برنامه دید در شب و مصاحبه با آقای ظریف فارغ از اینکه گفتگوی رسانه‌ای دوستانه و راحتی از جانب یک مسئول بود (چیزی که کمتر تجربه شنیدن و دیدن آن را داشته‌ایم) حاوی درس‌ها و یادگیری‌های مهمی بود که نمی‌توان از آن غافل شد. مطمئنا پرداختن به همه زوایای این گفتگو نیازمند رویکرد چند تخصصی است که در بظاعت این گفتار نمی‌گنجد و نیاز به ساعت‌ها بحث و تبادل نظر دارد. آنچه از منظر نگارنده در کنار سایر موضوعات ارزشمند تلقی می‌شود، گفتمانی بدور از منیت‌های معمول است که به‌راستی الگویی است از وارستگی و فرزانگی که به وضوح در شخصیت و کلام جناب وزیر پیداست. مناعت طبع و فروتنی شخص اول وزارت خارجه زمانی نمایان می‌شود که تمام ثمره این دست‌آورد خطیر هسته‌ای را به مدد حمایت‌ها، همراهی‌ها، تخصص و پشتکار سایرین می‌گذارد. شاید اغلب بر این اعتقاد باشند که تشکرها و تقدیرهایی که از زبان ایشان جاری شد، همان عادات مرسوم و تعارف‌های معمول ما ایرانی‌هاست، اما می‌توان از منظر دیگری، به میزان اهمیت کار تیمی در نگرش آقای ظریف از طریق توجه به لحظات پایانی این گفتگو پی برد. گفتمان ایشان به شکلی بود که همه‌ی طرف‌های ذینفع را که در مذاکرات حضور پیدا و پنهان داشتند برنده تلقی کردند و یک هدف واحد را بانی تشکیل و حفظ و استمرار روند گام‌های این تیم برای رسیدن به نتیجه برشمردند. با نگاهی ساده به مفاهیم تئوریک کار تیمی، درمیابیم که جناب وزیر به درستی هدف واحد اعضای درگیر در فرایند مذاکره را عامل پیش‌برنده و به نتجه رسیدن آن تلقی می‌کنند.

نکته دیگر اینکه در زمانی که عکس چهره‌ها برای ایشان به نمایش درآمد وارد مقوله مهم دیگر کار تیمی، یعنی برشمردن خصایص، ویژگی‌ها، نقش‌ها و توانمندی‌های اعضای تیم شدند و در این میان بیان جملاتی همچون "یکی از بزرگ‌ترین نعمت‌های خدا به من این بود که با این دوستان کار کردم" و "من همه این دوستان را از خودم با صلاحیت‌تر می‌بینم برای این کار" بیانگر این واقعیت بود که ایشان به روح جمعی این حرکت کاملا واقف و مشرف‌اند و به شکلی بی‌بدیل در مقام هدایت‌کننده تیم تا اندازه‌ای مثال زدنی، از روحیه حمایتگری و انگیزه‌بخشی برخوردارند و شاید هر فردی واقعا با شنیدن این عبارات، از جان و دل کار کردن در چنین تیمی و با چنین فردی را برگزیند.

به وضوح در زمان مصاحبه و نوع تعامل این اعضا، می‌شد به ترکیب توانمندی‌ها و تخصص‌های هم‌پوشان به صورت توامان در تیم پی برد، چه زمان‌هایی که فردی صرفا در تلاش برای آرامش بخشی به فضای مذاکرات است و چه در شرایطی که که فرد دیگری مو را از ماست می‌کشد و حواسش به همه امور است.

جناب وزیر جدای از همه صحبت‌های شیرین و دوست‌داشتنی‌شان، در طول زمان مصاحبه نویدبخش این مهم بودند که روح کار تیمی در نهادهای تصمیم‌گیر در حال شکل‌گیری و بازآفرینی است، به شکلی که هم باور آن ایجاد شده و هم افراد متخصص و تصمیم‌گیری که کار تیمی را بلدند، در تیم‌ها نقش ایفا می‌کنند.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: روز نوشت‌ها , سایر حوزه‌های مدیریت , کار تیمی


تاريخ : ۱٧ اسفند ۱۳٩٤ | ٧:۱٢ ‎ب.ظ | نویسنده : ایوب اسماعیلی | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.