ماه رمضان امسال بود که به یک آگهی جالب برخوردم و بالاخره امروز فرصت اسکن آن فراهم شد.

جالب از چند بابت:

 • شعر شاهنامه فردوسی در ابتدای آگهی، که من خیلی تلاش کردم تا ارتباطی بین آن و مضمون آگهی تبلیغاتی بیابم. البته پیام شعر برای مشتریان این موسسه بسیار شیواست و آن اینکه در هنگام دادن پول، در حین لبخند زدن به راننده کلی لذت ببرند و کلاً‌ غم مال دنیا را به هیچ عنوان نخورند.
 • اما نکته قرمز رنگ این آگهی در هزینه کولر رایگان است. بنده خداها حق دارند، خیلی از آژانس‌ها شیشه اتومبیل را پایین می‌آورند و بابت آن از مسافران پول می‌گیرند(حالا بماند که هوای تهران سرشار از سرب است و به قولی، مفتش هم گران است)، ولی این دوستان منصف کولر اتومبیل‌شان را روشن می‌کنند بدون آنکه یک ریال پول اضافی بگیرند. من مانده‌ام که این عزیزان باید به چه شکل دیگری، احترام به مشتری را اثبات کنند.
 • در پایان صفحه، بازهم تاکید بر اینکه ما مبلغ اضافی برای کولر اتومبیل نمی‌گیریم، حتی از شما مسافر عزیزی که می‌دانید هزینه روشن شدن کولر، چقدر گران است و اصلاْ چه معنی دارد که در درون خودروها کولر کار می‌گذارند، مگر همان حالت شیشه‌های پایین چه اشکالی دارد؟

انصافاً من که دیگر شرمنده این همه مشتری مداری و عزت نفس این موسسه نازنین شده‌ام. سودشان در همین کولر بود که آنهم مفت و مجانی در اختیار من و شما گذاشته اند و در یک کلام END مردانگی و معرفتند.

امیدوارم مالکان این موسسه از خطای نگارنده، بابت پوشاندن اسم آژانس‌شان درگذرند، چرا که تبلیغ برای آنان افتخاری بس سترگ، برای هر ذهن روشنیست.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: روز نوشت‌ها , لطافت طبع


تاريخ : ٢٢ مهر ۱۳۸٩ | ٧:٠٢ ‎ق.ظ | نویسنده : ایوب اسماعیلی | نظرات ()

از دیشب که خبر آزمایش موفقیت آمیز کپسول نجات(ققنوس) 33 معدنچی‌ شیلی را شنیدم، با شعف و اشتیاق وصف ناپذیری اخبار را دنبال می‌کردم.

معدنچیانی که اولین پیغام از زنده ماندنشان را از طریق مته‌ای که به عمق زمین فرستاده شده بود، به دست رییس جمهور کشورشان رساندند، تا وی اینچنین در رسانه‌ها دست نوشته آنان را با قلبی لبریز از شادی و امید، نمایان سازد.

قرار بود ساعت 3:30 به وقت ایران، اولین معدنچی از ارتفاع 700 متری زمین به سطح بیاید و نجات یابد. نجاتی که دوربینهای زنده خبرگزاری‌های سراسر دنیا، لحظه لحظه اخبار آن را مخابره می‌کردند.

نگاه‌های منتظر خانواده‌هایی که از 68 روز قبل در آنجا اقامت کرده بودند و لحظه لحظه امیدوار به نجات فرزندان، همسران و بستگانشان بودند، در نوع خود حس بی‌نظیری از محبت و عشق آدمیان را نشان می‌داد.

در تمام این 68 روز نگاه دنیا به معدن سن خوزه و معدنچیان گرفتار در آن بود، ‌تا اینکه تصویر نجات اولین معدنچی مخابره شد.

شکوه این نجات و فراز و نشیب‌هایی که برای این گروه از معدنچیان به وجود آمد، حاوی درسهای بزرگی بود که به احتمال زیاد در آینده کتابها و فیلمهای زیادی از این رویداد خلق خواهد شد.

حضور رییس جمهور شیلی(سباستین پنیرا) و همسرش در کنار خانواده معدنچیان و دلگرمی و امید بخشی آن دو نیز در تمامی لحظات این واقعه، نشان از ارزش والای جان آدمی در آن دیار دارد. همچنین یکی از معدنچیان نیز اهل کشور بولیوی است، که قرار است به محض بیرون آمدن توسط اوا مورالس(رییس جمهور بولیوی)،‌ که در این محل حضور دارد مورد استقبال قرار گیرد.

توصیه می‌کنم، اخبار این نجات معجزه آسا را در هیچ شرایطی از دست ندهید، چرا که اندک فرصتی است برای نظاره کردن عظمت وجودی انسانها و شیرینی نجات آنها.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: روز نوشت‌ها , مدیریت منابع انسانی


تاريخ : ٢۱ مهر ۱۳۸٩ | ٩:٥۱ ‎ق.ظ | نویسنده : ایوب اسماعیلی | نظرات ()

این روزها اینترانت(Intranet) یا همان شبکه‌های داخلی در سازمانها، رونق زیادی گرفته و به عنوان یکی از مهمترین کانالهای ارتباطی سازمان محسوب می شود.

درتعریف مختصری از این شبکه‌ها عنوان می‌شود که: اینترانت شبکه‌ای رایانه‌ای است که از زبان مشترک ارتباطی شبکه جهانی اینترنت، برای تبادل داده‌ها استفاده می‌کند و تمام خدمات اینترنت، از جمله پست الکترونیکی، انتقال فایل (FTP)، گروه‌های خبری و تله کنفرانس را، در شبکه‌ای اختصاصی برای استفاده‌کنندگان مشخص آن شبکه، ارائه می‌دهد در حالی که لزومآ به اینترنت متصل نیست.

تفاوت اساسی میان شبکه اینترانت و سایر شبکه‌ها در آن است که، این شبکه بر اساس پروتکل‌های اینترنت نظیر TCP/IP و HTTP شکل می‌گیرد.

این شبکه‌ها جدای از بحث کاهش چشمگیر مصارف منابعی همچون کاغذ در ارتباطات سازمانی، منافع دیگری را نیز عاید سازمانها می‌کند، که به بخشی از این مزایا به صورت مختصر اشاره خواهم داشت:

 • امکان ایجاد و تعریف جریان های کاری و اتوماسیون‌های اداری، بر روی آنها
 • امکان فراهم شدن اتاقهای گفت و گو
 • امکان ایجاد کنفرانسها و جلسات مجازی
 • ارتباطات وسیع و چند سویه الکترونیکی و بیان مطالب و یادداشتهای کارکنان، در این فضای مجازی
 • افزایش میزان مشارکت و حضور کارکنان، در فرآیندهای مختلف سازمان
 • فراهم شدن فضایی مجازی برای بیان غمها و شادی ها و سهیم شدن دیگران در آن
 • افزایش وفاداری سازمانی بواسطه ارتباطات وسیع و نزدیکتر افراد با لایه‌های مختلف سازمان
 • خلق و پرورش ایده‌ها و نظرات، در این فضا و امکان رشد و توسعه، از سوی سایرین
 • امکان فرهنگ سازی از این طریق
 • راهی برای بیان دیدگاه‌ها،‌ خط مشی، ماموریت، اهداف و برنامه‌های کلان سازمان از سوی مدیریت ارشد
 • دسترسی سریع و راحت کاربران به ضوابط، دستورالعملها و سایر مستندات سازمانی
 • سهولت در تعریف نیازها و خواسته‌های آموزشی افراد 
 • امکان گردش پیام‌ها و مکاتبات افراد
 • فراهم سازی امکان جستجو در این فضا و ایفای نقش حافظه سازمانی، در بسیاری از موارد
 • فراهم شدن فضایی برای ارتقاء سطح دانش و بروزآوری آن از سوی پرسنل
 • امکان درج مناسبتها و گرامیداشت ایام خاص همچون: موفقیتها، تولدها، اخبار عمومی مرتبط با کار و ...
 • امکان تزریق امید و انرژی مثبت در محیط کار
 • بررسی و تبادل نظر در خصوص تجارب سازمانی و تسهیم آن
 • و...

بدیهی است که توسعه و بهره‌مندی بهینه از این ابزار ارتباطی در سازمانها، می‌تواند زمینه‌ ساز موفقیت‌های بیشماری گردد، که شاید مهمترین بخش کارکردها و اثرات آن متوجه حوزه منابع انسانی و متولیان آن در سازمانها باشد.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: مدیریت منابع انسانی


تاريخ : ٢٠ مهر ۱۳۸٩ | ۳:٠۳ ‎ب.ظ | نویسنده : ایوب اسماعیلی | نظرات ()

Confidence اعتقاد:

اهالی روستایی تصمیم گرفتند که برای نزول باران دعا کنند.

روزی که تمام اهالی برای دعا در محل مقرر جمع شدند، فقط یک پسربچه با چتر آمده بود، این یعنی اعتقاد.

 

Trust اعتماد:

اعتماد را می توان به احساس یک کودک یکساله تشبیه کرد، وقتی که شما آنرا به بالا پرتاب می کنید، او میخندد. چراکه یقین دارد که شما او را خواهید گرفت، این یعنی اعتماد.

 

Hope امید:

هر شب ما به رختخواب می‌رویم، بدون اطمینان از اینکه روز بعد زنده از خواب بیدار شویم. ولی همیشه برای روز بعد خود برنامه داریم، این یعنی امید.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: روز نوشت‌ها


تاريخ : ۱۸ مهر ۱۳۸٩ | ۱:٥۳ ‎ب.ظ | نویسنده : ایوب اسماعیلی | نظرات ()

سالها قبل دوست عزیزی را در کنارم داشتم، که لحظات زندگیش به سختی، اما پر از معنا و حقیقت بود. دوستی که در جدال با مرگ،‌ زندگی را آنچنان زیبا یافته بود،‌ که برای جاودانه ساختن خود و زندگیش، از هیچ کوششی دریغ نمی‌کرد. مبارزه سخت او با مرگ در حالی بود که با قلم فوق‌العاده‌ اش نمایشنامه‌های زیادی نوشت و به کارگردانی آثار ماندگاری پرداخت، در آن سالها حضور او در صحنه تئاتر، درس و انگیزه مضاعفی به همقطارانش می‌داد، تا ارزش ثانیه ثانیه نفس کشیدن خود را بدانند و دریچه نگاهشان را به زندگی تعبیری دیگر گونه ببخشند.

