به لطف یکی از دوستان بخش‌هایی از برنامه تلویزیونیThe Moment Of Truth (لحظه حقیقت)، کانال FOX آمریکا را دریافت کردم. برنامه‌ای که در تیتراژ آن آمده است: مردم برای بردن 500 هزار دلار حاضرند تمامی رازهایشان را برملا کنند. در مورد خود، خانواده، دوستان و زندگیشان.

مسابقه‌ای ساده با 1شرکت کننده، 21سئوال و جایزه‌ای تا سقف 500 هزار دلار، که مضمونی بسیار ساده دارد: صداقت

قبل از برنامه، از افراد توسط کارشناسان 50 سئوال پرسیده می‌شود و توسط دستگاه Polygraph (دروغ سنج) مورد بررسی قرار می‌گیرد و از این 50 سئوال، 21 سئوال برای پاسخ‌های بلی/خیر شرکت کننده مسابقه انتخاب می‌شوند.

این مسابقه 6 مرحله دارد که به ترتیب: برای 6سوال اول ۱۰ هزار دلار، ۵سوال دوم ۲۵ هزار دلار، 4سوال سوم ۱۰۰هزار دلار، 3سوال چهارم 200 هزار دلار، 2سوال پنجم 350 هزار دلار و 1سوال آخر 500 هزار دلار جایزه را، برای صداقت شرکت کننده به ارمغان می‌آورد.

اما یکی از دلایل جذابیت و طیف وسیع مخاطبان این برنامه در دنیا و بخصوص آمریکا، می‌تواند فاش شدن رازهای افراد در مقابل عکس‌العمل‌های مهیج دوستان و عزیزانشان(به عنوان مهمانان ویژه این برنامه)، باشد.

از دیگر جذابیت‌های این مسابقه تلویزیونی می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

o        لحظه‌های واقعی و کم نظیر عشق و نفرت

o        احساس قوی انسان بودن

o        دیدن آدمهایی که مجبورند من واقعیشان باشند

o        هیجان‌ها و کنجکاوی افراد برای شنیدن بلی/‌خیرهای شرکت کنندگان

o        تفاوت فاحش آنچه در درون انسانهاست، با آنچه در ظاهر نشان داده‌اند(در بسیاری از موارد)

o        پی بردن به پیچیدگی شگفت انگیز انسانها

o        متناسب بودن هر طیف از سئوالات با ویژگی‌های خاص شرکت کنندگان

o        سخت و خصوصی تر شدن سئوالات در هر مرحله از مسابقه

به هر حال این مسابقه جذاب تلویزیونی را به تمامی همراهان حوزه منابع انسانی و سایر دوستانی که علاقه‌مند به شناخت بیشتر پیچیدگی‌های و ویژگی‌های نهفته انسانها هستند، توصیه می‌کنم.تاريخ : ٢٤ شهریور ۱۳۸٩ | ۸:٥٤ ‎ق.ظ | نويسنده : ایوب اسماعیلی | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.