مدل جایزه تعالی EFQM-2010

ضمن گرامیداشت روز کتاب و کتاب‌خوانی، تصمیم گرفتم مطلب امروز را به معرفی کتاب ارزشمندی از استاد عزیزم، دکتر منوچهر نجمی اختصاص دهم. در طی سالهای 82 الی 85 بارها افتخار حضور در کلاسها و فعالیت‌های تیمی، استقرار مدل سرآمدی را با هدایت این استاد ارزشمند، داشتم.

 

مدل جایزه تعالی EFQM-2010
گردآوری و تالیف: دکتر منوچهر نجمی

سال انتشار: 1389

ناشر: انتشارات سرآمد

 

 

امروزه مدل‌های تعالی سازمانی، کاربرد بسیار وسیعی پیدا کرده‌اند. رهبران سازمان‌ها در اغلب کشورهای پیشرفته و در حال توسعه جهان، این مدل‌ها را برای غلبه بر چالش‌های مدیریتی خود به کار می‌گیرند. رهبران سازمان‌های ایرانی نیز از یک دهه پیش با این مدل‌ها آشنا شده و آنها را به‌عنوان چارچوبی برای مدیریت بر سازمان خود برگزیده‌اند. انتخاب رویکردهای مناسب و هم‌سو‌سازی و یکپارچه کردن آنها با یکدیگر و تلاش برای استقرار مدیریت مبتنی بر فرایندها از جمله فعالیت‌هایی است که در این چارچوب مدیریتی به خوبی قابل اجرا است و وقتی که با خود ارزیابی نیز همراه شود، نقاط قوت و زمینه‌های قابل بهبود سازمان را آشکار ساخته و براساس آن برنامه‌های بهبود تعریف می‌شود و با اجرای برنامه‌های بهبود، اثر‌بخشی رویکردها ارتقاء یافته و تحقق اهداف سازمان را ممکن می‌سازد.

آنچه در پیش روی دارید، ویرایش سال 2010 مدل تعالی بنیاد مدیریت کیفیت اروپاست. این ویرایش هر چند که در ظاهر ممکن است تفاوت قابل توجهی را نسبت به ویرایش قبلی نشان ندهد، اما در برخی مفاهیم تغییراتی ایجاد شده و بر بعضی موضوعات تاکیدات بیشتری صورت پذیرفته است. با توجه به اینکه مدل تعالی سازمانی که در کشورمان از سال‌ها پیش مورد استفاده سازمان‌های ایرانی قرار گرفته است به مدل اروپایی بسیار نزدیک است؛ ویرایش سال 1389 مدل تعالی سازمانی نیز از چنین ویژگی برخوردار است، لذا انتشار این کتاب می‌تواند برای سازمان‌های ایرانی بسیار مفید باشد.

/ 0 نظر / 40 بازدید