اراده و پشتکارش در جاودانه زیستن، شمع راه بسیاری در آن سالها شد، از جمله خود من که شاید برای همیشه مدیون رهنمودهایش که نه تنها در کلام، بلکه در زیستن و تقابلش با مرگ فراگرفته‌ام، باشم.

بارها به او می‌گفتم، فریدون مشیری شعر اسیر را برای تو سروده است و امید داشتم، در جدال نابرابر سرنوشت او پیروز میدان شود.

جان می دهم به گوشه زندان سرنوشت
سر را به تازیانه او خم نمیکنم
افسوس بر دو روزه هستی نمی خورم
زاری براین سراچه ماتم نمی‌کنم

با تازیانه‌های گرانبار جانگداز
پندارد آنکه روح مرا رام کرده است
جان سختیم نگر که فریبم نداده است
این بندگی که زندگیش نام کرده است

بیمی به دل ز مرگ ندارم که زندگی
جز زهر غم نریخت شرابی به جام من
گر به من تنگنای ملال آور حیات
آسوده یک نفس زده باشم حرام من

تا دل به زندگی نسپارم به صد فریب
می‌پوشم از کرشمه هستی نگاه را
هر صبح و شام چهره نهان میکنم به اشک
تا ننگرم تبسم خورشید و ماه را

ای سرنوشت از تو کجا می‌توان گریخت
من راه آشیان خود از یاد برده ام
یک دم مرا به گوشه راحت رها مکن
با من تلاش کن که بدانم نمرده ام

ای سرنوشت مرد نبردت منم بیا
زخمی دگر بزن که نیفتاده‌ام هنوز
شادم از این شکنجه خدا را مکن دریغ
روح مرا در آتش بیداد خود بسوز

ای سرنوشت هستی من در نبرد تست
بر من ببخش زندگی جاودانه را
منشین که دست مرگ زبندم رها کند
محکم بزن به شانه من تازیانه را

در آن دوران، که همواره روحیه و اراده‌اش را در این نبرد ناگوار می ستودم و تک تک جمله‌ هایش الهام بخش مسیر زندگیم می‌شد، به یکباره تلخی فراق او را چشیدم. دوستی که نه فقط برای من بلکه برای تمامی آنانی که در آن دوران می‌شناختنش، اسطوره جاودانگی و مظهر زندگی بود. آن عزیز سفر کرده آقای "مولود مجیدی" بود که امیدوارم روح بزرگش همواره قرین شادی و حیات جاودانه گردد.

اما پس از آن سالیان دور، آنچه به من جرأت داد تا در دلنوشته‌ای ساده از وی، که براستی هیچگاه از خاطرم دور نشده است، یاد کنم عظمت زندگی فرد دیگری است، که در یک برنامه تلویزیونی به نظاره‌اش نشستم.

آقای "فرزین دارابی فر" نوازنده تار، خواننده، آهنگساز و رهبر گروه موسیقی که در آلمان زندگی می‌کند. نگاهش سراسر شوق و مهربانی است. از شش سالگی با بیماری‌های مختلفی همچون قند، سرع و در این سالها، از دست دادن دو کلیه‌اش دست به گریبان بوده است. بزرگمردی که به دلیل بودن یک شب در میان، کنار دستگاه دیالیز، اکثر زمانهای کار و فکر بر روی آثارش، بر روی تخت بیمارستان سپری می‌شود. کسی که ارزش واقعی زمان، دوستی،‌ محبت و جاودانگی را درک می‌کند و با اعجاز موسیقی پیام‌های ماندگاری را برای مخاطبانش، در گوشه گوشه دنیا به همراه دارد. کسی که در کنار استاد بزرگ موسیقی ایران،‌ محمدرضا شجریان نوازندگی کرده است.

ریتم زندگیش علیرغم کندی جریان مکش و تزریق خون به رگهایش، به کمک دستگاه دیالیز، بسیار تند و فرح بخش است. مدام در حرکت است تا از لحظات پیش رویش، برای مردمی که دوستشان دارد نهایت استفاده را ببرد.

زندگی در لحظه‌های وجودش جاریست و برای مفهوم حقیقی انسان، نمونه ای سرآمد است. دوست دارم بیشتر از او بدانم و ببینم، برایش جاودانه بودن، شادی و عشق را از صمیم قلب آرزو دارم.

هرگز از مرگ نهراسیده‌ام
اگر چه دستانش از ابتـذال، شکننده‌تر بود.
هراس من باری همه از مردن در سرزمینی است؛
که مزد گورکن،
از آزادی آدمی
افزون تر باشد.
جستن
یافتن
و آنگاه
به اختیار برگزیدن
و از خویشتن خویش
باروئی پی افکندن
اگر مرگ را از این همه ارزشی بیش‌تر باشد،
حاشا حاشا که هرگز از مرگ هراسیده باشم.

"احمد شاملو"


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: از دیگران , روز نوشت‌ها


تاريخ : ۱٧ مهر ۱۳۸٩ | ٩:٠۸ ‎ق.ظ | نویسنده : ایوب اسماعیلی | نظرات ()

در خبرها خواندم دولت انگلیس در تلاش برای تشویق شرکتهای خصوصی برای ساختن کارخانه در زندانهای این کشور است.

بر اساس گزارشی که در سایت تابناک منتشر شده است، کریسپین بلونت، وزیر زندانهای بریتانیا گفته بود، وی خواستار این است تا دهها هزار زندانی زندانهای این کشور کار مفید انجام دهند تا هزینه‌های ارتکاب جرم پایین بیاید.

بخشی از دستمزد ناشی از کار آنها به قربانی و خانواده خودشان داده شده و بخشی هزینه نگهداری آنها خواهد شد.

وی بیان کرده که این کار باید به گونه‌ای انجام شود تا مانع ایجاد این احساس شود، که کارهای مشروع سایرین از آنها دزدیده شده است.

دولت بریتانیا خود را متعهد به کاهش جمعیت کیفری زندانهای این کشور از طریق کاهش مدت زمان مجازاتها و بهبود اصلاح مجرمان از طریق ایجاد مراکز بهتر می داند.

وزارت دادگستری بریتانیا قصد دارد تا قانون از یاد رفته سال 1996 در مورد درآمدهای زندان را اجرایی کند و به این ترتیب به زندانیان اجازه دهد تا درآمد زندانیان بیشتر از 8 پوند در هفته شود. درآمد زندانیان نیز تا به حال از مالیات معاف بوده است.
بلونت همچنین اشاره کرده بود که طرح دیگری که در دست بررسی است، این است که بخشی از دستمزد اضافی آنها در جایی ذخیره شود و در صورتیکه دو سال بعد از ترک زندان هیچ مشکلی توسط آنها ایجاد نشود امکان دسترسی به این پول را داشته باشند.

به گفته وی در حالی که هزاران زندانی بریتانیایی مشغول به کارهایی از چاپ گرفته تا ساختن مبلمان بوده اند، اما باز هم تعداد زیادی از زندانیان بیکار هستند و همچنین عادت دادن زندانیان به کار اگر بخواهند در دنیای خارج کار کنند امری ضروری و حیاتی است.

وزیر زندانهای بریتانیا اعلام کرده که قصد دارد کشورش را به نخستین کشور جهان در امر آوردن تجارتخانه ها به زندان تبدیل کند و از مزیتهای کار موثر رایگان برخوردار شود: بسیاری کشورهای دیگر در تلاش بوده اند تا تجارت را در مشارکت با زندانها و نیروی کار آنها انجام دهند اما رسیدن به بازده اقتصادی در این زمینه بسیار سخت خواهد بود.

وی معتقد است که در مرحله کنونی بسیار مهم است که طرحهای دولت به عنوان دزدیدن شغلهای مشروع مردم قلمداد نشود و بیان کرده که زندانیان برای تولید محصولاتی به کار گرفته می شوند که هم اکنون به اتحادیه اروپا وارد می شوند.

گفتنی است، استفاده از نیروی کار در زندان‌ها که بتواند کمک خرجی برای خانواده خود در بیرون از زندان باشند، امر مهمی است که در همه کشورها به ویژه ایران در حال انجام است و هم اکنون بسیاری از کارگاه‌های نجاری، خیاطی و ... در داخل زندان ها وجود داشته و زندانیان در آن مشغول به کار هستند که این مسئله موجب می شود نه تنها این اوقات زندانیان در زندان تلف نشده و هرز نرود، بلکه این افراد پس از آزادی از زندان نیز یک حرفه و تخصصی را آموخته و آماده به کار می باشند.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: روز نوشت‌ها , مدیریت منابع انسانی


تاريخ : ۱٥ مهر ۱۳۸٩ | ۸:٢٤ ‎ق.ظ | نویسنده : ایوب اسماعیلی | نظرات ()

امروز برای انجام کاری از سازمان خارج شده بودم، هنگامی که برگشتم، یکی از همکاران با شیرینی و پاکتی در دست وارد اتاقم شد. سالروز تولد سهراب سپهری (15 مهرماه) را تبریک گفت و از من خواست پاکت را باز کنم.

محتوی پاکت، شعری از سهراب سپهری بود:

ساده باشیم

ساده باشیم

چه در باجه یک بانک، چه در زیر درخت

کار ما نیست شناسایی راز گل سرخ

کار ما شاید این است

که در افسون گل سرخ

شناور باشیم

متعجب از این حرکت زیبا و خلاقانه، دیدم که این دوست گرامی برای تمامی همکاران سازمان، شیرینی و ابیاتی متفاوت از اشعار سهراب را، به همین منوال تقدیم کرده است.

این حرکت ارزشمند، علاوه بر شیرینی کام دوستان و ماندگار کردن این زادروز در ذهنشان، خواندن چند بیت از این شاعر گرانقدر را برایشان به همراه داشت، که شاید زیباترین دینی بود که یکی از دوستداران این شاعر می‌توانست در حقش ادا کند.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: روز نوشت‌ها , از دیگران , مدیریت منابع انسانی


تاريخ : ۱٤ مهر ۱۳۸٩ | ٥:۱٥ ‎ب.ظ | نویسنده : ایوب اسماعیلی | نظرات ()

به دلیل علاقه‌ای که به مبحث غذاها و محصولات رژیمی داشتم، راهی اولین نمایشگاه و جشنواره شیرینی، بستنی و محصولات رژیمی در سالن حجاب شدم. جایی که در خبرها آمده بود قرار است 80 شرکت داخلی و 20 شرکت خارجی از کشورهای اروپایی و کشور چین، در این نمایشگاه حضور داشته باشند.

