انسان واژه ‌ای مهجور و رنجور

تقلای بی‌فرجام واژه انسان، برای اثبات معنیش ره به جایی نمی‌برد، چرا که زمانه سخت است و نفس‌گیر و معیشت جولانگاهی خطیر و دشوار.

در این روزگار بغرنج و بدکردار، مفهوم حقیقی این واژه، لگدمال آمال اندکی شده‌است، که کوچکترین بهایی به کرامت و ذات این موجود همجنس نمی‌دهند و تا بدانجا در هیچ انگاشتن‌اش می‌کوشند تا ردی از حضورش باقی نماند.

روزگارانی همین مردمان شاد و بی‌پروا، روزهایشان را به تبسم و سرور و شبهایشان را به ترانه و شعر، پیوند می‌دادند، اما اکنون گرفتار نفس‌های سرب اندود و دویدن‌های بی‌فرجام و نرسیدن‌های بی‌شمارند.

غم روزی خواب از چشمشان ربود، دیگر از خود نشانی نمی‌گیرند و با تمام وجودشان، از من خویشتن در گذرند، تا لقمه‌نانی برای همراهشان فراهم سازند.

دریغا که هر روزشان در حسرت رویاهای دیروزشان تباه می‌شود و تنها چشم انتظار آینده‌ای موهوم، سرگردان و بی‌رمق می‌تازند.

حدیث این روزهای انسان، روایت تلخی‌ست از هیاهوهای تهی، نمک‌زارهای احساس، لجن‌زارهای عشق، بن‌بست‌های نامتناهی، فریادهای ساکت و هزاران وصله ناجور دیگر.

/ 3 نظر / 11 بازدید
يوسف

واقعا كه بسيار جامع احوال مردمان امروز را بيان نموده ايد موفق باشيد

حسین

در این بازار مکاره در این جنگل سرای خشم و خاموشی درختان از گیاهان نور می دزدند و دزدان در سپیدی، روز مي‌آيند و گل ها زير سقف نقش ها و كفش ها آسوده مي خوابند در اين جنگل كه شيران پاكتي هستند و ببران پاپتي گشتند كركسان هشيار مي‌آيند و جغدان تا ابد بيدار مي‌مانند

افشین

ایوب عزیز. گویا قسمت ما این است که در یک مقطع جذاب تاریخیاما در یک سرزمین سرشار از تناقض، جهل و ستم به دنیا بیاییم و از قضا رشته ای را دنبال کنیم که سبب تشدید تنش های روحی می شود! تصور کن اگر در یک بیزینس استخراج سنگ و دلالی فروش آن بودی، آیا غم این خفته چند اصلاً برایت مهم بود؟ اگر در یک شرکت خودروساز مشغول دریافت پورسانت های میلیونی (در ماه!) بودی، آیا اصلاً کارفرمای برگزیده داشتن برایت معنا داشت؟ بد جایی گرفتار شده ایم رفیق، بدجایی...