منابع انسانی هم مطلبی تحت عنوان پیشبینیوتحلیلخطاهایانسانیدرمعادناستانیزدبااستفادهازتکنیک بیوریتم ارائه شد که حاوی نکاتی آموزنده در خصوص شناخت بیوریتم و استفاده از آن در کاهش حوادث و سوانح منجر به جرح یا فوت ارائه شد. به هر حال به منظور آشنایی بیشتر همراهان عزیز این وبلاگ،‌ به معرفی اجمالی بیوریتم با بهره‌گیری از مطالب سایت mytennis4u می‌پردازم.

 

نمودار زیست آهنگ Biorhythm چیست ؟

 

آیا تا بحال متوجه نوسانات روحی و جسمی خود شده اید؟ تغییرات در میزان بنیه و توانایی در انجام فعالیت های روزمره، مانند پرداختن به ورزش و شرکت در میهمانی ها، احساس سلامت یا کسالت، نحوه برخورد با مشکلات و حتی نظم فکری شما و یا لحظات بحرانی زندگی که از لحاظ انرژی حیاتی در بدترین و آسیب پذیرترین شرایط قــرار دارید . همه این افــت و خیزهــا در سه چــرخه متنـاوب به نام های: 1- جسمی 2- حسی 3- ذهنی خــلاصه می شوند که مجموعه آنها زیست آهنگ (بیوریتم) شما را تشکیل می دهند .


بیوریتم بر این ایده استوار است که این چرخه های سه گانه در بدن افراد براساس ساعت درونی و بیولوژیکی عمل می کنند و هر چرخه براساس موج سینوسی با دوره های متفاوت در حال گردش است که نقطه شروع همه آنها روز تولد هر فرد است .

دوره هر چرخه متناوب به شرح ذیل است :

دوره چرخه جسمی ( Physical ) هر 23 روز یک بار تکرار می شود.

دوره چرخه حسی ( Emotional) هر 28 روز یک بار تکرار می شود.

دوره چرخه ذهنی ( Intellectual) هر 33 روز یک بار تکرار می شود.


امروزه حتی مدیران موفق هم نمودارهای سه گانه فوق را بطور مستمر برای تک تک کارکنان خود ترسیم می کنند تا متناسب با شرایط جسمی، حسی و ذهنی آنها، فعالیت های روزانه را به آنها ارجاع نمایند . دانش آموزان نیز با دانستن زمانهای دقیق اوج انرژی ذهنی خود، می توانند در این زمان ها به یادگیری و مطالعه بپردازند تا با حداقل تلاش، به پیشرفت چشمگیری دست یابند

 

چگونه نمودار بیوریتم را تفسیر نمائید؟

 

همانگونه که اشاره شد، هر یک از چرخه های سه گانه براساس موج سینوسی حرکت می کنند. هر فرکانس از این موج سه ناحیه دارد.

ناحیه اول ناحیه مثبت، پرانرژی یا اکتیو (Active) است که در بالای نقطه صفر قرار دارد. هریک از چرخه ها که در این ناحیه قرار دارند، در مرحله شارژ است و قابلیت اعتماد دارد.

ناحیه دوم ناحیه منفی، کم ارزش یا پسیو (Passive) است که در پایین نقطه صفر قرار دارد. هریک از چرخه ها در این ناحیه در مرحله دشارژ یا ضعف قرار دارد.

ناحیه سوم، نقطه بحرانی (Critical) است که دقیقا" مرز نقطه صفر است و مرحله گذر از ناحیه مثبت به ناحیه منفی یا بالعکس است. این نقاط بسیار حساس هستند و در این روزها هیچ چیز قابل حدس نیست و طبیعت، خلق و خو و رفتارهای فیزیکی، احساسی و ذهنی انسان به طرز وحشیانه و افسار گسیخته ای تغییر می کند و نباید اعتبار زیادی برای آنها قائل شد و لحظات بحرانی زندگی افراد معمولا" روزهــایی هستند که هریک از منحنی ها از حالت مثبت به حالت منفی می روند و می توانند روزهای نحس و بدشانسی باشند.

از آنجا که هریک از چرخه ها دارای فرکانس های متفاوتی هستند، نمودار بیوریتم انسان در هر روز می تواند شرایط متفاوتی داشته باشد و تفسیر خاص خود را بطلبد و حال اگر تمامی منحنی های بیوریتم فردی در منفی ترین حالت ممکن قرار داشته باشد، به معنی آن است که انرژی حیاتی بدن در بدترین و آسیب پذیرترین شرایط قرار دارد و انسان نباید طبق عادت به واکنش های جسمی، روحی و ذهنی خود اعتماد کند.

در اینجا باید این نکته را یادآوری نمود که اگر در هر لحظه یا هر روز یک خبر خوشحال کننده به کسی داده شود، صرف نظر از این که منحنی های درونی وی در چه ناحیه ای باشند، از انرژی لبریز خواهد شد و این با بحث بیوریتم که به فعل و انفعالات درونی افراد وابسته است، ارتباطی نداشته و فقط یک تحریک بیرونی محسوب می گردد.

حال با توجه به مطالب فوق، نکاتی راجع به هریک از چرخه های نمودار بیوریتم، به شرح ذیل ارائه می شود:

 

چرخه جسمی یا فیزیکی (Physical)

ناحیه مثبت (Active)

زمان مناسب برای انجام فعالیت های سنگین بدنی، مقاوم در برابر سختی ها و بیماری ها، اشتیاق به ورزش، آمادگی برای سفر، جراحی، امور دندانپزشکی و ...

 

ناحیه منفی (Passive)

خستگی پذیری، نیاز به استراحت، دوره بهبودی و نیرو گرفتن، آرامش (غیر فعال)، عشق به کار


نقطه بحرانی (
Critical)

توانایی جسمی زیر سوال است، استعداد بیشتر برای خطا کردن، مستعد تصادف بودن، پرخاشگری


چرخه حسی (
Emotional)


ناحیه مثبت (
Active)

تمایل به شرکت در جمع دوستان و فعالیت های گروهی، حسن نیت عمومی، شادی، توازن و همسازی، آمادگی جهت انجام آزمونها و مسابقات، ظاهر عمومی مناسب و خوب (احساس خوش تیپی)


ناحیه منفی (
Passive)

حس منفی نسبت به انجام کارهای گروهی، احساس بسیار منفی در نقطه منتهای شیب منفی


نقطه بحرانی (
Critical)

کج خلقی، کم طاقتی، مشکل رویارویی با ساده ترین مسائل، عکس العمل کند، مستعد بروز تصادف


چرخه ذهنی (
Intellectual)


ناحیه مثبت (
Active)

بیشترین فعالیت و نیروی فکری و ذهنی، مطالب جدید به سرعت و با آمادگی آموخته می شوند، حافظه بهتر، افکار واضح و روشن


ناحیه منفی (
Passive)

زمان مساعد برای تثبیت آنچه قبلا" آموخته اید، تاخیر (وقفه) در امور عادی داشته باشید، به انجام امور جدید و ناآزموده نپردازید.

نقطه بحرانی (
Critical)

کاهش توانایی تمرکز، آشفتگی ذهنی، زمان بسیار نامناسب برای تصمیم گیری، نیاز به زمان بیشتر برای امور فکری دقیق

 

برای ترسیم نمودار زیست آهنگ خود می‌توانید به آدرس زیر مراجعه کنید:

 

http://www.raze4fasl.com/4Fasl/ViewBiorhythm/

/ 0 نظر / 24 بازدید