جناب دبیر جشنواره نیز چند روز قبل وعده داده بود، که "در این نمایشگاه اتاق‌های ویژه‌ای برای عقد قراردادها بین شرکت‌های داخلی و خارجی در نظر گرفته شده است، همچنین این نمایشگاه می تواند یک طرح پایلوت برای سایر نمایشگاه هایی باشد که برای اولین بار در ایران برگزار می‌شود."

این آقای مرادی عزیز گفته بود، "در کنار این نمایشگاه کارگاه‌های آموزشی، هنری و سرگرمی، سمینارهای علمی در زمینه سلامت و رژیم درمانی نیز برگزار می‌شود."

خوب همه اطلاعات و اظهار نظرهای فوق کافی بود تا نگارنده، ادله کافی برای بازدیدی توأم با یادگیری و لذت بردن از دنیای محصولات خوردنی و نوشیدنی، آنهم از نوع رژیمی داشته باشد.

در بدو ورود، غرفه‌ای که چیپس با سس فراوان به مشتریان می‌فروخت در کنار غرفه‌ شیرینی‌های محلی روغنی و سرشار از شکر، تضاد عجیبی با مبحث رژیم و غذاهای مرتبط با آن داشت.

درون سالن خبر از جمعیت زیادی می‌داد که امکان حرکت در راهروها را بسیار کند می‌کرد. تهویه‌ای ناقص و فضایی گرم و ناخوشایند، در کنار صف‌های عریض و طویل مردم، برای دریافت یک قاشق کوچک قاووت، یک ته لیوان شربت آبلیمو، اندکی نسکافه و ... بسیار جلب توجه می‌کرد و نوع استقبال برای دریافت این اندک خوردنی‌ها، در نوع خود بی سابقه بود.

اما همه این موارد تنها به 6 یا 7 غرفه ختم می‌شد. چرا که بقیه غرفه‌ها عبارت بودند از: صنایع دستی، شال و روسری، قاب عکس و پوستر، آژانس جهانگردی و تعداد زیادی غرفه خالی، که هیچ ارتباطی با موضوع نمایشگاه نداشتند. غرفه‌های خارجی هم که اصلاً در کار نبود.

تنها دو غرفه فروش بستنی (البته به دلیل فشار جمعیت، امکان سئوال در مورد رژیمی بودن آنها مهیا نشد)، غرفه ای برای سوهان و شکر رژیمی!!!، و سوغات اصفهان(گز) و ارومیه(نقل‌های بیدمشک،‌ مربای انگور و ...) مرتبط با موضوع نمایشگاه مشغول فعالیت بودند.

بهرطریق آنچه در مورد این نمایشگاه در خاطرم ماند، شلوغی، بی‌برنامگی، اشتیاق وصف ناشدنی عده‌ای برای اندک خوردنی‌های رایگان، گرما و کمبود اکسیژن، شکاف وسیع اجرا از اهداف اعلام شده و خستگی و بی‌میلی برای حضور در نمایشگاه‌هایی از این دست است.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: روز نوشت‌ها , مدیریت منابع انسانی


تاريخ : ۱۱ مهر ۱۳۸٩ | ۱۱:۱٦ ‎ق.ظ | نویسنده : ایوب اسماعیلی | نظرات ()

پنجشنبه روزنامه شرق را ورق می‌زدم که چشمم به خبری تأسف برانگیز خورد، گویا یکی از شرکتهای تولید کننده مواد آرایشی و بهداشتی، محموله عظیمی از محصولات خود را برای کمک به سیل زدگان پاکستان ارسال می‌کنند، که در همان بدو ورود و انجام بازرسی، مشخص می‌شود که این محصولات تماماً تاریخ گذشته بوده و مدت زیادی هم از زمان انقضاء آنها سپری شده است.

با خودم فکر می‌کردم، که این چه نوع کمک کردنی است؟ آیا صرف جنبه‌های تبلیغی و ژست‌های رسانه ای ملاک همنوع دوستی سازمانها است؟ آیا سازمانها هم همچون آدمیان، نباید هر از گاهی تلنگری بر وجدان‌های خفته خود بزنند؟

اگر نگاهی به کمپانی‌های بزرگ دنیا بیندازیم، هر ساله بودجه های هنگفتی را برای مصارف رفاه عمومی، مبارزه با آسیب‌ها و مشکلات جوامع و کمک به همنوعان در بلایا و مخاطرات پیش آمده اختصاص می‌دهند. اگر کمک ها و تلاش های آنان نیز به همین منوال بود، تکلیف مصرف کننده های این تلاشها چه می‌شد؟

آیا تنها کسب امتیاز در نتایج جامعه معیارهای EFQM و انجام مصاحبه‌های رسانه ای، برای مقبولیت بیشتر در بازار، هدف از انجام این گونه حرکتهاست؟

براستی اهداف این کمکهای ضد انسانی، که در شرایط فعلی پاکستان می‌تواند آسیب‌های بیشتری را در صورت استفاده سیل زدگان از این محصولات، به همراه داشته باشد، بر چه پایه و اساسی شکل گرفته است؟

اگر انبارهای این شرکت باید از محصولات تاریخ گذشته و فاسد شده اش خالی می‌شد، می توانست آن محصولات را به طریق دیگری امحاء کند، نه اینکه جان هزاران مصیبت زده بی گناه پاکستانی را به خطر اندازد.

اگر این خبر انتشار وسیعی می‌یافت و نام آن شرکت فاش می‌شد(صد البته کاش اینگونه بود)، سایر جوامع در خصوص انسان دوستی، مهربانی و سایر خصایصی که ما را در جهان شهره کرده، چه تصوری پیدا می‌کردند؟

کاش دوستان مسئول در آن شرکت، نگاهی مجدد به تصاویر و اخبار این سیل وحشتناک، که جانهای بیشماری را گرفته و مردمان زیادی را آواره کرده است، می‌انداختند، شاید که نگاه‌های کودکان معصوم آن دیار وجدان خفته آنان را دیگرباره بیدار کند.

قصه نیستم که بگویی

نغمه نیستم که بخوانی

صدا نیستم که بشنوی

یا چیزی چنان که ببینی

یا چیزی چنان که بدانی...

من درد مشترکم

مرا فریاد کن


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: روز نوشت‌ها , سایر حوزه‌های مدیریت


تاريخ : ۱٠ مهر ۱۳۸٩ | ۱٢:٠۱ ‎ب.ظ | نویسنده : ایوب اسماعیلی | نظرات ()

شرکت راهبران دانش مدیریت رادمان، اولین نمایشگاه تخصصی خدمات مدیریت منابع انسانی را با مشارکت سازمان های برتر در حوزه منابع انسانی و انجمن های تخصصی و با هدف معرفی آخرین دستاوردهای این حوزه به جامعه مدیران، طراحی و در تاریخ 27 و 28 مهر ماه 1389 در سالن همایشهای برج میلاد تهران برگزار خواهد کرد.

آنچه در این نمایشگاه ارایه می شود:

o        معرفی دانش، ابزار و فن آوریهای نوین حوزه مدیریت منابع انسانی و رفتار سازمانی

o        ارایه جزئیات تکمیلی و اطلاعات کاربردی خدمات و ابزارها در کارگاه های جانبی نمایشگاه

o        تبادل تجربیات بکارگیری موفق مدل ها و ابزارهای نوین مدیریت

o        امکان حضور بیش از 50 موسسه فعال داخلی و خارجی در حوزه مدیریت منابع انسانی

گروه های شرکت کننده:

§         موسسات ارایه کننده خدمات ارزیابی، آموزش و توسعه نیروی انسانی (گروه ها و انجمن های تخصصی، تامین کنندگان منابع انسانی، کانون های ارزیابی، دانشگاه ها و موسسات آموزشی و ...)

§         خدمات مشاوره و تحقیق (مدیریت عملکرد، حقوق و دستمزد، برنامه ریزی نیروی انسانی، بهره وری و ...)  

§         خدمات نشر در حوزه منابع انسانی (کتاب، مجله، روزنامه، بانکهای اطلاعات تجاری و صنعتی و ...)

§         خدمات فناوری اطلاعات در حوزه منابع انسانی (نرم افزار، سخت افزار، شبکه و اینترنت (خدمات تحت وب) و ...)

در این نمایشگاه تخصصی، مباحث حوزة مدیریت منابع انسانی، شامل:

*       برنامه ریزی منابع انسانی

*       تدوین شرح شغل و مدلهای شایستگی

*       مدیریت جذب و استخدام

*       مدیریت و ارزیابی عملکرد

*       سیستم های جبران خدمت

*       مدیریت توسعه و آموزش

*       مدیریت کارراهه شغلی و جانشین پروری

*       مدیریت استعدادها

و مباحث حوزة مدیریت رفتار سازمانی، شامل:

ü       رهبری کار تیمی

ü       مدیریت انگیزش

ü       فرهنگ سازمانی

ü       مدیریت تعارض و تنوع

ü       مدیریت ارتباطات

ü       تصمیم گیری و حل مسأله

ü       مدیریت سازمان های یادگیرنده

ü       ساخت محیط های کاری برای دانشگران

به صورت جامع و کاربردی، با تکیه بر معرفی خدمات روز کسب و کارهای فعال در این زمینه و انتقال تجربیات سازمانهای استفاده کننده از این خدمات، مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به وب سایت گروه رادمان مراجعه نمایید.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: مدیریت منابع انسانی


تاريخ : ٩ مهر ۱۳۸٩ | ٩:۱٢ ‎ق.ظ | نویسنده : ایوب اسماعیلی | نظرات ()
حضور و تأثیر برخی برندها آنقدر آشکار است که در فروشگاه‌ها هنوز پس از سال‌ها مشتریان هر دستمال کاغذی را "کلینکس" ‌می‌خوانند، برای خرید پودر لباسشویی تقاضای "تاید" ‌می‌کنند، برای خرید مایع ظرفشویی "ریکا" ‌می‌خواهند، هر مایع سفیدکننده را "وایتکس" ‌می‌نامند، به هر کیک چندلایه‌ای "تی‌تاپ" ‌می‌گویند و "پفک" طلب ‌می‌کنند حتی اگر از کارخانه "چی‌توز" باشد!
 
