از منظر بسیاری از متخصصان منابع‌انسانی، کسانی که در منابع انسانی مشغول کار هستند، باید سه سئوال را مدام از خود بپرسند تا بتوانند هدایت درست، موثر و هدفمندی در خصوص فعالیت‌هایشان داشته باشند و نقش خود و پیاده‌سازی قابلیت‌هایشان را در سازمان، مورد ارزیابی قرار دهند.

سئوال اول: افراد چرا به شرکت ما می‌آیند؟ شاید مهمترین دغدغه منابع‌انسانی در این سئوال باید نحوه ایجاد برند کارفرمایی در فضای بیرون از سازمان باشد، به نحوی که بتواند راه‌گشا و زمینه‌ساز جذب نیروهای نخبه و توانمند شود و تصویری از سازمان در ذهن آنان ارائه دهد که چنین سازمانی خوش‌نام و معتبر است و می‌تواند به پیشرفت و توسعه مسیر شغلی‌شان کمک نماید.

البته روی دیگر مسئله هم وجود دارد و آن، خیل عظیم نیروی کاری است که برایشان سازمان، برند و مسیر شغلی اهمیتی ندارد و در این شرایط خاص اقتصادی، صرفا به دنبال یک شغل و تامین معاش خود هستند.

سئوال دوم: افراد چرا در شرکت ما می‌‌مانند؟ منابع‌انسانی سازمان چه اقدامات و مکانیزم‌هایی برای نگهداشت نیروی‌انسانی پیش‌بینی کرده است و این کارکردها تا چه اندازه توانسته موثر عمل کند. اساسا دلیل ماندن نیروها چه عواملی است؟ حقوق و مزایای مناسب، محیط دوستانه، مشاغل غنی‌شده، امکان ترقی و پیشرفت در شغل، یادگیری وسیع در سازمان، برند و محبوبیت سازمان،...

یا تنها اوضاع و شرایط اقتصادی جامعه که مانع ریسک افراد می‌شود و شرایط خاص بازار کار نیز اطمینانی از یافتن شغل به آنان نمی‌دهد.

سئوال سوم: افراد چرا از شرکت ما می‌روند؟ متولیان منابع‌انسانی تا چه اندازه توانسته‌اند سیستم‌ها و مکانیزم‌های نگهداشت خود را رقابتی کنند و در مواجهه با سایر سازمان‌ها،مانع از خروج نیروهایشان شوند؟ جذابیت‌های سایر سازمان‌ها (سئوال اول آنان) چیست که اخیرا با اتخاذ رویکرد هدهانتینگ می‌توانند به راحتی نیروهای دیگران را که سالها وقت و زمان صرف توسعه و آموزش‌شان شده است، جذب کنند؟

 تکرار این سئوالات و چرخه آن در برنامه‌ریزی‌های مدیران منابع انسانی، باید جایگاه ویژه‌ای یابد تا بتوان انتظار سازمانی رقابتی، توانمند و خلاق را در عرصه کسب و کار داشت.تاريخ : ۱۱ آبان ۱۳٩٢ | ۱٢:۳٧ ‎ب.ظ | نويسنده : ایوب اسماعیلی | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.