باورهای زنگ ‌زده، اندیشه‌های منجمد

فرهنگ صنعتی ما

مدتی است که در بحث های خانه تکانی صنعتی و اجرای نظام پنج S یا هفت سین صنعتی در کشورمان در واحد های صنعتی متوجه می شوم که دچار نوعی رکود فرهنگی و ابتلا به عادات ناپسند و سنتی گذشته شده ایم و در یک دور باطل ذهنی گرفتاریم و به قول آقای خاویرپرز دکوئیار خرافات و تمایلات و عادات دست و پاگیر را از رفتار صنعتی خود دور نمی کنیم.اصلا ما با رفتار و فرهنگ سنتی وارد صنعت شده ایم و آن را مبتلا به خویش کرده ایم. و به اصطلاح با پارادایم های سنتی و فیلترهای فکری و ذهنی بسیار عقب مانده،داریم صنعت را اداره می کنیم .مثلا اکثر افراد معتقدند صنعت طبیعتا باید محلی روغنی و درهم ریخته و آشفته باشد -ریخته گری قاعدتا باید محیطی آلوده،پرشن و ماسه و مملو از آهن قراضه و دود و بو باشد و...

پارادایم ها  

پارادایم ها افکار،اندیشه و باورهای هر انسانند که مانند فیلتر ذهنی عمل می کنند و داده ها و اطلاعات ورودی را بررسی و فیلتر می کنند و اجازه ورود در چهارچوب معیارهای خود به مغز می دهند و در واقع پارادایم ها باید و نباید ها و تصویرهای بینشی و تصمیم های رفتاری ما را تشکیل می دهند که اگر این پارادایم ها نوسازی و ترمیم نشوند،ما را در گذشته نگه می دارندو خلاقیت و پذیرش افکار و باورهای نو را از ما می گیرند.هرچقدر فیلترهای ذهنی انسان نرمش پذیر و بی تعصب باشد،بینش و نگرش و تصمیمات ما را امروزی تر و با طراوت تر نگاه می دارد . قدرت پذیرش افکار نو را در ما بالا می برد و به ما اجازه نوباوری،نوآوری و نواندیشی می دهد .گاهی متاسفانه انسان ها آنقدر در پارادایم ها یا باورها و دیدگاه های خود سخت و متعصب می شوند که به هیچ چیز جز باورهای خود نمی اندیشند و سر ناسازگاری با پدیده های نوین را می گذارند و زندانی اندیشه های خود می شوند. متاسفانه اینگونه افراد به فلج پارادایم ها مبتلا می شوند.نگاهی به گذشته با ما نشان می دهدکه اینگونه افکار و پارادایم های فلج شده همواره وجود داشته اند و به ویژه هرگاه در رهبران اجتماعی و مذهبی ظاهر می شده اند، پذیرش پدید های نوین اجتماعی و صنعتی را با دشواری روبرو می کرده اند.در غرب خاطرات مخالفت کشیش های کلیسا با ورود قاشق و چنگال یا ورود چراغ های روشنایی معابر شهر با گاز طبیعی یا ورود قطار به شهرها در تاریخ تحول رنسانس به چشم می خورد و باز خوب به یاد داریم همانها چه به روز گالیله آوردند.در تاریخ خودمان چه عرفایی سرها را بر سر ارائه افکار نو و صحیح به باد دادند .به هر حال برای رشد و توسعه فرهنگی باید به خانه تکانی فرهنگی بپردازیم.

خانه تکانی فرهنگی

در خانه تکانی فرهنگی به یکی دو نکته اساسی باید توجه کرد یکی ویرایش و وجین کردن فرهنگ یعنی کشیدن علف های هرز و خودرو از مزرعه فرهنگ و دوم کاشتن گل های باورها و اندیشه های جدید در فرهنگ .الته معنی هیچ کدام از این ها دستکاری به اصول قابل قبول و بدیهی و همواره فرهنگ ها نیست مثلا ما اصول پیش کسوتی، ریش سفیدی و احترام به بزرگترها و اصول اعتقادی و ایمانی مردم را همچنان محترم می شماریم و اصراری به دستکاری آنها نداریم.

ذهن ما باغچه است

گل در آن باید کاشت

و نکاری گل من

علف هرز در آن می روید

زحمت کاشتن یک گل سرخ

کمتر از زحمت برداشتن هرزگی آن علف است

یکی از ابتکاراتی که ظاهرا شرکت تویوتا در فرهنگ سازمانی خود و در همکاران خود بوجود آورده است، حذف اصطلاحات و لغات مضریست که مورد استفاده روزمره کارکنان بوده و آنان را از پیشرفت و تحول و نوآوری باز می داشته است  از اینرو سال هاست که هیچ کارمندی در تویوتا حق استفاده از سه کلمه:

غیرممکن (Impossible)

بهترین (Best)

هرگز (Never)

را ندارد و به جای آنها باید از واژه های

من نمی توانم (I can not)

بهتر (Better)

 شاید وقتی دیگر (May be sometimes)

را کسی نتواند استفاده کند تا هیچ کس ناتوانی های خود را عمومیت نبخشد و ناامیدی را را به جمع سرایت ندهد.