 
به گزارش پول‌نیوز، اولین مدل پاپ‌کورن که وارد ایران شد، مربوط به یک شرکت انگلیسی بود به اسم چسترفیلد (Chesterfield) و حالا این محصول در ایران "پف‌ فیل" نامیده می‌شود که شکل مؤدبانه‌ای از تلفظ عامیانه واژه چسترفیلد است!
 

 
از دیگر کاربردهای خطابی رایج برندها می‌توان از "ماتیک" برای رژ لب، "سامسونت" برای کیف اداری، "اسمارتیز" برای دراژه شکلاتی،‌ "اسکاچ" برای بافته ظرفشویی، "پمپرز" برای پوشک کامل بچه و "کلمن" برای ظروف دردار یا شیردار آب نام برد.
 
 
 
 
 
به این فهرست می‌توان این عناوین را هم افزود: "لیپتون" برای چای کیسه‌ای، "پیف‌پاف" برای اسپری حشره‌کش، "ساندیس" برای آب‌میوه‌های صنعتی، "پاستیل" برای شیرینی ژلاتینی، "پاریزین" برای جوراب نخی زنانه، "دایجستیو" یا "ساقه طلایی" برای بیسکویت سبوس‌دار، "آلاسکا" برای بستنی چوبی یخی، "یخمک" برای بستنی یخی، "کیم" برای بستنی چوبی شیری با روکش شکلاتی، "اتود" برای مداد نوکی، "نسکافه" برای قهوه فوری، "لی" یا "لی‌وایز" برای شلوار جین و "گالینا بلانکا" برای عصاره گوشت.

 

 
 
 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: روز نوشت‌ها , مدیریت منابع انسانی


تاريخ : ۸ مهر ۱۳۸٩ | ٩:۳٥ ‎ق.ظ | نویسنده : ایوب اسماعیلی | نظرات ()

سایت معتبر blr.com که در زمینه مشاوره و ارائه اطلاعات مدیریتی در حوزه‌های کارکنان، ایمنی و محیط زیست دست به انتشار مطالب متنوعی می‌زند، برای سال 2010 گزارش جالبی را تحت عنوان Top 10 Best Practices in HR Management  منتشر و نسخه رایگان آن را در سایت خود قرار داده است.

از مهمترین مطالب عنوان شده در این گزارش، چالشهایی بوده است که مدیران منابع انسانی در رابطه با سلامت کارکنان، مواجهه با آنفلوانزای H1N1، گسترش مرخصی‌های با حقوق در راستای حمایتهای خانواده کارکنان، مدیریت سبز برای نجات زمین، شبکه‌های اجتماعی، شاخصهای منابع انسانی و حریم خصوصی، با آن دست به گریبان بوده‌اند.

برای دریافت متن کامل این گزارش ۴٨ صفحه‌ای، که به بیان مفصل موارد فوق پرداخته است، می‌توانید به آدرس زیر مراجعه و پس از تکمیل اطلاعات اولیه، لینک دانلود فایل گزارش را از طریق ایمیل خود دریافت نمایید:

صفحه درخواست گزارش


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: مدیریت منابع انسانی , روز نوشت‌ها


تاريخ : ٦ مهر ۱۳۸٩ | ٤:٢٤ ‎ب.ظ | نویسنده : ایوب اسماعیلی | نظرات ()

همیشه در کلاسهای درس، بکارگرفتن اشعار و ضرب المثل‌هایی که مرتبط با موضوع باشد، جذابیت زیادی به مباحث می‌بخشد.

به اعتقاد من دو بیت Bold شده‌ی این شعر زیبای سعدی، با زبانی بسیار ساده تبیین کننده مباحث نگرش سیستماتیک است.

ما گدایان خیل سلطانیم
شهربند هوای جانانیم
بنده را نام خویشتن نبود
هر چه ما را لقب دهند آنیم
گر برانند و گر ببخشایند
ره به جای دگر نمی‌دانیم
چون دلارام می‌زند شمشیر
سر ببازیم و رخ نگردانیم
دوستان در هوای صحبت یار
زر فشانند و ما سر افشانیم
مر خداوند عقل و دانش را
عیب ما گو مکن که نادانیم
تنگ چشمان نظر به میوه کنند
ما تماشاکنان بُستانیم
تو به سیمای شخص می‌نگری
ما در آثار صُنع حیرانیم
هر چه گفتیم جز حکایت دوست
در همه عمر از آن پشیمانیم
سعدیا بی وجود صحبت یار
همه عالم به هیچ نستانیم
ترک جان عزیز بتوان گفت
ترک یار عزیز نتوانیم


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: روز نوشت‌ها , از دیگران , مدیریت منابع انسانی


تاريخ : ٦ مهر ۱۳۸٩ | ۳:۱٢ ‎ب.ظ | نویسنده : ایوب اسماعیلی | نظرات ()

یکی از دوستان آتش نشان تعریف می‌کرد:

ساعت 2 نیمه شب با مرکز ما تماس گرفتند و یک مورد گیر کردن دست داخل دستگاه تراش را گزارش کردند.

با عجله و نگرانی از حادثه‌ای دلخراش، به همراه گروه نجات عازم شدیم و با تصور اینکه عضو قطع شده آنهم به شکل فجیعی را نظاره خواهیم کرد،‌ در تلاش بودیم تا به لحاظ روانی به آمادگی لازم برسیم. با هر اضطرابی که بود بالاخره به محل رسیدیم. در آن ساعت از شب انتظار مواجه با کارگاهی را داشتیم که احتملاً کارگر شیفت شب، در آن مشغول به کار است،‌ اما در کمال تعجب دیدیم که مکان مسکونی است.

با سئوالات فراوان در ذهن و آمادگی کامل برای مواجهه با شرایطی سخت، وارد آپارتمان شدیم. و در کمال تعجب دیدیم که:

دختر خانمی 14- 15 ساله،‌ ناخنش در مداد تراش گیر کرده و مادر مهربانش که در سنوات گذشته شاهد رشد و بالندگی ناخن دختر مامانیش، شده از بیم شکستن ناخن، با 125 تماس گرفته است و اعلام کرده بود "دست فردی در دستگاه تراش گیر افتاده است."

اما در کنار این واقعیت فکاهی، همان دوست خبر از آمار عجیب 12000 الی 13000 تماس با 125 در تهران داد، که تنها 260 مورد تماس در خصوص حادثه یا حریق واقعی است و بقیه مزاحمت‌های عمدی یا سهوی شهروندان است.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: روز نوشت‌ها , مدیریت منابع انسانی , لطافت طبع


تاريخ : ٥ مهر ۱۳۸٩ | ۱٢:۳٦ ‎ب.ظ | نویسنده : ایوب اسماعیلی | نظرات ()

به یاد دارید در زمان کودکی چند بار از شما پرسیده شده "دوست دارید چکاره شوید؟" و به یاد دارید چند بار شغل مورد علاقه خود را تغییر داده اید؟ پزشک، خلبان و مهندس شغلهای محبوب زمان کودکی هستند اما دیگر دوران انتخاب این نوع مشاغل کلیشه ای به پایان رسیده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، کودکان نسلهای جدید باید مشاغلی متناسب با آینده ای که پدران و مادرانشان در حال ساخت آن هستند، انتخاب کنند، شغلی متناسب با پیشرفتهای فضایی، پزشکی، رایانه ای و مهندسی. برای مثال "طراحی اندامهای بدن" یکی از مشاغلی است که در آینده ای نه چندان دور و با پیشرفت رو به رشد و لحظه به لحظه دانش سلولهای بنیادین به زودی به مشاغل پر طرفدار تبدیل خواهد شد.

شاید بخواهید نگاهی به لیست مشاغلی که در آینده از بازار کاری داغی برخوردار خواهند بود، بیاندازید:


* عنوان: خلبان فضایی

شغل: خلبانی و راندن شاتلهای فضایی به میان فضا

زمان احتمالی استخدام: سال 2020

گرایش: شرکت Virgin Galactic در نظر دارد اولین پرواز توریستی فرامداری خود را تا سال 2012 و با بلیطهای 200 هزار دلاری آغاز کند. با وجود رقابتی که میان شرکتهای مختلف وجود دارد، این قیمت به زودی کاهش پیدا خواهد کرد به اندازه ای که امکان پرواز روزانه شاتلها با هدف توریسم، معدن یابی و تحقیقات علمی به فضای خارج به سوی ماه و اخترواره ها به وجود خواهد آمد. در این شرایط خلبانهای تجاری فضایی به شدت محبوب و مشهور خواهند شد.

تحصیلات: مدرسه هوانوردی یا نیروی هوایی. همچنین به لابراتوار زیر آبی شبیه ساز فضا در ناسا نیز سری بزنید.


* عنوان: مهندس مهاجرت حیوانات

شغل: ایجاد زیستگاه های جدید برای جانداران

زمان احتمالی استخدام: سال 2030

گرایش: در حال حاضر بسیاری از زیستگاه ها با سرعتی بیشتر از مدت زمان مورد نیاز برای تکامل یک گونه زیستی در حال تخریبند. اما انتقال دادن جانداران به زیستگاه های جدید می تواند آنها را نجات دهد. پس از تصمیم گیری برای نوع زیستگاه هر یک از گونه ها، برای انتقال جانداران به یک طرح مهاجرتی برنامه ریزی شده نیاز است، نه اینکه یک جفت از هر جانداری را در گوشه ای از جهان رها کرد تا زندگی کنند.

برای مثال فعالان زیست محیطی که به تازگی زیستگاه جدیدی برای پروانه ها یافته و آنها را انتقال داده اند از تصاویر هوایی و بررسی نقشه های محلی به منظور انتخاب منطقه ای بر اساس استاندارد زندگی این حشرات حساس استفاده کرده اند.

تحصیلات: ورود به گروه هایی مانند "سازمان دهندگان مهاجرت جانداران".


* عنوان: التیام دهنده جنین

شغل: درمان اختلالات جسمی قبل از تولد

سال احتمالی استخدام: 2020

گرایش: روزگاری بود که در آن جراحی جنین کاملا غیر قابل تصور بود. اکنون پزشکان می توانند اختلالات ستون فقرات را در جنین ها با جراحی ترمیم کنند و از سویی دیگر دانشمندان مشغول آزمایش بر روی شیوه های درمانی سلول های بنیادین و ژنتیکی در موشهای باردار هستند. به زودی راه اندازی بانکهای دی ان ای مربوط به بیماری های کودکان می تواند به درمان بیماری هایی مانند سرطان، اوتیسم و دیابت در رحم مادر کمک کند.

