زندان روح

همیشه لازم است که برای پرهیز از اسارت در زندان روحمان به خود و سازمانها تلنگری اساسی وارد کنیم، تا مبادا از واقعیت‌های اطرافمان غافل شویم، چرا که این اسارت به مستی و غروری بی‌پایه می‌انجامد و در آینده‌ای نه چندان دور، ضربه‌ها و شکست‌های جبران ناپذیری را به همراه دارد.

در کتب مدیریت استعاره‌هایی زیادی از سازمانها شده است که یکی از آنها استعاره سازمان همچون زندان روح است که ایده آن برای نخستین بار درجمهوری افلاطون و در داستان غارنشینان ظاهر شد. ساکنان غار که به زنجیر کشیده شده‌اند، پشت به روزنه غار و رو به دیوار قرار گرفته‌اند و سایه آدمها و اشیاء بیرون را که بر دیوار غار می‌افتد می‌بینند و سایه ها را واقعیت می‌پندارند. سقراط می‌گوید اگر یکی از غار نشینان امکان می‌یافت، تا از آن جا خارج شود و محیط بیرون را تجربه کند آنگاه متوجه می‌شد که آنان تا چه حد دراشتباهند و واقعیت پیچیده‌تر از آن است که می‌پندارند. دراستعاره سازمان همچون زندان روح، اعضای سازمان همچون غارنشینان جلوه می‌کنند. آنها به قدری دلبسته باورهای خویش شده‌اند که به هیچ وجه نمی‌خواهند واقعیت های بیرونی را بپذیرند، چرا که با شناخت و درک واقعیت‌ها، باورهایشان درهم می‌شکند و از آنچه سالها بدان خو گرفته‌اند دورشان می‌سازد.

یکی از دامهایی که مدیران و کارکنان سازمانها را، اسیر اوهام ساخته و از واقعیتهای بیرونی، فرسنگها دورشان می‌سازد موفقیت است. مدیریت با این خیال که همواره موفقیت با اوست به مسائل بیرونی توجه نمی‌کند و همچنان در راهی که بدان گام نهاده پیش می رود و زمانی متوجه این واقعیت ها می‌شود که دیر شده است، در چنین وضعیتی سازمان واقعاً مانند زندان است که روح مدیریت در آن به بند کشیده شده و قدرت نگریستن به بیرون و واقعیت های خارجی ازآن سلب شده است.

گاهی رفتارهایی چون خشم، تنفر، کینه توزی و پرخاشگری در سازمان غیرعادی تلقی و به اشکال مختلف سرکوب می شوند، در حالی که اگر متولیان منابع انسانی بخواهند به درک و شناخت درستی از سازمان برسند، باید ریشه‌ها و دلایل این رفتارها را بررسی و آنها را جزء لاینفکی از روابط سازمانی بدانند. تنها در این صورت است که به جای اتخاذ تصمیمات چکشی و بی‌منطق، همچون تذکر، اخطار یا اخراج،‌ تلاش خواهند کرد تا با رفع مشکلات و موانع، نسبت به خلق و ایجاد رفتارهای همسو با ارزش‌ها و اهداف سازمان، همت گمارند.

/ 3 نظر / 35 بازدید
بهمن

سلام بر مهندس عزيز ايوب خان من خودمو درگير تدريس ( ارتباطات موثر )‌ نموده ام و در طول هفته دوره هاي كارآفريني ميرم . خلاصه از هر دري سخني شده ايم . ولي من مرتب به وب شما سر ميزنم و مطالب قشنگت را مي خوانم . انشالله در اولين فرصت هماهنگ مي كنيم كه از نزديك زيارتتان كنيم .

نشمیل

جالبه اگه همه مثل شما فکر کنندسازمانها میشن مدینه فاضله[تایید]

احسان

[کلافه]