مهارت ارائه

سه نقل قول از دیگران در خصوص مهارت‌های ارائه و مختصری در مورد گفته‌های این بزرگان:

 “Make sure you have finished speaking before your audience has finished listening.”

-Dorothy Sarnoff

یکی از مهمترین نکات در ارائه مطالب، جلب و حفظ توجه مخاطبان تا انتهای جلسه است و همواره باید مراقب بود که ارتباط با مخاطبان، بواسطه عدم بهره‌گیری از تکنیک‌های ارائه، قطع نشود.

“I always think a great speaker convinces us not by force of reasoning but because he is visibly enjoying the beliefs he wants us to accept.”

-W.B. Yeats

یکی از نکات ضروری در سخنرانی و ارائه مطالب، انتقال موضوعاتی است که با باور و اعتقادات ارائه دهنده همگون است و وی بواسطه اعتماد و اعتقاد به گفته‌هایش سعی در متقاعدسازی مخاطبان دارد. به عبارتی سخن کز دل برآید، لاجرم بر دل نشیند.

 “The biggest problem with communication is the illusion that it has been accomplished.”

-George Bernard Shaw

بعضی وقت‌ها ارائه دهنده به تصور اینکه موضوعات را به درستی انتقال داده و رسالت خود را در این راستا ادا کرده‌است، با خیالی آسوده و وجدانی راحت، جلسه را ترک می‌کند. این موضوع یکی از مهم‌ترین مشکلات و چالش‌های برقراری ارتباط با مخاطبان است.

/ 3 نظر / 7 بازدید
ناصح

البته الان تو خیلی جاها ارائه ها با پاورپوینته و اصولی ساختن پاورپوینت جزو مهمترین آیتم های تاثیر گذاری ارائه می تونه باشه.

بهروز

با سلام ضمن تشكر از مطلب مفيدتان.مهارت ارائه واقعاً مهم است .از طرفي مي بينيم گاها موضوع و نحوه ارائه موضوع بسيار جذاب بوده طوري كه مخاطبين را ميخكوب كرده و حتي سرهاي زيادي به نشانه تائيد فرمايشات تكان داده مي شود ولي آيا همين كافيست؟فلسفه اين ارائه چيست؟به محض اينكه اين ارائه جذاب تمام شود در حاليكه فرد ميخكوب مطالب نيز شده بوده است- از در كه بيرون رود همه چيز فراموش مي شود.به نظرم بايد گامي فراتر نهاد تا هدف اصلي از اين ارائه ها محقق شود.

احسان آریا

درود و سپاسِ فراوان آقـای اسمـاعیلی عَزیــز نکاتـی به شـدت نیـک، ممنـــــــــــــــون [تایید]