تحصیلات: حضور در مراکز رو به رشد درمانهای جنینی مانند بیمارستان کودکان در فیلادلفیا یا بوستون.


* عنوان: پیشگوی همه کاره

شغل: تحلیل داده ها برای پیش بینی آینده

زمان استخدام: 2015

گرایش: شورای کار آمریکا تخمین زده است که تا سال 2018 تعداد دانشجویان شاغل 20 درصد افزایش پیدا خواهد کرد. با در نظر گرفتن رشد اطلاعاتی، افزایش بارگذاری اطلاعات اینترنتی و گسترش بیلبوردهای تبلیغاتی با توانایی تشخیص چهره، نیاز به افرادی که بتوانند شیوه انتقال اطلاعات مختلف را برای تاثیرگذاری بیشتر انتخاب کنند به وجود خواهد آمد. تجارتهای مختلف به چنین تحلیلهای اطلاعاتی نیازمند خواهند شد. داده های خام به مواد اولیه ضروری و تحلیلگر این داده ها به سهامداران اطلاعاتی تبدیل خواهند شد که حقوق انحصاری تجارتهای مختلف را در ازای سهام داده ها مبادله خواهند کرد.

تحصیلات: علوم رایانه ای یا آمار و سپس حضور در رشته های تخصصی پیش بینی در دانشگاهی مانند دانشگاه دی پائول.


* عنوان: طراح اندامهای بدن

شغل: ساخت اندامهای بدن

سال استخدام: 2020

گرایش: در آمریکا هر 90 دقیقه یک نفر در انتظار دریافت اندام پیوندی جان خود را از دست می دهد. با توجه به دو برابر شدن جمعیت چنین کشوری تا سال 2050، باید انتظار مشکلات بیشتری را در زمینه کمبود اندامهای داخلی بدن داشت. تا سال آینده شرکتی مانند شرکت tengion اندامهای ساده ای مانند مثانه را به صورت تجاری ارائه خواهد کرد. اما هنوز مشکلاتی بر سر راه ساخت اندامهای پیچیده تری مانند کلیه و قلب از سلولهای بدن خود بیمار وجود دارد.

تحصیلات: حضور در رشته مهندسی بیولوژیکی به منظور رشد و ساخت اندامها و نسوج طبیعی بدن در آزمایشگاه ها.


* عنوان: متخصص تعامل انسانها و روباتها

شغل: کمک به انسانها و روباتها تا با یکدیگر کنار بیایند

سال استخدام: 2030

گرایش: روباتهای پرستار زمانی که نتوانند نیشخند بیمار خود را درک کنند قادر به کمک کردن به او نخواهند بود. نیاز به روباتهای کارگر هوشمند به منظور اطمینان از عملکرد بی نقص آنها در جهان انسانها، به شدت احساس می شود و پس از خلق چنین روباتهایی باید به آنها و به انسانها کمک کرد تا با یکدیگر کنار بیایند. از آنجایی که تولید گسترده چنین روباتهایی می تواند منجر به محدود شدن روابط انسانها با یکدیگر شود، به افراد متخصصی نیاز پیدا خواهد شد تا بتوانند توانایی های اجتماعی و روباتیک انسانها را بهبود بخشیده و ترمیم کنند.

تحصیلات: تحصیل در رشته هوش مصنوعی در دانشگاهی مانند MIT، کارنگی ملون یا استنفورد.


عنوان: نگهبان جهان

شغل: دیدن همه چیز با کمک ماهواره ها

زمان استخدام: 2030

گرایش: در حال حاضر ماهواره های چند طیفی می توانند شهرهای باستانی و مدفون شده را کشف کنند و یا تاثیر حرارت، جمعیت و یا پوشش های زمینی را بر گسترش بیماری ها ردیابی کنند. با بهبود یافتن تصویر برداری ماهواره ای، فضانوردان بیشتری قادر خواهند بود با ابزاری قدرتمند و دقیق مشابه گوگل ارث به زمین نگاه کنند.

تحصیلات: باستان شناسی یا فیزیک زمین شناسی و تصویربرداری زمینی در دانشگاه ویسکونزین


* عنوان: معمار کیهانی

شغل: ساخت پایگاه های فضایی

سال استخدام: 2025

گرایش: اوباما گفته است فضانوردان تا سال 2025 به یک اخترواره خواهند رسید. بر این اساس به زودی امکان استخراج فلزهای ارزشمند از دل مریخ و ساخت توقف گاه هایی در این سیاره به وجود خواهد آمد؛ پروژه هایی که نیازمند ساختمانها و ابزار نقلیه با توانایی فعالیت در حرارت زیر صفر و تابشهای شدید کیهانی خواهند بود. یافتن روشهایی برای زنده نگه داشتن انسانها در چنین شرایطی می تواند به زمینیان نیز کمک کند.

تحصیلات: کسب درجه دکتری در رشته معماری فضایی که در حال حاضر تنها در دانشگاه هوستون تدریس می شود.


* عنوان: متخصص و کارگر گداخت هسته‌ای

شغل: راه اندازی رآکتورهای گداخت هسته ای

سال استخدام: 2025

گرایش: زمانی که در سال 2019 پروژه ITER در فرانسه راه اندازی شود، اولین رآکتور حرارتی با امکان ذوب کردن هسته اتمها برای ایجاد انرژی محض خواهد بود. در صورت عملی شدن این پروژه در حدود پنج نیروگاه اینچنینی قادر خواهند بود انرژی مورد نیاز شهر نیویورک را در پر مصرف ترین ساعات تامین کنند و به این شکل مشاغل در زمینه گداخت هسته ای افزایش یافته و مشاغلی مانند فیزیکدان تشخیصی گسترش خواهند یافت.

تحصیلات: دوره تابستانی Burning Plasma ITER در آمریکا را بررسی کنید.

* عنوان: هکر افکار

شغل: خواندن افکار دیگران

سال استخدام: 2030

گرایش: سال گذشته برای اولین بار درخواست معرفی اسکن دروغ سنج MRI به عنوان شاهد یک پروند ارائه شد. با وجود رد شدن این درخواست به دلیل پشتیبانی ضعیف علمی، تکنیکهای ذهن خوانی رو به رشد گذاشته اند. دانشمندان در دانشگاه برکلی اکنون به راحتی می توانند با اسکن کردن ذهن، آنچه فرد می بیند را بازسازی کنند و در ادامه خاطرات، رویاها و افکار قابل بازسازی خواهند بود. سطوح تعاملی مغز و رایانه نیز در دست تکمیل قرار دارند و در این شرایط زمینه های تحقیقاتی از قبیل روان درمانی نیازمند متخصصانی خواهد بود که قادرند ذهن را بخوانند.

تحصیلات: عصب شناسی و علوم رایانه ای در کنار هم.

منبع: خبرگزاری مهر


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: مدیریت منابع انسانی , روز نوشت‌ها


تاريخ : ٤ مهر ۱۳۸٩ | ۱:٠٥ ‎ب.ظ | نویسنده : ایوب اسماعیلی | نظرات ()

مطلبی خواندنی در مورد صنعت توریسم در ایران و یکی از دلایل کاهش گردشگران خارجی در این سالها

به گزارش خبرنگار مهر، در سالهایی که گذشت میزگردهای بسیاری در زمینه چگونگی توسعه این صنعت و بالا بردن میزان ورود گردشگر به کشورمان از سوی بخش خصوصی و متولیان دولتی برگزار شد و کارشناسان مختلف طرحهای بسیاری را برای تحقق برنامه توصیه شده از سوی مقام معظم رهبری در زمینه پیشبرد صنعت گردشگری ارائه دادند اما یا طرحها به طور کلی تدوین و اجرایی نشد و یا اینکه متولیان گردشگری در بخشهای خصوصی و دولتی برداشتهای متفاوتی را از طرحهای یاد شده در ذهن خود گنجاندند و خلاصه اینکه نتیجه به اینجا ختم شد که هنوز خبری از سیل ورود گردشگر به ایران نیست و روز به روز نیز کم و کاستیهای موجود در صنعت گردشگری ایران از همان تعداد کم گردشگر ورودی به کشورمان می کاهد.

اگر چه بروز برخی از حوادث در جهان و تاثیر پذیری کشورمان از این حوادث نظیر تورم جهانی و یا تنشهای سیاسی از جمله دلایل کمی ورود گردشگر به ایران است اما نمی توان کم و کاستیهای صنعت گردشگری ایران را در رابطه با کمی امکانات رفاهی برای گردشگران در زمینه صدور خدمات گردشگری به نقاط مختلف دنیا دست کم گرفت.

نبود امکاناتی چون هتلهای ارزان قیمت، رستورانهای بین راهی با خدمات دهی استاندارد، دستشویی های بین راه و .. از دلایلی است که نباید در کمی ورود گردشگر به ایران دست کم گرفته شود. نبود این امکانات در صورتی است که سالانه متولیان گردشگری در بخش دولتی از ساخت و تاسیس و راه اندازی موارد ذکر شده در رسانه های عمومی خبر می دهند اما کمتر می توان در جای جای ایران پهناور این تاسیسات را رویت کرد.

به عقیده کارشناسان صنعت گردشگری، یکی از مهمترین تاسیساتی که دولت باید در سالهای آینده توجه ویژه ای به آن داشته باشد ساختن هتلهای ارزان قیمت است. این دسته از هتلها مستقیما برای گردشگرانی است که تنها قصدشان از سفر گردشگر و سیاحت و لذت بردن از مناطق مختلف جهان است و این دسته از افراد را اقشار متوسط جوامع مختلف تشکیل می دهند.

اگر چه در سالهای گذشته اخبار بسیاری در زمینه ساخت هتلهای ارزان قیمت در روزنامه ها و خبرگزاریهای مختلف کشور منتشر شد اما بدون آنکه خودمان را گول بزنیم واقعا از اینگونه هتلها در سراسر کشور خبری نیست. هیچ هتل یا متلی در کشور وجود ندارد که قیمتش کمتر از شبی 40 هزار تومان باشد. اگر احیانا هتلی هم با این قیمت در نقطه ای از کشورمان پیدا شد یقینا کمترین امکانات را برای مسافران مهیا کرده و یا اصلا امکاناتی ندارد و معلوم نیست زیر نظر کدام اتحادیه هتداری، نامشان به هتل تغییر هویت یافته است.

