بیماری قلبی و ارتقای شغلی!

در خبرها خواندم که محققان انگلیسی دریافتند که ارتقای شغلی باعث بالارفتن روحیه افراد شده و احتمال ابتلا به بیماریهای قلبی را به میزان 20 درصد کاهش می‌دهد.

بر اساس این گزارش، محققان بخش اپیدمیولوژی دانشگاه لندن با همکاری دانشگاه برکلی کالیفرنیا در تحقیقات علمی جدید خود دریافتند: ارتقای شغلی برای سلامت قلب مفید است و علاوه بر آن باعث شادمانی و لذت فرد شاغل به خاطر افزایش میزان دستمزد می‌شود.

این تحقیقات حاکی است: افراد شاغل در محیط‌های خوب و دارای فرصت برای ارتقای شغلی به میزان 20 درصد کمتر در معرض ابتلا به بیماریهای قلبی قرار دارند.

مایکل مارموت استاد بخش اپیدمیولو‍ژی دانشگاه لندن و از شرکت کنندگان در این تحقیقات گفت: ارتقای شغلی اثرات مثبتی بر سلامت انسان دارد زیرا چه بسا این امر باعث افزایش سطح معیشتی می‌شود.

محققان در جریان این تحقیقات خود تاریخچه شغلی حدود چهار هزار کارمند دولتی را در اماکن مختلف مورد بررسی قرار دادند و به این نتیجه رسیدند، کارمندانی که در بخش های دارای فرصت های بیشتر برای ارتقای شغلی کار می‌کردند، در طول این تحقیقات 15 ساله (از سال 1985 تا 1999 میلادی) به بیماریهای قلبی دچار نشدند.

دوستی می‌گفت: در جامعه ما برای ارتقا آنقدر فرد را حرص می‌دهند و به بندها و ماده‌های مختلف ارجاع می‌دهند، تا فرد دیگر عطشی برای ارتقا نداشته و رمقی برای ادامه کار نیز نیابد، همین عامل است که دلزدگی‌های پس از ارتقا را برای افراد در سازمان‌ها پدید می‌آورد.

از سوی دیگر در بسیاری از دلایل ارتقاء در سازمان‌های ما، مسائلی غیر از تخصص، دانش و مهارت یا به عبارتی شایستگی‌است و افراد همچون اجرام آسمانی بر پیکره پست‌های مشخص شده، فرود می‌آیند و این سقوط آزاد آنقدر با استحکام است که جای جلوس‌شان را بسیار گود نموده و حالاحالاها مجالی برای ترک آن پست باقی نمی‌ماند. آنهایی هم که در انتظار تصدی پست می‌مانند، هر سال را به چکاپ قلب و عروق خود مشغول می‌شوند موارد، مسائل و گل‌کاری‌های فراوانی را از سوی آن مقام به نظاره می‌نشینند و روز به روز بر میزان عارضه‌های روحی و روانی‌شان می‌افزایند.

/ 0 نظر / 11 بازدید