امروز در تقویم کشور ما روز بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی و روز مهندسی است. ضمن تبریک این روز به همه دوستان خوب مهندس، سوگندنامه‌ای پرمحتوا را آورده‌ام که دکتر مهدی بهادری نژاد، پیشنهاد داده‌اند و در بسیاری از سازمانها و دانشگاه‌ها توزیع و به امضاء مهندسان شاغل در آنها رسیده است.

سوگندنامه مهندسی

 من،...................، با آگاهی کامل از نقش و تأثیر مهندسی در سازندگی و توسعه پایدار جهان، رفاه و آسایش انسان، حفظ جهان هستی از آلودگی‌های زیست محیطی و تأمین شادی پایدار و درازمدت خود و دیگران، اینک که به عنوان مهندس خدمت خود را آغاز می‌کنم، به پروردگار جهان و انسان سوگند یاد می‌کنم که:

1)      همواره در سراسر زندگی شغلی، حرفه ای و اجتماعی خود بدین سوگند وفادار باشم.

2)      به انسان، به عنوان یک موجود صاحب خرد و شگفت انگیزترین پدیده آفرینش بیندیشم، صدیق و واقع بین بوده و به هیچ اقدامی که به انسان و انسانیت آسیب رساند مبادرت نورزم.

3)      دانش مهندسی و تجربه حرفه ای خود را که میراث مشترک بشری است، مغتنم دانسته و کوشش کنم تا آن را به روز نگه داشته، در حد توان خود به گنجینه دانش و تجربیات سودمند بشری بیفزایم.

4)      ایران زادگاه من است که در آن زاده و پرورده شده ام، کوشش خواهم کرد که دین خود را به سرزمینم، مردمانم، نیاکانم و آیندگان ادا کنم.

5)      در طول زندگی حرفه ای خود تلاش نمایم تا نقش مؤثری در توسعه پایدار کشورم داشته باشم.

6)      در حد توان به دانشگاه که مربی علمی و فنی من است و به کسانی که پس از من در این مکان مقدس بالنده خواهند شد خدمت نمایم.

7)      سرمایه‌های هستی چون ماده، انرژی، محیط زیست و نیروی کار را سرمایه‌های تمام بشر دانسته، در حفظ، کاربرد درست و بهسازی آنها کوشش نمایم.

8)      در تمام فعالیت‌های مهندسی خود صداقت، دقت، نظم، عدالت، سرعت عمل، حفظ منافع اجتماع و حقوق دیگران را مراعات نمایم و سلامت، ایمنی و آینده انسان‌ها را مد نظر داشته نسبت به آنان مهربان، دلسوز و متعهد باشم و همواره سود خویش را در منافع عام جستجو کنم، رشوه خواری و سایر رذائل اخلاقی را طرد نموده و برای زحمات خود ارزش مادی‌ای در حد معقول و متعارف طلب کنم.

9)      در تمام کوشش‌های مهندسی خود، از دانش روز و آخرین یافته‌های علمی و فنی آگاه شوم و آن­ها را با ابتکار، خلاقیت و نوآوری در طراحی، برنامه‌ریزی و اجرا به کار بندم.

10)   در تمام کوشش‌های مهندسی خود استانداردهای حرفه‌ای را مراعات نموده و تنها در حیطه دانش و توانایی خود کار قبول کنم و تنها مدارکی را امضاء نمایم که به آنها احاطه فنی کامل دارم. در مواردی که منع قانونی و حق مالکیت اختصاصی وجود ندارد، دانش خود را آزادانه و به صورت رایگان منتشر نموده و در اختیار دیگران قرار دهم.

11)   در انجام وظایف حرفه‌ای محوله، فردی متعهد، مسئولیت پذیر، مشارکت پذیر و رازدار باشم.

12)   محیطی پر از محبت و صفا و عشق و علاقه به خدمتگزاری بی ریا به مردم و وطنم را بوجود آورم و همکاران خود را بدون توجه به ملیت، نژاد، مذهب، جنسیت، سن و عقیده دوست بدارم و ارزش‌های انسانی را در خود و در آنان پرورش دهم.

13)   در کوشش‌های مهندسی خود همیشه فردی متواضع بوده، موفقیت‌های بدست آمده را علاوه بر سعی و کوشش خود مرهون تلاش همکاران و نظام آفرینش دانسته و از آنان قدردانی و سپاسگزاری نمایم.

14)   در تمام کوشش‌های مهندسی خود جویا و پذیرای نقد و اظهارنظر صادقانه همکاران بوده، خطاهای خود را اصلاح نمایم و برای همکاری گروهی و نقش دیگران ارزش قایل باشم و از لطمه زدن به حیثیت، شهرت، دارایی یا اشتغال دیگران پرهیز کرده از اقدامات بدخواهانه برای آنان خودداری کنم.

15)   از کوشش‌های فرهنگی و فعالیت های اجتماعی که به منظور توسعه رفاه عمومی انجام می گیرد، استقبال نموده و در آنها شرکت نمایم.

16)   همکاران خود را تشویق به رعایت اصول اخلاق مهندسی و وجدان حرفه‌ای نمایم.

  نام و نام خانوادگی:                  تاریخ:                  امضاء:

همچنین  با مرور این سوگندنامه، یاد مطلب قبلی این وبلاگ در خصوص اخلاق مهندسی افتادم.تاريخ : ٥ اسفند ۱۳٩۱ | ۱۱:٠٥ ‎ق.ظ | نويسنده : ایوب اسماعیلی | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.