در حال حاضر در بیشتر کشورهای اروپایی هتلهای بسیاری با قیمت 30 تا 50 یورو اتاقهایی با سرویسهای عالی همراه با صبحانه در اختیار گردشگران می گذارند که این قیمتها در مقایسه با قیمت هتلهای کشورمان که اکثرا ستاره هایی که به آنها نسبت داده شده بیشتر از توان فعالیتهای رفاهی آنهاست بسیار پایین است. این گونه هتلهای ارزان قیمت که معمولا اتاقهای کمی هم دارند در تمامی سطح شهر پراکنده اند و این مساله خود یکی از مهمترین دلایل برای دارا بودن آمار بالایی از گردشگران ورودی به این کشورهاست.

یک راننده اتریشی که سالی دو یا سه بار با اتوبوس مسافران کشورش را در شهرهای مختلف ایران به سیاحت می برد یکی از منتقدان قیمت هتلهای ایران به نسبت کشورهای دیگر علی الخصوص کشورهای اروپایی است.

وی در اینباره می گوید: افرادی که از کشورهای اروپایی گردشگران کشورهای دیگر را تشکیل می دهند اکثرا از میان اقشار متوسط جامعه هستند و پولی که پرداخت می کنند برای هتل دو یا سه ستاره است. اما در ایران پول هتل پنج ستاره را باید برای یک هتل دو ستاره پرداخت کنیم و این مسئله سبب می شود هر سال به نسبت سالهای گذشته کمتر مسافر برای ایران جذب کنیم.

جیمز استوارت 58 ساله تا کنون با اتوبوس به 58 کشور جهان سفر کرده و ایران را در رابطه با هتل از گرانترین کشورها می داند این در حالی است که بسیاری از هتلداران ایرانی قیمتهای هتلشان را بسیار کم دانسته و همیشه دم از ورشکستگی می زنند.

متاسفانه با در نظر گرفتن قیمت هتلهای ایران مسئولان و متولیان صنعت گردشگری کشور نباید از حرفهای بسیاری از توریستهای کشور بی تفاوت بگذرند. در حال حاضر هتلهای سه ستاره کشورمان بین 80 تا 120 هزار تومان برای هر شب روی اتاقهای خود قیمت گذاشته اند و هتلهای پنج ستاره نیز قیمتهایی از 200 هزار تومان به بالا دارند و پرداخت این قیمتها برای گردشگران خارجی که می توانند مثلا برای دیدن آثار تاریخی کشورهای مسلمان ترکیه را با هتلهای خیلی ارزانتر انتخاب کنند کمی غیر قابل تصور است.

به عقیده کارشناسان صنعت گردشگری، هتلهایی مانند هتل لاله، هتل اسپیناس یا استقلال و نظیر آنها هتلهایی هستند که برای خارجیهایی که برای تجارت یا فعالیتهای اجتماعی یا سیاسی یا ورزشی یا مسابقات بین المللی وارد کشورمان می شوند مناسبند و گردشگری که از قشر متوسط جامعه است برای گردشگری، این هتلها را انتخاب نمی کند. اما روز به روز در کشورمان بر میزان افرادی که خواهان ساخت هتلهای پنج ستاره و در برخی موارد هتلهای هفت ستاره هستند افزوده شده و کار را برای ورود گردشگر خارجی به ایران سخت تر می کنند.

طه عبدخدایی یکی از مهمترین فعالان بخش صنعت گردشگری در کشورمان و رئیس سابق سازمان ایرانگردی و جهانگردی در این باره می گوید: ساخت هتل برای گردشگران داخلی و خارجی باید از روی اصول و مبانی هتلسازی روز دنیا انجام شود. یعنی اینکه هتلسازان باید برای ساخت هتل مواردی را در مورد به کار بستن حداقل تاسیسات گرمایشی و سرمایشی، فعالیتهای روزانه خدمه و ... در نظر بگیرند. به طور مثال هتلی که از تاسیسات گرمایشی و سرمایشی کلی استفاده می کند چه مسافر در اتاقهایش باشد و چه نباشد باید برای گرم و سرد شدن اتاقها هزینه کند. یعنی اینکه شوفاژ خانه تمام اتاقها را گرم می کند و سرماسازهای بزرگ برای راه اندازی نیاز به تامین انرژی بسیار زیادی دارند در حالی که اگر مانند هتلهای ارزان قیمت کشورهای اروپایی هتل بسازند برای هر اتاق به طور جداگانه وسایل گرمایشی و سرمایشی به کار گرفته و هر وقت مسافر داشته باشند از آنها استفاده می کنند که در این صورت هزینه هتلها هم به حد بسیار قابل توجهی کمتر شده و می توانند هتل ارزان قیمت در اختیار گردشگران بگذارند.

همچنین بسیاری از هتلداران علت قیمتهای بالای اتاقهای هتل خود را اجبار در پرداخت اقساط وامهای خود با سودهای بسیار بالا عنوان می کنند. فرخ مهر، رئیس اتحادیه هتل داران استان تهران پیش از این در گفتگو با مهر اعلام کرده بود که کوتاهی بانکها در وام دادن به هتلسازان از مهمترین مشکلات این قشر از فعالان صنعت گردشگری است. وی افزوده بود که بانکها در صورتی ارایه وام به این دسته از فعالان را در دستور کار خود قرار می دهند که از سود بالایی در این فعالیت برخوردار باشند مثلا بسیاری از بانکها وام با نرخ سود 24 درصد را به هتلسازان ارایه ندادند اما وقتی که حرف از وام با نرخ 27 درصد شد  توانستند امکان استفاده از وام را در اختیار این افراد قرار دهند. با توجه به این مساله قیمت بالای هتل در کشورمان با رویه هایی که بانکداران در پیش گرفته اند چنان دور از ذهن هم نیست.

با این وجود با تمام مشکلاتی که پیش روی این دسته از فعالان صنعت گردشگری است، تذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که همیشه سود کم، فروش بالا را به ارمغان می آورد، اگر هتلداران کمی از قیمت هتلهای خود بکاهند در تمامی فصول سال مسافران به هتلهایشان هجوم آورده و هیچگاه اتاق خالی نخواهند داشت تا انتقام کمبود درآمد خود را از همان تعداد کم گردشگر مراجعه کننده به هتلشان بگیرند.

در سال 89 اعلام شد که نرخ هتلها افزایش نخواهد داشت اما هتلهای شهرهای مختلف از 10 تا 30 هزار تومان افزایش نرخ داشتند و این مساله باعث شد که قطاری از چادر در پیاده روهای شهرستانها و کمپینگ های در نظر گرفته شده برای مسافران بوجود آمده و مردم برای سفرهایشان حداقل ها را در نظر گیرند. در ضمن بهار امسال هم به نسبت سالهای گذشته کمتر از مسافران خارجی در سایتهای تاریخی خبری بود. پس بهتر نبود هتلداران به جای آنکه به دستورات افزایش نرخ توجه کنند با کمتر کردن نرخ اتاقهایشان افراد داخل چادر را به اتاقهای هتلشان هدایت کنند تا اتاقهایشان خالی نماند و بتوانند اقساطشان را سر موقع بپردازند؟

در ارتباط با گردشگران داخلی نیز وضع به همین منوال است. یک خانواده ایرانی اگر بخواهد با تور به یکی از شهرهای کشورمان، مثلا یزد یا اصفهان سفر کند، هزینه سفرشان کمی پایین تر از سفر به کشورهای خارجی همسایه است (مثلا ترکیه) بنابراین ترجیح می دهند که به جای آنکه دو میلیون تومنشان را در ایران خرج کنند، 200 هزار تومان بیشتر هزینه کرده، به ترکیه رفته و پول را بی چون و چرا به ترکها تسلیم کنند. خارج هم رفته اند و لذت سفر علی القاعده برایشان بیشتر و خاطره انگیزتر خواهد بود. با توجه به شرایط یاد شده اگر خانواده ای هم نتواند این میزان پول را برای سفری یک هفته ای خرج کند یا به مسافرت نمی روند یا اینکه برای اقامت از چادر استفاده می کند. اینجاست که هتلداران سودی نمی کنند و اتاقهایشان در هر صورتی چه پول دست مردم باشد چه نباشد خالی می ماند. پس بهتر است قبل از آنکه دولتی ها برای دادن نرخهای ارزان و اجبار کردن نرخ ها برای هتلداران دست به کار شوند، خودشان برای جذب مشتری بیشتر سود کمتر را پیشه خود قرار داده و برای فعالیت خود تبلیغ کنند، کاری که امروزه کمتر از سوی هتلداران ایرانی دیده می شود.

منبع: خبرگزاری مهر


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: روز نوشت‌ها


تاريخ : ٤ مهر ۱۳۸٩ | ۸:٢٠ ‎ق.ظ | نویسنده : ایوب اسماعیلی | نظرات ()

 

 

شهرام شیرکوند– همشهری 3/7/89


مقوله نگرش و روند شکل‌گیری آن‌، از جمله مباحث جالب روانشناسی اجتماعی است‌. نگرش‌ها نقش بسیار مهمی در زندگی‌، اندیشه‌ها و رفتارهای فردی و اجتماعی انسان دارند‌.

روانشناسان معتقدند که وقتی نگرش فرد را تغییر می‌دهیم‌، می‌توانیم رفتار وی را نیز تغییر دهیم‌. پس هرچه بیشتر در مورد رفتارها آگاهی داشته باشیم تغییر نگرش افراد سهل‌تر خواهد بود‌.