نویسنده شخصا نیز در پروژه های فرهنگ صنعتی در اجرای نظام 5S و یا هفت سین صنعتی که عمدتا به تغییر عادات گذشته می پردازد نیز با مقاومت ها و پارادایم های فلج شده ای مواجه می شود که به تجربه ناچار بوده است در ابتدای کار و آغاز پروژه که همان آراستگی یا هفت سین صنعتی در هر سازمان است لیستی از واژ های ممنوع به شرح زیر تهیه کند و آن را بین کارکنان توزیع کند تا از مقاومت کارکنان در برابر کاهش عادات نامناسب و فرهنگی آنان که به آلودگی صنعت می انجامد پرهیز شود.

لیست واژه های ممنوع در آراستگی بشرح زیرند:

واژه‌های ممنوع در اجرای پروژه فرهنگ آراستگی

-         نمیشه

-         غیرممکنه

-         اصلا

-         هیچ وقت

-         هیچ کس

-         هیچ جا

-         طبیعت این کار

-         محال است

-         اینجا ایران است

-         فرهنگ ما فرق دارد

-         پشتیبانی چکاره است

-         شما از کار ما خبر ندارید

-         این بهترین راه است

-         جانداریم

-         وقت نداریم

-         نفر نداریم

-         وظیفه ما نیست

-         به ما مربوط نیست

-         تقصیر خدمات است

-         صنعت همین است

-         کار ما نظافت نیست

-         فشار تولید نمی گذارد

-         این تنها راه است

در ادامه مطالعه گفتگو های فرهنگی و بحث های مدیریت منابع انسانی در سازمان تحت تاثیر اندیشه خانه تکانی و وجین کردن فرهنگ سازمانی آقای خاویرپرزدکوئیار باز متوجه می شویم که ما در ادبیات روزمره ضربالمثل هایی را مرتبا تکرار می کنیم و مورد استفاده قرار می دهیم که هیچ کدام به تنهایی کارایی خود را ندارند بلکه با دستاوردها و یافته های دانش امروز در مورد امکان و ظرفیت رشد و خلاقیت و تربیت پذیری انسان نیز منافات دارد و در واقع اینگونه ضرب المثل ها ارزش ها و پارادایم های ضد رشد و اصلاح و توسعه منابع انسانی امروز هستند از اینرو در صدد این امر برآمدیم، تا در طوفان های ذهنی که در جلسان عمومی و آموزشی و سمینارهای مدیریتی برگزار می کنیم تعدادی از آنها را شناسایی و تحت عنوان ضرب المثل های دور ریختنی و تاریخ گذشته از باغچه فرهنگی ذهن جامعه خارج کنیم .تا این لحظه لیست مختصری از آنها بشرح زیر است .

 ضرب المثل های دورریختنی

-         خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شود

-         تربیت نااهل را چون گردکان بر گنبد است

-         اصل بد نکو نگردد چونکه بنیادش بد است

-         تا نباشد چوب تر فرمان نبرد گاو و خر

-         نرود میخ آهنین در سنگ

-         گلیم بخت کسی را بافتند سیاه به آب زمزم و کوثر سفید نتوان کرد.

-         هنر نزد ایرانیان است و بس

-         اگر شریک خوب بود خدا برای خودش انتخاب می کرد

-         با یک گل بهار نمی شود

-         یک دست صدا ندارد

-         آب که از سر گذشت چه یک نی چه صد نی

-         چو فردا شود فکر فردا کنیم

-         هرآنکس که دندان دهد نان دهد

-         ترک عادت موجب مرض است

/ 3 نظر / 24 بازدید
جشنواره شعر دانشجویان و طلاب

سلام معاونت فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم، تحقيقات و فن آوري برگزار مي کند نخستين جشنواره ملي شعر دانشجويان و طلاب با توجه به اينکه هيچ محدوديتي در قالب ، موضوع و تعداد اثر وجود ندارد،دبيرخانه جشنواره پذيرايي آثار شاعران گرامي در موضوع و قالب هاي مختلف خواهد بود. آثار پس از دريافت تفکيک شده و در بخش هاي مجزا داوري خواهد شد. مهلت ارسال آثار : 5 اسفند ماه 1389 به 20 اثر برگزيده کمک هزينه عمره مفرده اهدا خواهد شد. علاقه مندان مي توانند آثار خود را از طريق آدرس پستي، پست الکترونيکي ، کامنت خصوصي در وبلاگ و يا از طريق نمابر به دبيرخانه جشنواره ارسال نمايند. نشاني دبيرخانه:قم.خيابان شهيد فاطمي(دورشهر)نبش کوچه 28 مجتمع بعثت واحد 14. کدپستي 66359- 37156 دبيرخانه جشنواره ملي شعر دانشجويان و طلاب poemfestival@yahoo.com / shear@ iusfestivals.com : پست هاي الکترونيکي نمابر: 7839398-0251 براي کسب اطلاعات بيشتر به آدرس http://poemfestival.blogfa.com مراجعه فرمائيد.