یک تجربه‌ی حیاتی

قبلاَ مطلبی + از سر درد نوشته و به مشکل کمبود دارو و گرانی پرشتاب آن اشاره کرده بودم. این موضوع در چند روز گذشته مجدداً تکرار شد و برای پیدا کردن یک آمپول به هر دری زدم و سر از اکثر داروخانه‌‌ها درآوردم، اما مأیوس و نومید دست‌خالی از آنان خارج شدم. به دوستان شاغل در این حوزه پناه بردم که آدرس سامانه پیام کوتاه 201490 را دادند. سامانه‌ای که برای یافتن داروهای کمیاب راه‌اندازی شده و مکانیزم آن از این قرار است که شما شهر*منطقه *نام دارو را به صورت انگلیسی و صحیح وارد می‌کنید و سپس پیامکی دریافت می‌کنید که آدرس و تلفن داروخانه یا داروخانه‌هایی که این دارو، در آن‌ها موجود است را به شما می‌دهد.

با اندک امیدی که داشتم پیامک را فرستادم و در کمال ناباوری دیدم که این مکانیزم به درستی عمل کرد و با معرفی یک داروخانه و سپس مراجعه به آن توانستم آمپول را بیابم. ناگفته نماند که قیمت دارو از 4 ماه قبل که آن را 67.000 تومان گرفته بودم به 140.000 تومان افزایش یافته بود اما علیرغم تمامی این اوصاف، خوشحالم که چنین سیستمی راه اندازی شده تا اندکی به معضل و بحران دارو کمک کند. نکته جالب اینکه صبح امروز هم یکی از بستگان تماس گرفت و عنوان کرد که برای شرایط بحرانی بیمارش و یافتن دارویی که مانع از لخته خون می‌شود، بیشتر داروخانه‌های تهران را زیرپا گذاشته است و از من سراغ کسانی را می‌گرفت که امکان خریداری و ارسال آن را از کشورهای دیگر داشته باشند. بلافاصله نام دارویش را به این سامانه پیامک زدم و آدرس دو داروخانه را که ارسال شده بود، برایش فرستادم. پیگیر که شدم با آن‌ها تماس گرفته بود و هر دو داروخانه آن قرص‌ها را داشتند.

در بیان این تجربه و اطلاع رسانی آن از طریق وبلاگ تردید داشتم، اما امید به اینکه با یافتن هر دارو همنوعی بهبود می‌یابد، باعث شد تا موضوع این سامانه را با شما نیز به اشتراک بگذارم. شاید بخش زیادی از مخاطبان این وبلاگ نیز از طریق کانال‌های ارتباطی در اختیارشان، بتوانند چنین موضوعی را در سازمان‌ها اطلاع‌رسانی کنند. مطمئن باشید با اوضاع حاد دارویی کشور و مسائلی که در این چند روزه شاهد آن بوده‌ام، خیلی ‌ها نیازمند این شماره هستند، پس در اشتراک آن با سایرین درنگ نکنید.

/ 8 نظر / 14 بازدید
نشمیل

ممنون از اطلاع رسانیتون

حسین

این چیزی که گفتی زیاد با شرایط ایران و به خصوص این دولت جور در نمیاد! یه جای کار می لنگه [سوال] بهرحال امیدوارم هیچ بنی بشری گیر دکتر و دارو نیافته

ا آ

جالب بود، دمتون گرم ! بهرحال اُمیدست !! [شرمنده]

مهدی

ایوب جان ممنون ... واقعا یک تجربه حیاتی رو بدون اینکه تجربه کنیم در اختیار ما گذاشتید ... امید وارم موضوع رفاه اجتماعی در ایران در حوزه بهداشت و سلامت در دولت جدید بیشتر مورد مداقه قرار گیرد .. من هم به نوبه خود این تجربه حیاتی زیبایی رو که در اختیارم گذاشتید بین دوستان به اشتراک گذاشتم ... ممنون ایوب جان ..

بسیار ممنون از اطلاع رسانیتان

متاسفانه ترز مرجع برا داروها رو برداشتن.این شماره هم یه مدت دیگه خاموش میشه!!!!

لقمان

سلام ایوب جان قالب جدید وبلاگت هم مبارکه دیگه نمی خوام در مورد سیستم دانش آموزی بنویسم. یه مدت دیگه ادامه میدم. موفق باشی.

افشین

من در مورد قرص ادویل سینوس امتحان کردم. برداشت چند تا آدرس ایبو بروفن فرستاد!! مملکته داریم؟