چرا برخی‌ از دانش‌آموزان‌ از تکالیف‌ تربیــتی‌ پرهیز و برخی‌ دیگر از آنها استقبال‌ می‌کنند؟ چگونه‌ می‌توان‌ نگــرش‌های‌ مثــبت‌ را در کودکان‌ به‌وجود آورد؟

‌پاسخ‌ به‌ این‌ سوال‌ها به‌ حیطه‌ عمل‌ نگرش‌ مربوط‌ می‌شود. نگرش‌ نوعی‌ حالت‌ آمادگی‌ است‌ - تمایل‌ به‌ عمل‌ یا عکس‌العمل‌ خاصی‌ در مقابل‌ محرکی‌ خاص- نگرش‌های‌ فرد غالبا راکد است‌ و تنها درصورت‌ برخورد با موضوع‌، در بیان‌ و رفتار تجلی‌ می‌کند و همه‌ چیز زندگی‌ به‌ نگرش‌های‌ فرد بستگی‌ دارد. نگرش‌ یک‌ حالت‌ روانی‌ و عصبی‌ آمادگی‌ است‌ که‌ از طریق‌ تجربه‌ سازمان‌ می‌یابد و تأثیری‌ هدایتی‌ یا پویا بر پاسخ‌های‌ فرد در برابر کلیه‌ اشیا یا موقعیت‌هایی‌ دارد که‌ به‌ آن‌ مربوط‌ می‌شود. ‌روانشناسان‌ مفهوم‌ نگرش‌ را از طریق‌ تحلیل‌ آن‌ به‌ سه‌ جزء متفاوت تقسیم کرده‌اند، این‌ اجزا عبارتند از:

جزء شناختی‌: که‌ مربوط‌ به‌ عقیده‌های‌ گوناگون‌ و آگاهانه‌ افراد نسبت به‌ یک‌ موضوع‌ است؛

جزء عاطفی‌ (احساس): که شامل‌ احساساتی‌ است‌ که‌ بر اثر مواجهه‌ با یک‌ موضوع در شخص‌ برانگیخته‌ شده‌ و ارزشیابی‌ او را از آن‌ موضوع‌ مشخص می‌کند؛

جزء آمادگی‌ برای‌ عمل‌ (رفتار): که شخص‌ در برخورد با موضوع‌ موردنظر به‌گونه‌ معینی‌ رفتار می‌کند.

‌نگرش‌ها را نمی‌توان‌ مشاهده‌ کرد بلکه‌ از رفتار شخص‌ برداشت‌ می‌شود. نگرش‌ دارای‌ شدت‌ و جهت‌ است‌. برای‌ نمونه‌ امکان‌ دارد که‌ موضعی‌ مطلوب‌ یا نامطلوب‌ نسبت‌ به‌ مردم‌ یک‌ کشور اتخاذ کرد اما این‌ موضعگیری‌ لزوما نسبت‌ به‌ همه‌ افراد آن‌ کشور دارای‌ شدت‌ برابر نیست‌! یعنی‌ نگــرش‌ ما می‌تواند در امتــداد یک‌ بعد و در نقاط‌ مختلف‌ قرار بگیرد.

‌برای‌ یافتن‌ محل‌ این‌ نقاط‌، نیاز به‌ اندازه‌گیری‌ نگرش‌ها است‌ آن‌ هم‌ براساس‌ معیار و مقیاس‌ مشخص.

‌انسان‌ موجودی‌ است‌ اجتماعی‌ که‌ در اجتماع‌ زندگی‌ می‌کند، با اجتماع‌ حرکت‌ می‌کند و با اجتماع به‌ رشد و بالندگی‌ می‌رسد، انسان‌ در فراگرد تکاملی‌ زندگی‌ خود همواره‌ در معرض‌ تغییر و دگرگونی‌ است‌ این‌ دگرگونی‌ اعم‌ از اینکه‌ برای‌ او محسوس‌ و ملموس‌ باشد یا نباشد با الگوهای‌ شناختی‌ خود او ممکن‌ است‌ انجام‌ گیرد. همه‌ فرایندهای‌ جامعه‌پذیری‌ که علم‌ و تربیت‌ بخش‌ عمده‌ای‌ از آن‌ است‌ دربرگیرنده‌ فرایندی‌ پیوسته‌ از شکل‌ و تغییر دادن‌ نگرش‌ است . در منطقی‌ رسمی‌تر فعالیت های‌ تبلیغی و مبارزه‌ انتخاباتی به‌ روشنی‌ به‌عنوان‌ کوشش‌های‌ آشکار در تأثیرگذاری‌ بر نگرش‌ها به ‌شمار می‌آیند.

ایده‌ مرکزی‌ همه‌ این‌ فعالیت‌ها آن‌ است‌ که محاوره‌-عمدتا کلامی‌ و بصری-می‌تواند همچون‌ وسیله‌ای‌ برای‌ تغییر نگرش‌ بهینه‌ باشد.

‌محرک‌هایی‌ که‌ در اطراف‌ ما هستند گاهی‌ از محیط‌ پیرامون‌ و نزدیک‌ حاصل‌ می‌شوند و گاهی‌ از محیط‌ فراگیرتر، بعد از اینکه‌ تحولاتی‌ درون محرک‌ ایجاد شد جزو ادراک‌ شخصی‌ فرد می‌شود ولی‌ افراد همه‌ محرک‌ها را می‌پذیرند و آنهایی‌ را که‌ می‌پذیرند بعد از پردازش‌ تبدیل‌ به‌ نگرش‌ می‌کنند. این‌ نگرش‌ روی‌ عواطف‌ و شناخت‌ ما تأثیر می‌گذارد و باعث‌ بروز رفتار در فرد می‌شود. ‌برای‌ تغییر نگرش‌ باید به‌ متغیرهایی‌ توجه‌ کرد؛ از جمله‌ به‌ ویژگی‌های‌ منبع‌ محاوره‌ و عمدتا اعتبار، تخصص‌ و امین‌بودن‌ او، خود محاوره‌ و ویژگی‌های‌ شرکت‌کنندگان‌ که‌ دربرگیرنده‌ متغیرهایی‌ مانند هوش، ویژگی‌های‌ شخصیت‌ و میزان بر‌ انگیختگی‌ می‌شود.

در تحول و دگرگون‌ کردن‌ نگرش‌ها باید به‌نظریه‌ سه‌‌مرحله‌ای‌ کورت‌ لوین‌ دانشمند علم ارتباطات توجه کرد:

1- انجماد زدایی

لوین‌ معتقد است‌ وقتی‌ که‌ نگرشی‌ در جامعه‌ شکل‌ گرفت‌ قاعدتاً تحت‌ تأثیر چند فشار است. یک‌ دسته‌ فشارهایی‌ هستند که‌ قصد دارند نگرش‌ را تغییر دهند و دسته‌ دیگر قصد دارند آن‌ را محکم‌تر جلوه‌ دهند (از آن‌ به‌عنوان‌ تحلیل‌ میدان‌ نبرد یاد شده). هر نگرش‌ یک‌ حالت‌ حاد یا یک‌ باسیل‌ دارد که‌ گاه‌ به ‌دور خود پوسته‌ محکمی‌ می‌بندد و با آن‌ پوسته‌ محکم‌ می‌خواهد از خود محافظت‌ کند یعنی‌ در برخورد با نگــرش‌ اول‌ باید پوسته‌ آن‌را شکافت. کورت‌ لوین‌ معتقد است‌ در این‌ مرحله‌ ما باید انجمادزدایی‌ کنیم؛ یعنی‌ در واقع‌ اول‌ چفت‌ و بست‌ها را بگشاییم و برای‌ گشودن‌ بست‌ها باید 2 کار انجام‌ دهیم؛ اول، اطلاع‌رسانی‌ و دوم‌ شیوه‌های‌ اغنایی‌ که‌ اینها هردو از رسالت‌های‌ ارتباطات‌ هستند.

2- جایگزینی

رسانه‌ به‌ سرعت‌ بر ذهن‌ افراد اثر می‌گذارد و آن‌ را دگرگون‌ می‌کند که‌ در این‌ میدان‌ نبرد، رسانه‌ به‌صورت‌ یک‌ قدرت‌ نسبتا‌ قوی‌ در جهت‌ بقیه‌ قدرت‌هایی‌ که‌ باید نگرش‌ را تغییر بدهند وارد عمل‌ می‌شود و کار خود را انجام‌ می‌دهد. یکی‌ از دشواری‌هایی‌ که‌ در عمل‌ برنامه‌ریزی‌ کشورهای‌ جهان‌‌سوم‌ به‌ویژه‌ در ابعاد تغییرات‌ فرهنگی‌ با آن‌ مواجه‌ می‌شویم، وجود شکافی‌ بین‌ این‌ دو مرحله‌ است؛ یعنی‌ ممکن‌ است‌ ضربه‌ اول‌ را خیلی‌ خوب‌ وارد کنیم‌ و تغییر نگرش‌ جدید به‌ درستی‌ جایگزین‌ نشود دوباره‌ احتمال‌ برگشت‌ به‌ نگرش‌ قبلی‌ بسیار خواهد بود. اینجاست‌ که‌ می‌خواهیم‌ عملی‌ را انجام‌ بدهیم‌ که‌ با تغییر نگرش‌ هماهنگی‌ و توازن‌ داشته‌ باشد، اگر این‌ کار به‌ درستی‌ انجام‌ گیرد، هراندازه‌ غیرمستقیم‌تر باشد احتمال‌ موفقیت‌ بیشتر خواهد بود. بعضی‌ مواقع‌ می‌بینیم‌ که‌ نگرش‌ تغییر کرده‌ و زمان‌ عمل‌ فرارسیده‌ است‌ در این‌ حالت‌ هر قدر عمل‌ با شیوه‌‌های‌ حساب‌ شده‌ و دقیق‌ و غیرمستقیم‌ صورت‌ بگیرد بیشتر مؤثر واقع می‌شود.

3 - انجماد مجدد

نگرش‌ها همیشه‌ حالت‌ ارتجاعی‌ و بازگشت‌پذیر دارند پس‌ برای‌ اینکه‌ حالت‌ برگشت‌پذیری‌ را کم‌ کنیم‌ باید به‌ نگرش‌ به‌وجود آمده‌ چفت‌ و بست‌ بزنیم‌ تا مجددا به‌ نگرش‌ اول‌ برنگردد. در اینجـا نقـش‌ رســــانه‌ دوبـاره‌ اهمیت‌ پیدا می‌کند، رســـانه‌ می‌تواند این‌ کار چفت‌ و بست‌زدن‌ به‌ نگـرش‌هـا را با ‌سرعت بالا انجام‌ دهد.

‌پیامد تغییر نگرش، تغییر در نوع‌ سازگاری‌ یا ناسازگاری، سمبل‌ها ، الگوها و ارزش‌های‌ فرد است‌ که‌ به‌طور کلی‌ به ‌شکل‌ زیر بیان‌ می ‌شود:

تغیــیر در نگـرش منجر می‌شود به تغیــیر در نـوع‌ سـازگاری‌ و یــا ناسازگاری که این نیز به نوبه خود منجر می‌شود به ارتبـاط‌ تغیـیر در سمبل‌ها و متحول‌‌شدن‌ الگوها که نتیجه‌اش تغییر در قضاوت‌ها و ارزش‌هاست . ‌در مجموع‌ می‌توان‌ گفت‌ که‌ نگرش، برخاسته‌ از فرهنگ‌ مادی‌ و معنوی‌ جامعه، خانواده، ارزش‌ها و آرمان‌هاست. نگــرش‌ها مجموعه‌‌ پیچیده‌ای‌ است‌ و ممکن‌ است‌ اجزای‌ متشکل‌ آن‌ عاطفی‌ یا رفتاری‌ باشد . نگــرش‌ها از محرک‌هایی‌ که‌ در پیرامون‌ ما قرار دارند شکل‌ می‌گیرند و پس‌ از تشکیل، ‌ بر عواطف‌ و احساسات‌ و شناخت‌ ما اثر می‌گذارد.

