آزادی عمل و بیماری قلبی

بر اساس گزارشات منتشر شده در رسانه‌ها و با استناد به آخرین مطالعاتی که توسط ۱۳ موسسه تحقیقاتی اروپایی بر روی ۲۰۰ هزار نفر انجام شده است، کسانی که مشاغل پر مسئولیت دارند ۲۳ درصد بیشتر از سایرین دچار سکته قلبی می‌شوند و درصد ابتلای آنها به بیماری های قلبی هم افزایش می‌یابد. البته خطرشغل پر مسئولیت به اندازه خطرات ناشی از سیگار کشیدن و ورزش نکردن نیست.

یک مرکز درمان قلب در بریتانیا اعلام کرده است که واکنش اشخاص در برابر استرس‌های شغلی بسیار مهم است. کسانی که به مشاغل تخصصی و حرفه‌ای اشتغال دارند بیشتر از سایرین در معرض خطر هستند و در میان آنها کسانی که در رده‌های شغلی پایین‌تر هستند بیش از دیگران باید مراقب باشند. چون آمار سکته قلبی در میان آنها بیشتر است.

بر اساس این تحقیقات ارتباط معکوسی بین اختیارات در انجام وظایف و درصد ابتلا به عارضه‌های قلبی وجود دارد، به عبارتی هر چه فرد تصدی شغل پر مسئولیت دارای اختیارات کمتری را داشته باشد، بیشتر احتمال بروز بیماری‌های قلبی برای وی پیش‌بینی می‌شود. به طور مثال یک دکتر که برای تصمیم‌گیری دستش باز است و می‌تواند بیشتر تصمیم‌ها را خودش بگیرد کمتر از یک متخصص فنی که در یک کارخانه تولیدی کار می‌کند ولی اختیار چندانی ندارد در معرض خطر است.

در مطالعات این ۱۳ مرکز تحقیقی مشخص شده است که آزادی عمل و قدرت تصمیم‌گیری در کاهش بیماری‌های قلبی موثر است.

پرفسور میکا کی وی ماکی، از محققان مرکز مطالعات لندن می‌گوید: تحقیقات ما نشان می‌دهد که استرس‌های شغلی در ارتباط مستقیم با فعالیت قلب است. درگیری‌های کوچک روزمره و استرس‌های بی پایان به مرور بر قلب فرد تاثیر می‌گذارد و او را به ناراحتی‌های قلبی یا سکته دچار می‌کند.

محققین می‌گویند، برطرف کردن این استرس‌ها ۳.۴ درصد از خطر ابتلا به ناراحتی قلبی می‌کاهد. این درصد کمتر از یک دهم ترک سیگار است. کسی که سیگار را کنار می‌گذارد شانس دچار شدن به سکته قلبی را ۳۶ درصد کاهش می‌دهد.

پرفسور پیتر ویزبرگ رییس مرکز قلب لندن معتقد است: ما همه می‌دانیم که شغل‌های پراسترس برای عملکرد قلب ضرر دارند. ولی کسانی که نمی‌توانند شرایط را تغییر دهند و قدرت تصمیم‌گیری ندارند، بیش از بقیه در معرض خطر هستند. مطالعات گسترده و همه جانبه این را ثابت کرده است.

فرار از استرس‌های کاری در بعضی موارد ناممکن است. مهم این است که شخص بداند چگونه با آن مقابله کند. روشن کردن یک سیگار در زمانی که استرس شدید به فرد وارد شده، بدترین کار ممکن است و ضریب خطر را چندین برابر افزایش می‌دهد.

و البته پیداست که رژیم غذایی درست، ورزش کردن و ترک سیگار می‌تواند سپر دفاعی خوبی در برابر استرس‌های شغلی باشد.

/ 2 نظر / 16 بازدید
امیر

چـــه شـــود .... !!!!

احســان

اطلاعات مفيدي بود. سلامـــت بـاشــيد آقاي اســماعيـــلي[گل][لبخند]