از آنجا که‌ نگــرش‌ منشأ کلیه‌ رفتارهای‌ فردی‌ و اجتماعی‌ است‌ ناگزیریم برای‌ دگرگون‌ کردن‌ نگرش‌ها ابتدا آنها را بشناسیم.

تفاوت نگرش با ارزش، عقیده و علاقه

ارزش‌ها، هدف‌هایی گسترده‌تر و انتزاعی‌ترند و غالبا فاقد شیء یا موضوع مشخص یا نقطه ارجاع‌اند. شجاعت، زیبایی و آزادی ارزش‌اند و به عنوان معیاری برای قضاوت به حساب می‌آیند که شخص از آنها برای تصمیم‌گیری بهره می‌برد و از آن طریق نگرش‌های خاصی را در خود ایجاد می‌کند.

عقیده نیز چیزی است که شخص بر مبنای واقعیات مورد قبول خود درست می‌پندارد. بدین‌سان عقاید دو نوع هستند: برخی عقاید عاری از هیجان و شور است مثل اعتقاد به اینکه کمربند ایمنی در جلوگیری از آسیب سانحه اتومبیل مفید است. اما دسته‌ای از عقاید علاوه بر یک جزء ارزشی دارای جزء هیجانی هم هستند که نگرش خوانده می‌شوند؛ مثلا اعتقاد به اینکه مردم فلان شهر خسیس هستند؛ علاوه بر اینکه ارزشی است، توام با هیجان است.

اما نگرش و علاقه هر دو به دوست داشتن و دوست نداشتن مربوط می‌شوند، هر دو می‌توانند به ترجیح دادن‌ها در مورد فعالیت‌ها، نهادهای اجتماعی یا گروه‌ها مربوط باشد و هردو شامل احساس‌های شخصی نسبت به یک شیء یا نهاد اجتماعی یا گروه تصور می‌شود و علایق، احساس فرد نسبت به یک فعالیت است.

تغییر رفتار پیامد تغییر نگرش‌ها

نگرش و رفتار در زندگی روزمره ما با یکدیگر در هم تنیده شده‌اند. تغییر نگرش‌ها می‌تواند منجر به تغییراتی در رفتار شود و به عکس، تغییر در رفتار می‌تواند بر نگرش‌های فرد تأثیر گذارد. مشورت و رایزنی، حربه‌های سیاسی و دیگر روش‌های متقاعد‌سازی‌ بر این مبنا ساخته شده‌اند که رفتار افراد پیرو نگرش‌های آنهاست و نگرش‌ها می‌توانند تحت تأثیر پیام مناسبی که به روش درستی فرستاده می‌شود، قرارگیرند. ارتباط میان نگرش و رفتار به طور گسترده‌ای در حوزه روانشناسی اجتماعی و علوم رفتاری مورد تحقیق قرار گرفته است.

هر چه روانشناسان بیشتر بتوانند ارتباط میان نگرش و رفتار و عواملی که این دو را تحت تأثیر قرار می‌دهند درک نمایند، بهتر می‌توانند اختلال‌های روانی را درمان کنند. بنابراین یکی از راه‌های تغییر رفتار مطالعه نگرش‌های افراد و تغییر آن نگرش‌هاست.

شناخت و تغیــیر نگرش های منفی دانش‌آموزان نسبت به دروس مدرسه به‌ویژه دروسی مانند ریاضیات و علوم تجربی، یکی از روش‌های مؤثر برای افزایش و بالا بردن عملکرد تحصیلی آنان و در نتیجه موفقیت تحصیلی و افزایش احترام به نفس آنهاست. احترام به نفس بالای حاصل از موفقیت تحصیلی خود می‌تواند به ایجاد یک نگرش مثبت و سودمند نسبت به امور تحصیلی و درس خواندن بشود.

تغییر رفتار به‌منظور تغییر نگرش‌ها

در سال1955، جورج کلی روانشناسی خود را تحت عنوان سازه‌های شخصی معرفی کرد. سازه شخصی کلی براساس این ایده قرار گرفته بود که فرد از منظر دسته‌ای از عقاید قبلی خود درباره جهان به آن می‌نگرد(یعنی سازه‌ها). این سازه‌ها همچنان‌که فرد در معرض موقعیت‌های جدید و متفاوت قرار می‌گیرد تغییر یافته و با آن موقعیت‌ها سازگار می‌شوند‌. ایده اساسی موجود در تئوری کلی این است که افراد می توانند به جست‌وجوی تجربیات تازه پرداخته و با تمرین، آن تجربیات رفتارهای تازه‌ای را به‌منظور ایجاد تغییر در نگــرش‌هایشان نسبت به جهان پیرامون، در خود به‌وجود آورند.

بر همین اساس جورج کلی توصیه می‌کرد که درمان گران بیماران خود را به تلاش در جست‌وجوی رفتارهای جدید و راهبردهای مقابله با مشکل تشویق کنند. او و همکارانشان موارد فراوانی را گزارش کرده‌اند که در آن بیماران الگوهای رفتارهای جدید و مؤثری را در خود به‌وجود آورده و متعاقب آن نگرش‌هایشان تغییر یافته است. در مواردی که رفتار با نگرش‌ها هماهنگ نیست، گاهی اوقات علت آن فشار اجتماعی یا فشار ناشی از همسالان است. افراد بزرگسال عموما از نگرش‌های تثبیت شده خود تبعیت می‌کنند، در حالی‌که در کودکان نگرش‌ها اغلب به وسیله مشاهده رفتار دیگران به‌ویژه والدین شکل می‌گیرد.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: سایر حوزه‌های مدیریت


تاريخ : ۳ مهر ۱۳۸٩ | ۱۱:٥۱ ‎ق.ظ | نویسنده : ایوب اسماعیلی | نظرات ()

 

هرسال از طریق مجله فورچون اسامی 100 شرکت برتر آمریکا برای کار کردن معرفی می‌شود، که لیست ارائه شده برای سال 2010 از قرار زیر است:

 1. SAS
 2. Edward Jones
 3. Wegmans Food Markets
 4. Google
 5. Nugget Market
 6. DreamWorks Animation SKG
 7. NetApp
 8. Boston Consulting Group
 9. Qualcomm
 10. Camden Property Trust
 11. Robert W. Baird & Co.
 12. Bingham McCutchen
 13. W. L. Gore & Associates
 14. Recreational Equipment
 15. Zappos.com
 16. Cisco
 17. Methodist Hospital System
 18. Whole Foods Market
 19. Genentech
 20. Devon Energy
 21. NuStar Energy
 22. Johnson Financial Group
 23. Umpqua Bank
 24. Goldman Sachs Group
 25. Novo Nordisk
 26. CHG Healthcare Services
 27. Scottrade
 28. JM Family Enterprises
 29. Quicken Loans
 30. Alston & Bird
 31. PCL Construction Enterprises
 32. Baptist Health South Florida
 33. Shared Technologies
 34. Chesapeake Energy
 35. American Fidelity Assurance Co.
 36. Container Store
 37. Aflac
 38. Scooter Store
 39. TDIndustries
 40. Scripps Health
 41. QuikTrip
 42. Adobe Systems
 43. Salesforce.com
 44. Ernst & Young
 45. USAA
 46. OhioHealth
 47. J. M. Smucker
 48. FactSet Research Systems
 49. Mercedes-Benz USA
 50. King's Daughters Medical Center
 51. Microsoft
 52. Booz Allen Hamilton
 53. Nordstrom
 54. Paychex
 55. Mayo Clinic
 56. CarMax
 57. DPR Construction
 58. Four Seasons Hotels
 59. Monsanto
 60. Indiana Regional Medical Center
 61. Brocade Communications Systems
 62. Kimley-Horn
 63. Southern Ohio Medical Center
 64. Stew Leonard's
 65. Arnold & Porter
 66. Plante & Moran
 67. EOG Resources
 68. Men's Wearhouse
 69. MITRE
 70. Deloitte
 71. PricewaterhouseCoopers
 72. McCormick and Company
 73. American Express
 74. Children's Healthcare of Atlanta
 75. Perkins Coie
 76. Balfour Beatty Construction
 77. Baker Donelson
 78. Mattel
 79. Meridian Health
 80. Build-A-Bear Workshop
 81. Atlantic Health
 82. Marriott International
 83. S. C. Johnson & Son
 84. Accenture
 85. Arkansas Children's Hospital
 86. Publix Super Markets
 87. National Instruments
 88. KPMG
 89. Bright Horizons
 90. General Mills
 91. FedEx
 92. Gilbane
 93. Starbucks Coffee
 94. Intuit
 95. Orrick Herrington & Sutcliffe
 96. LifeBridge Health
 97. Herman Miller
 98. Intel
 99. Winchester Hospital
 100. Colgate-Palmolive

از مهمترین پیش‌نیازها برای قرارگیری در پروسه انتخاب 100 شرکت برتر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1.       دارا بودن حداقل1000 نفر پرسنل، اعم از تمام وقت و پاره وقت.

2.       حداقل 7 سال از زمان تاسیس آن شرکت گذشته باشد.

3.       دولتی نبودن شرکتها و وابسته نبودن آنها به مقامات و ارگانهای دولتی.

4.       در زمان بررسی حداقل 25٪ از سهام شرکت در اختیار پرسنل آن باشد.

5.       در این بررسی عمدتاً به شرکت‌هایی با مالکیت مشخص پرداخته می‌شود.

دلایل انتخاب کمپانی SAS به عنوان برترین شرکت، برای کار کردن را می‌توانید از طریق لینک زیر دانلود کنید:

کلیک کنید


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: مدیریت منابع انسانی , روز نوشت‌ها


تاريخ : ۱ مهر ۱۳۸٩ | ۱٠:٢۳ ‎ق.ظ | نویسنده : ایوب اسماعیلی | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.